רבינא

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבינא
תקופתו אמוראים
דור הדור החמישי-שישי לאמוראי בבל
בית מדרש ישיבת סורא במתא מחסיא
רבותיו רבא, רב נחמן בר יצחק, רב אשי
חבריו רב אחא בר אביי
תלמידיו רב יעקב מנהר פקוד

רבינא - אמורא בבלי בן הדור החמישי והשישי, שהיה בצעירותו תלמידו של רבא, ובזקנותו ישב בבית מדרשו של רב אשי ונחשב לתלמידו[1].

רבינא היה בעל קרקעות וסוחר. מכיוון שלא עמד בראש ישיבה, אינו מוזכר באגרת רב שרירא גאון, ותאריך הפטירה שלו אינו ידוע במדויק. בן אחיו ותלמידו היה רבינא האחרון.

לפי המובא בגמרא, משמע שבניגוד לאמוראים רבים שנולדו לאב או סב תלמידי חכמים, אביו לא היה חכם בתורה, ואת חכמתו בתורה השיג על ידי עמלו[2]. למרות זאת, מובא בגמרא מאמרים שמסר בשם חכמים אחרים, ומרימר אמר אותם לרבינא בשם אביו[3]. כמו כן, מכיוון שהוא לא זכה להכיר את אביו (נפטר לפני שנולד או בילדותו), מסרה לו אמו את פסקיו של אביו, כפי שנהג בעצמו[4].

בהלווייתו טבע הספדן המקצועי בר קיפוק את הפתגם הידוע: "אם בארזים נפלה שלהבת - מה יעשו אזובי קיר? לווייתן בחכה הועלה - מה יעשו דגי רקק? בנחל שוטף נפלה חרבה - מה יעשו מי גבים?"[5].

לפי שיטת רש"י הוא רבינא שסידר יחד עם רב אשי עם התלמוד הבבלי, בניגוד לשיטת רב שרירא גאון הסובר שהכינוי "סוף התלמוד" מיוחס לאמוראים האחרונים ולא לסידור התלמוד, והם רבינא בנו של רב הונא ורב אסי האחרון ראש ישיבת פומבדיתא,[6].

חמיו היה אבימי בר נאזי.[7]

ראו גם

לקריאה נוספת

  • ספרו של ד"ר אבינועם כהן, "רבינא וחכמי דורו: עיונים בסדר הזמנים של אמוראים אחרונים בבבל", רמת גן : אוניברסיטת בר-אילן, (תשס"א).

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. תלמוד בבלי, מסכת ערובין, דף ס"ג, עמוד א'.
  2. ראה תלמוד בבלי, מסכת עבודה זרה, דף נ', עמוד ב' "לא נגר אנא ולא בר נגר אנא"
  3. תלמוד בבלי, מסכת נדרים, דף ס', עמוד ב'. תלמוד בבלי, מסכת נדרים, דף צ', עמוד א'
  4. תלמוד בבלי, מסכת מנחות, דף ס"ח, עמוד ב'.
  5. בבלי מועד קטן, דף כ"ה עמוד ב.
  6. א' ווייס, התהוות התלמוד בשלמותו, ניו-יורק תש"ג, עמ' 257-242; א"ש רוזנטל, עריכתה של מסכת פסח ראשון, עבודת דוקטור, האוניברסיטה העברית, ירושלים תשי"ט, עמ' 6 ואילך; ד' רוזנטל, 'פרקא דאביי', תרביץ מו (תשל"ז), עמ' 97; הנ"ל, 'עריכות קדומות המשוקעות בתלמוד הבבלי', מחקרי תלמוד א (תש"ן), עמ' 156-155
  7. כך לפי הגמרא בתלמוד בבלי, מסכת בבא קמא, דף קט"ו, עמוד א' אך הרב אהרן היימן בספרו תולדות תנאים ואמוראים ערך אבימי בר נאזי, טוען כי יש לשנות את הגרסה בגמרא שם לרבנאי.
Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול ויקיפדיה.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0