גן החיות הלימודי חיפה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף גן החיות הלימודי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מרכז זואולוגי

פרמטרים [ דף הבית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

גן החיות בחיפה
לוגו גן החיות
Haifa White Tigers-9129-13.jpg
טיגריסים לבנים בגן החיות הלימודי חיפה
סוג גן חיות, מוזיאון פרהיסטורי, גן בוטני
תאריך הקמה 1949
שטח 400 דונם
מייסדים פנחס כהן
מספר מינים 96
מספר פרטים 500
תצוגות עיקריות טיגריסים לבנים, מוזיאון פרהיסטורי, ביתן זוחלים
מדיניות מגע Hands on
בעלות עיריית חיפה
מנהל אתי אררט
קואורדינטות 32°48′20.86″N 34°59′10.07″E / 32.8057944°N 34.9861306°E / 32.8057944; 34.9861306

גן החיות הלימודי חיפה ע"ש לואי אריאל גולדשמידט נמצא במדרונו הצפוני המיוער של נחל לוטם, במורדות גן האם במרכז הכרמל, ברחוב התשבי 124, חיפה.

תולדות המקום

המכון הביולוגי, שכלל פינת חי קטנה, נוסד בשנת 1949 על ידי פנחס כהן, שהיה מראשוני המורים לטבע בחיפה.

תחילתו של המכון במרתף של בית הכנסת המרכזי של מרכז הכרמל, ברח' דרך הים. במרתף עצמו הוקם חדר טבע שבו היו שיעורים לתלמידים והשתלמויות למורים. מרתף זה שכן מעל מערת בירינג - מערה של הולנדי בשם בירינג וממנה היה צופה על תנועות הצי העות'מאני והגרמני ודיווח משם על תנועות אלו לאנגלים[1]

בשטח אדמה קטן ליד המרתף הוקמה פינת חי קטנה אשר הלכה והתרחבה במהירות. הרעש של בעלי החיים הפריע למתפללי בית הכנסת, ובלחצם, בשנת 1952, הועברה פינת החי למיקומו הנוכחי של גן החיות. בשנת 1955 הסתיימה הקמתו של בנין המכון הביולוגי בתוך השטח החדש של גן החיות, אחרי פטירתו של פנחס כהן הוחלט, כאות הערכה לפועלו, לקרוא למכון הביולוגי "בית פנחס".

שיפוץ הגן

לפני השיפוץ עלו טענות, לא רק מחוגים התומכים ברווחת החיות, על צפיפות והעדר תנאי כליאה הולמים. לשם המחשת הבעיה השתמשה הנהלת גן החיות בכלוב הדובים.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
קבוצת פלמינגו מצוי בגן

בשנת 2002 בזכות תרומה של הנדבנים החיפאים משפחת אריאלי, עבר גן החיות שיפוץ משמעותי, בו הוחלפו כל התשתיות הישנות בחדשות ונבנו תצוגות חדשות ופתוחות לבעלי החיים השוכנים בגן. למרות שיפוץ זה, עדיין לא כל החיות נהנות מתנאי אחזקה הולמים והנהלת הגן מנסה להשיג תקציבים נוספים להרחבת כלובים ושיפוצם.

בעלי החיים בגן

  • זוחלים: זוחליה (הנמצאת בבניין המכון הביולוגי) - תצוגת הזוחלים כוללת את מיני הזוחלים:
  • יונקים:

המכון הביולוגי - בית פנחס

לוח הנצחה ופסל של פנחס כהן בכניסה למכון הביולוגי הקרוי של שמו בגן החיות בחיפה

גן החיות צמח מתוך המכון הביולוגי, אולם במהלך השנים הוא האפיל עליו ונמצא בהנהלה נפרדת. המכון הביולוגי החל כמכון להכשרת והשתלמויות מורים לביולוגיה ומחקר אתולוגי. יוזמו היה פנחס כהן במהלך השנים שינה המקום פניו, וכיום מתקיימות בו השתלמויות מורים ספורות ובמקום זאת הוא פונה ישירות לתלמידים.

המכון כולל:

מרכז ללימודי הטבע ובו: שעורי העשרה לבתי הספר בכל רמות הלימוד, תוכניות מיוחדות למחוננים ולכיתות מדעיות, השתלמויות למורים ולגננות. הדרכה לבתי הספר בהקמה והחזקה של פינות חי. הדרכת תלמידים בעבודות חקר וטיפוח יחס לבעלי חיים. הדרכת תלמידי תיכון בעבודות אקולוגיות. וכן ספרייה מקצועית ובה כ- 3000 כותרים וכתבי עת בעברית ובאנגלית, אוסף גדול של פוחלצים להוראה ותצוגה, מרכז משאבים והשאלה של תערוכות נודדות וחומרי למידה.

הגן הבוטני במכון הביולוגי מוקדש לצמחי הבר של החבל הים תיכוני בישראל. חלק מהגן הוא גן מים הכולל צמחי מים וגדה של הארץ. בחלקו התחתון של הגן הבוטני חלקת שרכים. בגן הבוטני מאות מינים, חלקם מינים הנמצאים בסכנת הכחדה. הגן מהווה המשך לצומח הטבעי בנחל לוטם. המוזיאון לטבע תצוגות של פוחלצים במספר נושאים, ותצוגת חוליות ולסתות לווייתנאים. בחגים מתקיימות תערוכות מתחלפות על נושאי הקשר שבין חגי ישראל והטבע.

המוזיאון לפרהיסטוריה ע"ש משה שטקליס הוא חלק ממוזיאוני חיפה ואף מנוהל על ידו, אולם ממוקם בבנין המכון הביולוגי. במקום תצוגה של דיורמות מחיי האדם הניאנדרטלי, ממצאים שנחשפו באתרים תת-ימיים באזור חיפה, ותערוכת קבע "עצמות ורוח" העוסקת במנהגי קבורה פרהיסטוריים.

בפינת החי הלימודית במכון - ישנו מגוון של בעלי חיים המשמשים בשעורי המכון, וכמקור לבעלי חיים לבתי ספר. גידול בעלי החיים בפינה זו מאפשר הדרכה וליווי של בתי הספר המעוניינים בפיתוח פינת חי בית ספרית. יש בפינת החי אוגרים, גרבילים, ארנבונים, שרקנים, צ'ינצ'ילות, חולדים וקיפוד - מבין היונקים. תור צוחק, תוכונים וברווזים מבין העופות, ואיגואנות, זיקיות ושממיות מהזוחלים. כמו כן ישנם הדוחיים של ישראל, עקרבים, מקלונים וחרקים נוספים.

גן הילד

גן הילד הוא מוסד משלים להוראה וחינוך עבור ילדים עם מוגבלויות שונות.

הגן נמצא במתחם גן החיות בחיפה ומקנה העשרה טיפולית, בעיקר על ידי טיפול בעזרת בעלי חיים וכן טיפול בתחומים אחרים.

גלריה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ש. שחורי, האנגליה ניוטון נשבעה שרגל יהודי לא תדרוך כאן, דבר 1969
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0