עמוד ראשי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סמל המכלול גמרא 2.PNG

ברוכים הבאים למכלול!

המכלול הוא מיזם לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, יהודית ומהימנה בלשון נקייה ובאספקלריה תורנית, שאותה כולם יכולים לערוך. כעת יש במכלול 274,001 ערכים.

P halacha2.png הלכה 161px-P judaism (scroll).svg.png תורה שבכתב P Bible.png יהדות PShabat.png שבת ומועדים רבי מאיר שפירא פורטל.png הציבור החרדי

פורטל היום
4 ביולי, יום העצמאות של ארצות הברית P Statue of Liberty.png

פורטל ארצות הברית הוא שער לכל הנושאים הקשורים בארצות הברית. בפורטל ניתן למצוא קישורים שימושיים לשלל הערכים העוסקים באומה האמריקאית על כל רובדיה: גאוגרפיה, היסטוריה, כלכלה, חברה, תרבות, ספורט ועוד.סמל המכלול גמרא 2.PNG

היום בלוח השנה
רבי יוסף יצחק שניאורסון - האדמו"ר השישי לבית חב"ד
ציטוט יומי

לַמֵּד לְשׁוֹנְךָ לוֹמַר 'אֵינִי יוֹדֵעַ', שֶׁמָּא תִּתְבַּדֶּה וְתֵאָחֵז.

חדשות ואקטואליה
אדואר פיליפ
מגפת הקורונה מקרי הדבקה מקרי מוות מדינה מקרי הדבקה מקרי מוות
כלל העולם 8,863,130 464,892 ברזיל 1,043,168 49,156
ארצות הברית 2,323,250 121,876 רוסיה 576,952 8,002
האיחוד האירופי 1,223,111 130,284 ישראל 20,633 305

נפטרו לאחרונה: רבי אהרן קאהן, רבי יוסף קאליש | יהודה נוריאל,

תמונת היום
Maimonides-2.jpg
דיוקנו המפורסם של הרמב"ם, המופיע על גבי מדליות, בולים, תבליטים ועוד, מקורו באיור המופיע בספר Thesaurus antiquitatum sacrarum ("אוצר העתיקות המקודשות") מן המאה ה-18, של בלסאוס אוגולינוס, המבוסס, לעדות הכותב, על "תחריט עתיק". לפרסומו של הדיוקן הביא יצחק שמואל רג'יו (יש"ר מגוריציה), ובעקבותיו המומר איש המיסיון משה מרגליות, שהביא את הדיוקן לאנגליה. אולם מקובל כי דמות זו היא דמיונית, ואינה מתארת את דיוקנו המקורי של הרמב"ם, בין השאר מפני שפאותיו נראות בה מגולחות בתער.
ערך איכות
אסירי גולאג כורים את תעלת בלומורקנאל

גוּלאגרוסית : ГУЛАГ, ראשי תיבות של Главное Управление Исправительно— Трудовых Лагерей, "גלאבנויה אופרבלנייה איספרביטלנו-טרודוביך לגריי", ובתרגום לעברית : "ההנהלה הראשית של מחנות עבודה לתיקון") היה ענף של שירותי ביטחון הפנים של ברית המועצות אשר עסק בהפעלת מערכת עונשין באמצעות מחנות עבודת כפייה. מחנות אלו יועדו לפושעים מכל הסוגים, אך בפועל נודעה מערכת הגולאגים בעיקר כאמצעי של דיכוי יריבים פוליטיים ומתנגדי המשטר הסובייטי.

היום בהיסטוריה
ציור קרב קרני חיטין