הרב יונתן שטנצל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: פירוט מוגזם,ספר טלפונים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
רבי דוד הירשמן עם הרב יונתן שטנצל סיום מסכת מגילה סעודת מצוה הכנסת ספר תורה לעילוי נשמת רבי שלמה שטנצל

הרב יונתן שטנצל הינו מגיד שיעור, פעיל חסד, בעל תפילה וסופר[דרושה הבהרה]. שיעוריו משודרים מידי יום, בקו שיעורי התורה "אמר אביי", קול הלשון, בקוי התוכן הטלפוניים, ביוטיוב, באתר JDN ועוד.

ביוגרפיה

נולד בבני ברק למשפחה של חסידי רדומסק. אביו, רבי שלמה שטנצל, יו"ר ארגון המשנה וההלכה היומית, בנו של הרב יונה שטנצל. אמו, נחמה, בתו של הרב משה הלוי לינשה רבה של שכונת אחוזה בחיפה[דרושה הבהרה]. למד בתלמוד תורה "קרלין סטולין", ובישיבות בית אברהם בירושלים, רבי משה ברלין ובישיבת מיר.

בעקבות פטירת אביו בכ"ט בניסן תשע"ג, יזם ביקורים שבועיים של קבוצות מתנדבים לשמח חולים בבתי החולים הפסיכיאטריים: איתנים, הרצוג, כפר שאול; וכן בבתי החולים שערי צדק, בית החולים הצרפתי, בית רבקה.

שיעוריו

שיעוריו נמסרים בשידור חי בקו שיעורי התורה "אמר אביי" וקווי תוכן נוספים. שיעוריו עוסקים בדרך כלל בשאלות פרקטיות הלכה למעשה. שיעוריו מתאפיינים בריבוי המחשות ודוגמאות בנושאים הנלמדים, שיעורו נפתח בניגון, ובסיפור שממחיש את המשנה והגמרא כסיפור בן דורנו. בשנת תש"פ החל לשתף בשיעורים אנשי מקצוע בשידור חי, המתייחסים לדברי הגמרא והמשנה ומוסיפים חוות דעת מקצועית על הנושא שעוסק בו השיעור. השיעורים מוקלטים בקונספט של חברותא.[1]

סיפורי חסד

במדור בקו הוא מראיין דמויות של אנשי חסד בעבר ובהווה שעוסקים ועסקו בפעילות חסד בתחומים: הכנסת אורחים, ביקור חולים, בסבר פנים יפות, מפני שיבה תקום, ניחום אבלים, טרמפים, ייעוץ רפואי ותמיכה נפשית.

פעילות בתחום בית המקדש

הרב שטנצל, כתב קונטרס על[דרושה הבהרה] משניות מסכת תמיד. חלק משיעוריו מוקדשים למטרה זו של הנגשת הידע במצוות העבודה בבית המקדש והמחשתו.

כחלק מפעילותו בתחום פנה במכתב לאפיפיור פרנציסקוס, בדרישה להחזרת כלי המקדש שחלקם על פי חלק מהמקורות מונחים בוותיקן, ונענה על ידי השגריר בהכחשה דיפלומטית ושאם יש לו הוכחות לקיומם היא מוזמן להציגם בפני האפיפיור[2].

לאחר חיפושים מצא עדות חדשה להמצאותם של כלי המקדש ברומא. וכך כותב הרב שטנצל: "מתברר כי הוותיקן הפיק מטבע מיוחד בשנת 1594 לספירתם לאחר מינוי האפיפיור אורבנוס השביעי VII Urban Pope ששימש רק 41 יום בתור אפיפיור. הוותיקן הפיקו מטבעות בעת מינוי אפיפיור חדש של מוצרים יקרי ערך הנמצאים ברשותם, ולקראת מינוי אורבנוס הם הפיקו את המטבע עם סמל מנורת בית המקדש שנמצא ברשותם."

בעל תפילה והקלטות מוסיקליות

שירי שבת עם בעל התפילה הרב יונתן שטנצל.pdf

הרב שטנצל משמש כבעל תפילה בבית הכנסת זכרון משה, ובנוסף פועל לשמר לחנים של קטעי תפילה וניגונים שונים. לצורך כך גייס את מקהלת ידידים, מקהלת נרננה, ומקהלת ויזניץ מרכז לפרוייקט. הניגונים שנשתמרו מתחלקים לשלוש קטגוריות :

 1. ניגוני חסידי רדומסק ששמע בבית אביו.
 2. ניגונים ששמע מסבו רבי משה הלוי לינשה, כפי שהיו נהוגים בקישנוב שבמולדבה, ובבוטושן ברומניה נוסחים ושירים בעיקר מחסידות רוז'ין.
 3. ניגונים מבית מדרשו של רבי נתן גשטטנר בבני ברק.

ב-תשע"ד הפיק את הדיסק "א מאליגע ניגונים" יחד עם מקהלת ידידים ומקהלת ויז'ניץ.[3][4]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ * חברותא בדף היומי עם הרב בערל בירנבוים
  • חברותא בספר חפץ חיים עם הרב יונתן מנצר
  • חברותא בנביא עם הרב דניאל שוסטר
  • חברותא בירושלמי עם הרב חיים קנובלביץ
  • חברותא במסכת חגיגה עם הרב שמואל רוזובסקי
  • חברותא ברמב"ם עם הרב אהוד אחיטוב
  • חברותא בפרשת השבוע עם הרב מאיר צימרוט
  • חברותא בהלכות בית המקדש עם הרב ישראל הכהן אייזנבלאט
  • חברותא בהלכה עם הרב ישראל מאיר דרמר
  • חברותא במשניות תמיד עם הרב אברהם כגן מראשי תורת הקרבנות.
  • חברותא בספר תומר דבורה עם הרב מוטל הלברשטאם
 2. ^ העתק המכתב לוותיקן
 3. ^ מחמם את הלב • ניגונים קדומים ליום השבת 26.01.2014 יוסף אלון באתר קול חי
 4. ^ אזמר בשבחין של ר' הלל פראריטשער בביצוע מיוחד באתר שטורעם
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.