דיירים (אתר אינטרנט)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיירים הוא אתר אינטרנט ורשת חברתית מקוונת ייעודית לניהול בניינים משותפים. האתר שהוקם בשנת 2008 משמש כלי עזר לניהול ועד בית ורשומים בו 1800 ועדי בתים בפריסה ארצית (מאי 2012). האתר בתשלום ומנוהל על ידי חברת דיירים אונליין בע"מ. האתר חלוץ בתחומו ומסתמן כתופעה חברתית[1], והוא ממשיך וגדל בקצב מהיר.

הקמת האתר והתפתחותו

האתר הוקם כסטארט-אפ על ידי קבוצת אנשי מחשבים לצרכים עצמיים. היוזמים זיהו את הצורך באתר כזה מתוך רצון לייצר שקיפות בהתנהלות ועד הבית בו גרו. הם יצרו ממשק שיאפשר לכלל הדיירים בבניין לצפות בדוחות הכספיים של הבניין ולדווח על כל תקלה רלוונטית. ועד הבית המכהן נרתם לעניין והחל להזין את הנתונים במערכת והדיירים גילו מעורבות ועניין בנעשה בבנין. לאחר הרצתו, החל האתר להאפשר גם לוועדי בתים אחרים להרשם אליו ולנהל בו את ענייניהם.

המיזם הוקם בהשקעה כספית נמוכה ללא מקורות חיצוניים והתבסס על עבודתם של המייסדים שהם בעלי האתר.

האתר הפך מסחרי בסוף שנת 2010 כאשר החל לתת את שירותיו בתשלום גם לחברות ניהול בניינים. בשנת 2011 השיק האתר שירות, לראשונה בישראל[2], המאפשר תשלום דמי ועד הבית בכרטיס אשראי ישירות לחשבון הבנק של הוועד. בשנת 2012 החל האתר לגבות דמי מנוי מוועדי הבתים המשתמשים בו, בגובה של 1.5 ש"ח לדייר לחודש.

הרציונאל השיווקי

הרעיון והמודל השיווקי שמאחוריו מתבסס על מספר מרכיבים:

"שוק" ניהול ועדי בתים מגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה

על פי נתונים שנאספו באתר, בהתבסס על 1800 הבניינים שבו, ממוצע הגביה הארצי לדירה נע בין 160 ש"ח ל 250 ש"ח

חוק המקרקעין (תשכ"ט-1969)

פרק ו' בחוק המקרקעין עוסק בנציגות הבית המשותף- בזכויות ובחובות של בעלי הדירות כפי שהן באות לידי ביטוי ביחסיהן עם הנציגות. סעיף 65 של החוק מחייב שלכל בית משותף תהיה נציגות שתנהל את ענייני הבית המשותף ותפעל לפי תקנון הבית המשותף ("תקנון מוסכם") ואם אין תקנון, לפי התקנון המצוי בתוספת לחוק. נציגות הבית המשותף אמורה לשמש כמורשה של בעלי הדירות בכל הנוגע לניהול והחזקת הבית המשותף, כולל התקשרות בחוזים והתדיינות משפטית בשם הבית המשותף. ועד הבית מחויב למנות גזבר, שיכול להיות אחד החברים בו, ועל הגזבר לנהל רישום של הכנסות והוצאות, להפיק דו"חות תקופתיים ולהציג אותם באסיפות הכלליות.

ניהול ועד הבית דומה לניהול עסק קטן

על הדיירים לנהל מערך הכנסות, הוצאות, ודיווחים. לרוב הדיירים אין ניסיון בניהול כזה. במשך שנים עבדו ועדי הבתים עם מחברות, טבלאות ידניות ופנקסי קבלות קנויים. המתקדמים עובדים עם גליונות אקסל או בתוכנה לחברי האגודה לתרבות הדיור

תרבות הרשתות החברתיות

תרבות זו הולכת ונפוצה ככלי חברתי ועסקי כאחד. שימוש ברשת כזו מייצר שקיפות, יוצר אינטראקציה בין חברי הרשת וקל לשימוש

ממשק משתמש

מתן ממשק משתמש אשר מותאם לנציגי ועד בית שאינם אנשי כספים במקצועם אך היכול גם לשמש חברות ניהול בניינים משותפים

מאפייני הרשת

כל בניין פותח "אתר בית" וכל דייר בו רשום כמשתמש עם סיסמה המאפשרים לו גישה לצפייה בנתוני הבניין שלו. עדכון נתונים אלה הכוללים גביה והוצאות, מבוצע על ידי הגזבר, ועד הבית או חברת הניהול.

האתר מתנהל בדומה לפייסבוק עם התראות למייל האישי של הדיירים במגוון תחומים. כל דייר יכול לשלוח עדכון על תקלה בבניין וביכולותו לעקוב אחר סטאטוס הטיפול בה. לדיירים ניתן לבצע הצבעות וריטואליות ולקבל החלטות אספת הדיירים ללא צורך לכנס את כלל הדיירים. באפשרות הדיירים לנהל לוחות זמנים של חדרי דיירים ואירועים. באתר יש פינת מומחה עם כתבות קשורות ומאמרים רלוונטיים של אנשי מקצוע.

האתר משמש כמקור המידע לדיירים על הנעשה בבנין. לראות היקף ההוצאות מול הכנסות, למי יש חובות לקופת הוועד ולצפות גם במסמכים וחוזים עליהם חתום ועד הבית. קיימת אפשרות להפיק דוחות אוטומטיים: פילוח הוצאות, דוח תקופתי ותזרים מזומנים לניהול התקציב.

גביה

שירות הגביה הוא פרי של שיתוף פעולה בין אתר דיירים ובין חברת ישראכרט וחברת הסליקה הגדולה וריפון. מערכת זו אינה דורשת פעילות גביה על ידי ועד הבית, הדייר מכניס את פרטי כרטיס האשראי באתר, לאחר שקיבל מהמערכת בדוא"ל תזכורת לתשלום בגין חוב, הכסף עובר לחשבון הוועד ובמקביל נרשם התשלום בטבלת הגביה של הבניין ויוצאת הודעת אישור תשלום לדייר. שירות זה מחויב בעמלת סליקה בשיעור 2.5%.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. נמרוד בוסו, ועד בית גרסת אקירוב: 500 שקל לדירה כולל טיפול בבריכה ובחדר כושר, באתר TheMarker‏, 31 בדצמבר 2011
  2. יהודית יהב, לראשונה: נשלם את מיסי ועד הבית בכרטיס אשראי, מוסף ממון, ידיעות אחרונות, 2.5.2011
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0