רבי דוד אבודרהם

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך לא יובא בצורה תקינה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.


רבינו דוד אַ‏בּ‏וּ‏דֶרְהֶ‏ם (האבודרהם)
השתייכות רבני ספרד, ראשונים
נושאים שבהם עסק תלמוד, הלכה
רבותיו רבי רבינו יעקב בן אשר?
חיבוריו "חיבור פירוש הברכות והתפילות" (ספר אבודרהם)

רבינו דוד (בר' יוסף) אַ‏בּ‏וּ‏דֶרְהֶם היה מפרש התפילות נודע שחי בראשית האלף השישי סביב שנת ה'ק, בספרד. מכונה גם בקצרה האבודרהם. נולד לרבי יוסף אבודרהם ונקרא על שם אבי אביו.

תולדותיו

רבינו ישב בסביליה שבספרד ולפי סברה אחת היה תלמידו של רבינו יעקב בן אשר (בעל הטור), בין השאר, כי הוא מרבה לצטטו בספרו[1]. עיקר פרסומו נבע מספרו שכתב בשנת ה'ק - "חיבור פירוש הברכות והתפילות" (ידוע יותר בשם "ספר אבודרהם") שמטרתו ריכוז התפילות פירושם והלכותיהם. אבודרהם מסביר מדוע כתב את הספר בהקדמה:

"רוב ההמון אינם מבינים דברי התפילה וגם אינם יודעים סדר המנהגות וטעמיהם".

בספרו, אוסף אבודרהם פירושים והלכות מהתלמודים, הבבלי והירושלמי, ממכתבי הגאונים וכל דברי מפרשים שקדמו לתקופתו ואת דברי ההסבר שהוסיפו מוציאים לאור שונים בסידור התפילה עצמו. רבינו אסף גם את החיבורים הנוגעים לחגים והמנהגים של בני ספרד, מהם נדירים ביותר, והסביר בצורה שיטתית את הלוח. הוא חילק את ספרו לשלשה חלקים, על פי ענייניהם: קריאת שמע, התפילות, ברכות המצוות. ספרו נדפס לראשונה בליסבון בשנת ה'רמ"ט, ומאז חזר ונדפס פעמים רבות, לעתים בתוספת פירושים והוא נחשב כיום לאחד המקורות העיקריים בפירוש התפילה וחקר מנהגיה.

שמו

ישנם כמה פירושים לשם "אבו דרהם": 1) אבי המעלות (שכן מעלות זה בלע"ז 'דרהם') ויש מפרשים: אבי מטבע ה"דרהם" – שם של מטבע בארצות ישמעאל באלף החמישי, (המטבע דרהם משמש גם כיום בכמה ממדינות ערב). משערים שהיה בן למשפחת סוחרים או גובי מס, ומכאן השם[2]. ויש מפרשים, שהכונה "אבי המטבע",היות שפרש תוכן התפילות שטבעו חז"ל.

ההגייה הנכונה היא כנראה "אַבּוּדֶרְהֶם" כאשר האות דל"ת מנוקדת בסגול (ע"פ הרב יצחק יוסף) אולם הרב שלום שרעבי (הרש"ש) כותב שהאות דל"ת בפתח (וכתב שם ע"פ סברא עי"ש בכתביו). הכינוי "אַ‏בּ‏וּ‏דְרַ‏הַ‏ם" (שווא בדל"ת) הוא טעות נפוצה שהשתרשה גם בקרב הלומדים את ספרו ואף במהדורה אחת של ספרו.


הערות שוליים

  1. ‏על פי ספר היוחסין - סדר הדורות.‏
  2. אוצר הגדולים, חלק א, עמ' ג
הערך באדיבות ויקיפדיה, קרדיט, cc 0.3