ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת חיפה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת חיפה
Newlogo.jpg
פעילות ארגון עובדים
מדינה ישראל
מייסדים ד"ר רותי גרטווגן
תאריך הקמה 1994

ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת חיפה הוא האיגוד המקצועי המייצג מרצים ומתרגלים באוניברסיטת חיפה. תפקידו של הארגון הוא להגן על זכויותיהם של חברי הסגל האקדמי הזוטר כעובדים ולשפר את תנאי העסקתם.

חברי הארגון

הארגון מאגד כ-1000 מרצים ומתרגלים ומורכב משלוש קבוצות עובדים עיקריות: עוזרי הוראה שהם תלמידים לתואר ראשון ושני המתרגלים באוניברסיטה, תלמידי מחקר המועסקים בהוראה שהם תלמידים לתואר שלישי, עמיתי הוראה ומורים מן החוץ שאינם סטודנטים באוניברסיטה אלא מרצים וחוקרים המועסקים בהוראה ושאינם מועסקים בתקן בכיר.

היסטוריה

ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת חיפה הוקם כעמותה בפברואר 1994, על ידי רותי גרטווגן. בניגוד למרבית העובדים בישראל, המאוגדים מסיבות היסטוריות של התפתחות העבודה המאורגנת בישראל בארגוני עובדים ארציים (כמו ההסתדרות הכללית, כוח לעובדים, הסתדרות המורים וכדומה), חברי הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות מאורגנים בארגונים נפרדים, כישויות משפטיות עצמאיות, כל אוניברסיטה וארגון הסגל האקדמי הזוטר שלה.

מאבקים והסכמי שכר

הארגון השתתף באופן פעיל במאבק הארצי של הסגל האקדמי הזוטר בינואר - פברואר 1997, שכלל עיצומים של כשישה שבועות, ושביתה בת כחמישה חודשים וחצי, ממאי עד אוקטובר 1997. בתום השביתה נחתמו לראשונה הסכמי שכר מקומיים אך אחידים לסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות. הסכמים אלה שפרו את מעמדם של תלמידים לתואר שני ושלישי, שעברו מהעסקה של שמונה ותשעה חודשים בשנה להעסקה במשך עשרה ושנים עשר חודשים בשנה (בהתאמה), ולזכויות סוציאליות. בשנת 2000 נחתם הסכם קיבוצי נוסף, ששיפר את תנאי התלמידים לתואר שלישי והעניק להם את תנאי השכר המסורתיים של סגל זוטר באוניברסיטאות (מסלול אסיסטנט-מדריך). הסכם זה נותר בתוקפו גם לאחר פקיעתו ב-2002 ועד לחתימת הסכם השכר הארצי ב-2008. הסכם השכר של שנת 2008 קבע תקן העסקה חדש באוניברסיטאות של "עמית הוראה" למורים שאינם סטודנטים שהועסקו עד אז בתקן של "מורה מן החוץ" והעניק למרביתם תנאי שכר נורמטיביים (12 חודשי שכר בשנה, זכויות סוציאליות מלאות, ותקציב קשרי מדע). הסכם 2012 העביר קבוצות נוספות של מורים מן החוץ לצורת ההעסקה החדשה, הקנה להם מידה מסוימת של ביטחון תעסוקתי ותיקן את שכרם של עוזרי ההוראה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0