מכשיר אידוי וולקאנו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מכשיר אידוי וולקאנו בפעולה

מכשיר אידוי וולקאנו (וופורייזר, מאייד) הוא מכשיר אידוי ביתי, הנפוץ בין השאר לצריכת קנאביס, באמצעות הדגם הרפואי וולקאנו מדיק (Volcano Medic) כדרך צריכה העדיפה על עישון והנזקים הנלווים לכך. המכשיר, בדגמיו הלא-רפואיים (Volcano Digit ו-Volcano Classic) משמש בין היתר לארומתרפיה ושאיפת צמחי מרפא באידוי - וללא עשן. בנוסף, שפים ידועים ברחבי העולם משתמשים בוולקאנו לבישול בטכניקת גסטרונומיה מולקולרית. מערכת האידוי של וולקאנו מיוצרת בגרמניה על ידי חברת "Storz & Bickel", המתמחה בטכנולוגיות האידוי.

למכשיר וולקנו צורה דמוית קונוס, עם בסיס חימום בעל כפתורי שליטה לזרימת אוויר וטמפרטורה. מערכת האוויר המאודה כוללת בלון עמיד בחום, ערכת שסתום ותא מילוי בו מתחמם החומר אותו רוצים לאדות. הקנאביס או השמנים הארומטיים מחוממים בטמפרטורה משתנה, על ידי דחיסת אוויר חם, במערכת המוליכה חום ומרימה אותו אל תוך הבלון. כשהבלון מלא, המשתמש מנתק אותו מהמכשיר, ושואף את האדים או משחרר אותם על ידי השסתום.

שימושים

ארומתרפיה

הוולקאנו משמש להעברת חום, כדי לשחרר תרכובות ארומטיות מצמחים ותבלינים. ניתן לשחרר ריחות ארומטיים אשר במצב אחר היו נשרפים ונהרסים, או שיש קושי לשחררם בשל התרכובת הכימית שלהם.

רפואי

בשנת 2011 נרשם בישראל מכשיר הוולקאנו מדיק כמכשיר רפואי באישור משרד הבריאות, לשימוש עבור קנאביס רפואי. נכון לספטמבר 2011, ישראל היא המדינה היחידה בעולם אשר משווקת מכשיר רפואי לקנאביס עבור מטופלים הצרכים את התרופה באישור משרד הבריאות. הערכות קליניות של מכשירי וולקנו נערכו, לרוב בתחום הקנאביס הרפואי. מחקר שהתבצע בנובמבר 2007 על ידי אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, ופורסם במגזין אקדמיה אמריקאית בנוירולוגיה, השווה את רמת הרכיבים הפעילים ביולוגית בקנאביס - טטרה-הידרו-קנאבינול (THC) והתוצרים המזיקים אשר נובעים מעישון (שריפה) של הקנאביס, לעומת רמתם באדים הנוצרים על ידי מאייד הוולקאנו. המחקר בדק ריכוז פחמן חד-חמצני בדם כסממן תוצרים מזיקים, ומצא כי יש חשיפה מוגבלת לתוצרים מזיקים כאשר משתמשים במכשיר האידוי. מחקר מ-2004 שפורסם במגזין "קנאביס תרפיוטיקס", מצא כי בהשוואה לעשן קנאביס, אדים ממאייד הוולקאנו מכילים ריכוזים גבוהים יותר של THC ורמת ריכוז פחותה דראמטית של רכיבים מזיקים.

מחקר נוסף אשר פורסם במאי 2008 במגזין "פסיכופארמקולוגיה", חקר את היתכנות אדמיניסטרציה תוך-ריאתית של THC על ידי מאייד וולקאנו. מחקר זה מצא כי ניתן להגיע בעזרת מאייד הוולקאנו למיצוי ואדמיניסטרציה עקביים וניתנים לשחזור. הדבר מעיד כי מכשיר המאייד הוא אמצעי ראוי לאדמיניסטרציית THC.

ביוני 2006, מחקר אשר התנהל באוניברסיטת ליידן שבהולנד ופורסם במגזין "פסיכופארמקולוגיה", העריך את ביצועי מאייד הוולקאנו לאדמיניסטרציה עקבית של THC באמצעות תוצרים מולוקולרים טהורים. התוצאות הראו כי מאייד הוולקאנו הוא אמצעי אדמיניסטרציה מתאים עבור THC. הניתוח הסופי הראה כי רכיבי הקנאביס שוחררו מיידית על ידי מכשיר האידוי.

בישול אוכל

הוולקאנו משמש שפים ידועים כגון גראנט אייצ’ץ ממסעדת "Alinea" בשיקגו ופראן אדריה ממסעדת "El Bulli" בספרד, כדרך להוספת חום מבוקר למאכלים, צמחים ותבלינים, אשר אחרת קשים לטיטור, או שעלולים להינזק על ידי חימום יתר בזמן הבישול. הטכניקה שימושית לבישול מודרני הידוע גם כגסטרונומיה מולקולרית.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0