המכלול:מדריך כללי להתנהגות רצויה בחבורה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קהילת המכלול

כיצד פועל מיזם שיתופי

המיזם בנוי על שיתוף הפעולה בין העורכים. כאשר כל עורך שמשתדל לעזור עזרתו מתקבלת. ומאידך הפרעות מנוטרלות על ידי העוסקים בניטור. המפריעים יכולים אף להיחסם אם לא יפסיקו. כך התוכן רק משתפר ולא ניזוק. גם אם לפעמים יש עריכות לא מושלמות או אפילו מזיקות הן יושלמו או יסולקו עם הזמן.

מספר העורכים

כאשר מספר העורכים גדל, יש עם זה אופציה למזיקים רבים יותר. לכן חשוב שמי שלא יודע לערוך ילמד את המלאכה מהמנוסים בה. הדבר אינו קשה ולא לוקח זמן רב כל כך. אמנם מי שבא כדי לעזור צריך לשתף פעולה עם האחרים ולא להתעלם מהם או להתעקש על דעתו.

איך להיות שותף בעריכה

עורכים מתחילים

נסו לערוך בערכים שאתם מבינים בהם. בעיקר שינויים קלים של ניסוח או הוספת תוכן או מקור. לא בבת אחת ליצור ערך חדש. וכן לא לעשות עריכות רבות מדאי. בדקו את תגובת העורכים האחרים. האם עריכתכם התקבלה? אם כן המשיכו הלאה. אם לא נסו להבין למה. ניתן לפתוח דיון בדף השיחה של הערך הנידון. או לפנות למי שמבין בנושא ולשאול אותו.

מלחמות עריכה

אם שחזרו את עריתכם אל תחזרו על אותה עריכה שוב. זה לא יועיל כלום. הערך ישאר באותו מצב עם תנודות הלוך וחזור מטוב יותר לגרוע יותר. הפיתרון במקרה כזה הוא להישאר בגירסה המקורית ולהתייעץ עם עורכים אחרים.

לא לרוחכם?

ייתכן שיהיו בערך דברים שלדעתך סותרים את ההשקפה הנכונה. או בעיות אחרות. במקרה זה אם ניסית לערוך ולא התקבלה עריכתך נסה לחשב מסלול מחדש. האם שווה להישאר כאן בכל זאת ולערוך במקומות שלא יהיה לך חיכוך עם אחרים, או לפרוש. אל תנסה לעורר מהומות כדי שיקבלו את דעתך.

בדקו את ההיסטוריה

פעמים רבות עריכה מסוג דומה לעריכה שלכם כבר נוסתה ונדחתה על ידי עורכים אחרים. כדאי תמיד לפני עריכה לבדוק את כל הגירסאות הקודמות של הערך. על ידי לחיצה על לשונית "גירסאות קודמות" ואחר כך על "קודמת". כמו כן כדאי לבדוק בדפי השיחה של הערכים. לפעמים שינוי שאתם רוצים לעשות כבר דובר בדף השיחה עליו.

הודו על עריכות

ראיתם עריכה שמצאה חן בעיניך? השתמש בכפתור התודה. כדי להודות עליה. כך יווצר קשר חיובי בין העורכים.

התייחסו להודעות של אחרים

אם תייגו אתכם או השאירו לכם הודעות בדף השיחה, על עריכה שלכם או על שאלה שהתעוררה בעיקבות עריכה אחרת, נסו להתייחס ולהגיב. אם יש למישהו טענות על עריכותיכם נסו לדבר איתו על זה. אם יש שאלה כללית לדיון נסו לומר את דעתכם בנידון.

בדקו עריכות של אחרים

אם יש עורכים נוספים בתחום שאתם מבינים בו, נסו לבדוק האם עריכותיהם נראות לכם או לא. אם כן הודו עליהם. אם לא נסו לתקן אותם או לפחות כתבו הערה עליהם בדף השיחה של הערך.

השתדלו לעזור

כשיש ערך חסר הדורש שכתוב או עריכה וכיוצא בזה. נסו לתקן אותו עד כמה שאתם יכולים. גם אם המלאכה לא תצא מושלמת, העיקר שהערך ישופר. עם זאת אל תסמכו על אחרים שיעשו עבודה שאתם יכול לעשות.

ראו גם