עמוד ראשי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים למכלול - האנציקלופדיה השיתופית בדרך התורה!

המכילה את כלל ערכי התורה בהלכה ובאגדה, ולהבדיל - מכלול הידע האנושי בתחומי החולין, בלשון נקייה ובאספקלריה תורנית. במכלול יש כעת 178,179 ערכים.

P halacha2.png הלכה 161px-P judaism (scroll).svg.png תורה שבכתב P Bible.png יהדות PShabat.png שבת ומועדים Jewish History P.png תולדות עם ישראל

פורטל היום PShabat.png

פורטל שבת ומועדי ישראל הוא שער לכל הנושאים הקשורים לשבת ולמועדי ישראל. הפורטל כולל את זמני החגים, מצוות ומנהגים, פרשת השבוע, מידע על התעניות ועוד.מכלול העולם החרדי


היום בלוח השנה

חג הפסח

קערת ליל הסדר
ערכים בפרשת השבוע - שבת פסח
מצות

פסח הוא אחד משלוש הרגלים. הוא חל בתאריכים ט"ו בניסן - כ"א בניסן, כאשר הימים הראשון והאחרון הם ימים טובים, וחמשת הימים שבאמצע הם חול המועד. הוא נחגג כזכר ליציאת מצרים.

בחג הפסח חל איסור לאכול חמץ (ואף שימצא ברשותו של האדם) ויש חיוב לאכול מצות. הלילה הראשון מכונה ליל הסדר, ובו יש מצווה לקרוא בהגדה של פסח ולספר ביציאת מצרים. היום האחרון נקרא שביעי של פסח, והוא נחגג כזכר לקריעת ים סוף.

ההכנות לחג הפסח מתחילות כבר בימים שלפניו, ובתוכן שבת הגדול ומגיעות לשיאן בערב פסח, אז נהוג לעשות בדיקת חמץ וביעור חמץ כדי להבטיח שלא נשאר חמץ בבית. בזמן בית המקדש הייתה ביום זה מצוות הקרבת קורבן פסח. לאחר היום הראשון מתחילים בספירת העומר, הנמשכת עד לחג השבועות.

לערכים הקשורים בחג פסח

ציטוט יומי

.So long as you write what you wish to write, that is all that matters; and whether it matters for ages or only for hours, nobody can say

כל עוד את כותבת את מה שאת רוצה לכתוב - זה כל מה שחשוב; אם זה יהיה חשוב לנצח, או רק למספר שעות - את זאת איש לא יוכל לומר.

וירג'יניה וולף / "חדר משלה", פרק 6
חדשות ואקטואליה
השריפה בקתדרלת נוטרדטם דה פארי
תמונת היום
Kippot.jpg
כיפות למכירה בירושלים
מקבץ ערכים לפסח
מצה שמורה שנאפתה בעבודת יד

פסח כשר ושמח!

היום בהיסטוריה
לואי פסטר
הידעת?
גייזר אולד פייתפול

אזור המעיינות החמים והגייזרים שבפארק ילוסטון בארצות הברית הוא חלק מרמה נרחבת בעלת הרים ועמקים, שכולה מהווה לוע התמוטטות עצום של הר געש, המתפרץ אחת ל-600 אלף שנים בממוצע. התפרצותו היא כה עזה עד כי כל הסלעים הגעשיים הנוצרים בה מתפזרים על שטח נרחב ולא יוצרים את צורת החרוט האופיינית להרי געש. אם תתחולל התפרצות כזו כיום, היא תגרום לאנושות אסון כבד. לפי סימנים שונים – שהעיקריים בהם הם פרק הזמן הממוצע בין התפרצויות היסטוריות, רעידות אדמה מקומיות ותפיחת הקרקע – התפרצות קרובה בילוסטון אכן אפשרית.