שי עמית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Shai amit.jpg

שי עמית (נולד ב-27 בדצמבר 1980) הוא סופר עברי, מרצה ובעלים של הוצאת הספרים "שבלול".

ביוגרפיה

עמית נולד בירושלים כבן בכור מתוך ארבעה ילדים. שמו המלא הוא שמואל ירמיהו עמית. בגיל 6 חזרה משפחתו לעיר אשקלון, עיר ילדותה של אימו, שם גדל. הוא נולד למשפחה מעורבת ורבת תרבויות אשר השפיעו רבות גם על כתיבתו. אימו – חצי תימנייה חצי אתיופית, אביו – חצי הונגרי חצי פולני. סבו ההונגרי נחשב כנער לעילוי בבית המדרש לרבנים של בודפשט בקהילת יהדות הונגריה, אך עם צמיחת האנטישמיות והנאציזם באירופה, הצטרף לתנועה הציונית ועלה לארץ בראשית העלייה השלישית. סבא רבא האתיופי של עמית, ירמיהו גטה, היה מראשי קהילת יהדות אתיופיה בעת החדשה והראשון להגיע לישראל בתחילת המאה העשרים תחת שרביטו של ד"ר יעקב פייטלוביץ' על מנת ללמוד עברית ויהדות ולהפיץ את השכלתו בקרב יהודי אתיופיה.

שי עמית הוא סגן במיל' ביחידה מיוחדת ובעל תואר ראשון בפילוסופיה והיסטוריה של המזרח התיכון מאוניברסיטת תל אביב.

עבודתו הספרותית

בשנת 2001 כתב עמית את ספרו הראשון "באותם רגעים שרציתי לכתוב לך". רומן ביכורים זה ראה אור שנתיים לאחר מכן בהוצאת גוונים/טרקלין. בשנת 2015 רכש שי עמית יחד עם הוצאת הספרים שבבעלותו את הזכויות על הספר, והוציא אותו לאור בגרסה מחודשת.

בשנת 2010 חבר לעורכת הראשית של הוצאת הספרים אריה ניר – רחל הלוי והוציא את ספרו השני "בַּרמן" בהוצאה עצמית, זאת לאחר שסירב לחתום על חוזים שהוצעו לו ממספר הוצאות ספרים מהגדולות בישראל. כעבור שנתיים הפך הספר לרב-מכר[1] ואף תורגם לאנגלית.

בשנת 2012 הקים עמית את הוצאת "שבלול" על מנת לשפר את תנאי הסופרים בישראל ואת התמלוגים אותם הם מקבלים על עבודתם[2].

בשנת 2013 יצא לאור בגרסה מודפסת בארצות הברית הספר "TENDER", התרגום והעיבוד לאנגלית של "ברמן", ובגרסה אלקטרונית בשאר העולם. באוגוסט 2015 הגיע הספר למקום ה-23 בעולם בהורדות באמזון.

באוגוסט 2017 יצא ספרו "רוקח האצטרובלים" בהוצאת שבלול.

עמית מעביר הרצאות וכנסים אודות קשיי ההשתלבות של האדם הרגיש בחברה המודרנית. כמו כן עובד עמית עם נערים ונערות משלל קצוות החברה, כאשר המכנה המשותף של כולם הוא אי השתלבותם בתוך המבנה החברתי – מנוער בסיכון ועד נוער מצטיין ומחונן, מנוער עם בעיות קשב וריכוז - ADD ,ADHD ועד נוער עם תסמונת אספרגר.

ספריו

  • באותם רגעים שרציתי לכתוב לך (2003 גוונים/טרקלין 2015 שבלול)
  • ברמן (הוצאת שבלול, 2010)
  • TENDER (הוצאת שבלול, 2013)
  • רוקח האצטרובלים (הוצאת שבלול, 2017)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0