תמימים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כינוי בחסידות חב''ד לבחורי הישיבה הלומדים בישיבות תומכי תמימים.

היסטוריה:

בשנת תרנ''ז -בקשר עם המהפכות שהיו אותה תקופה ברחבי רוסיה הקים הרב י הרש''ב ישיבה חדשה כאת שמה קבע כ'תומכי תמימים'.

בשמחת תורה באותה שנה נשא הרבי הרש''ב שיחה שנקראה לאחמ''כ בשם ''כל היוצא למלחמת בית דוד'' בה השווה הרבי הרש''ב את התמימים כחיילים היוצאים למלחמה לנצח את אלו אשר ''חרפו עקבות משיחך'' מאחר ובאותה תקופה החלה לפרוח תקופת ההשכלה וזרעה הרס רוחני בקרב הצעירים היהודים.

לבחורים הלומדים בישיבה קרא הרבי בשם תמימים-מפני שבישיבה זו ישלבו הבחורים הן לימוד נגלה והן לימוד חסידות ובכך יהיו תמימים מלשון שלימות.

הרבי הרשב הנהיג כי בישיבות תומי תמימים ילמדו בכל יום שלוש שעות חסידות.

ואכן עד היום בכל ישיבות חב''ד לומדים שעה וחצי בבוקר ושעה וחצי נוספת בערב-חסידות, כאשר בשאר שעות היום עוסקים הבחורים בנגלה-לימוד גמרא,הלכה,וכדומה.

יחסו של הרבי מליובאוויטש לתמימים:

הרבי יחס חשיבות עצומה לתלמידי התמימים הלומדים בשיבות חב''ד כאשר בין השאר היה הרבי מקבל מידי חודש דוחו''ת על שמירת הסדרים של הבחורים והיה מקרב מאוד את הבחורים בפרט בשנותיו הראשונות לנשיאות.

ליהודים רבים שעברו לפניו בחלוקת הדולרים מידי יום ראשון-ואמרו לו כי למדו פעם בתומכי תמימים-ענה הרבי כי מי שלמד בתומכי תמימים לעולם נשאר תמים ואין מושג של תמים בעבר, בהתאם לפתגם חסידי רווח בשם הרבי הריי''צ-כי מי שאכל מהדייסה של תומכי תמימים-לא ימות ללא תשובה.

בט''ו אלול תשמ''ו -יום בו מציינים בחב''ד את התייסדות הסניף הראשון של ישיבות תומכי תמימים בכל העולם -נשא הרבי שיחה בה התבטא בין השאר-''בטוח הייתי שכשאחזור מה"אוהל" בט"ו אלול, אמצא, "אַז סעווען סעווענטי גייט כאָדאָראָם"... (מהפכה וכו'). - לא מצד ענין של מחלוקת כו', לא יעלה ולא יבוא, כי אם, מצד גודל השמחה באופן דפריצת גדר, שמחה וריקודים ב"שטורעם" הכי גדול, כראוי ליום התייסדות תו"ת.

ואכן מאז מידי שנה בתאריך זה נערכים ריקודי שמחה עם אמירת לחיים והתוועדות חסידים בכל ישיבות חב''ד בעולם לציון יום חשוב זה.