עמוד ראשי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סמל המכלול גמרא 2.PNG

ברוכים הבאים למכלול!

המכלול הוא מיזם לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, יהודית ומהימנה בלשון נקייה ובאספקלריה תורנית, שאותה כולם יכולים לערוך. כעת יש במכלול 269,176 ערכים.

P halacha2.png הלכה 161px-P judaism (scroll).svg.png תורה שבכתב P Bible.png יהדות PShabat.png שבת ומועדים P Yeshiva.png עולם הישיבות

פורטל היום P Food.png

פורטל המזון הוא שער למבחר ערכים בנושא מאכלים שונים, חברות מזון, מטבחים של תרבויות ועמים שונים ועוד.סמל המכלול גמרא 2.PNG

ציטוט יומי

يوم عسل، يوم بصل

יום דבש, יום בצל

פתגם עממי ערבי
חדשות ואקטואליה
בנימין נתניהו

נפטרו לאחרונה: רבי מנחם מנדל שנייבלג, רבי אברהם סטפנסקי  •  אלסי הייסטינגס, מרשל סהלינס‎, אוסאמו אקאסאקי

מגפת הקורונה מקרי הדבקה מקרי מוות מדינה מקרי הדבקה מקרי מוות
כלל העולם 133,642,814 2,897,282 ברזיל 13,193,205 340,776
ארצות הברית 31,631,712 571,070 הודו 12,926,061 166,892
האיחוד האירופי 27,459,464 628,815 ישראל 835,216 6,266
תמונת היום
מסורן קצר-שן.

מסורן קצר-שן הוא בטאי ממשפחת המסורניים. המסורן קצר השן מצוי בסכנת הכחדה חמורה. הוא חי בימים טרופיים רדודים, באוקיינוס האטלנטי ובים התיכון. אחד משימושי המסור שלו הוא לחפירה ולפינוי חול, במטרה לצוד סרטנים וחסרי חוליות קטנים שחיים בקרקעית החולית. הוא גם משתמש במסור על מנת לשפד דגים קטנים ובכך היא משמשת אותו גם לציד.

ערך מומלץ
ערך מומלץ
צינור החרס העות'מאני בתוואי האמה הקדומה

האמה התחתונה היא אמת מים מהתקופה החשמונאית, שהובילה מים מאזור בית לחם לירושלים בתוואי מפותל של כ-23 קילומטרים. המים נועדו לשמש את אוכלוסיית ירושלים הגדולה, שהוכפלה ואף שולשה בימי העלייה לרגל לבית המקדש. ייחודה של האמה הוא בהיותה מפעל המים הראשון בתולדות ירושלים שמקורותיו שכנו הרחק ממנה. הקמת האמה הייתה מבצע הנדסי מורכב, שכן מקורות המים היו אמנם גבוהים יותר מירושלים, אך הדרך הייתה זרועה הרים ובקעות. הבונים השתמשו אפוא בכלי מדידה שהיו מקובלים בטכנולוגיה של עולם הבנייה הרומי, כמו כורובאטס - מתקן למדידת שיפועים, כך שהמים זרמו בשיפוע מתון ביותר של כפרומיל. האמה התחתונה שימשה את תושבי ירושלים באופן כמעט רציף במשך אלפיים שנה, ויצאה מכלל שימוש רק בתקופת המנדט הבריטי.

היום בהיסטוריה
הטיטניק
הידעת?
המלך אדוארד השביעי

מלך הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד אדוארד השביעי, היה ידוע בכינוי "הדוד של אירופה". זאת משום שקשרי המשפחה הפנימיים בין משפחות המלוכה של אירופה גרמו לכך, שדרכו או דרך אשתו המלכה אלכסנדרה, הוא היה דודם של קיסר גרמניה וילהלם השני, צאר רוסיה ניקולאי השני ואשתו הנסיכה אלכסנדרה, ויקטוריה מלכת ספרד, אשת יורש העצר של שוודיה, מריה מאדינבורו מלכת רומניה ואשת המלך פרדיננד הראשון והרוזנים מהסה וסקסה-קובורג-גותה. כמו כן היה בן דודם של מלכי בלגיה, פורטוגל, בולגריה והולנד וגיסם של מלכי דנמרק ויוון.