שני (צבע)

מתוך המכלול
(הופנה מהדף תולעת שני)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תגליתו של פרופ' עמר מודגשת ומפורטת ללא פרופורציה לחשיבותה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

שני הוא צבען אדום, המופק מביצי כנימת מגן, עֲפָצִים שעל עצי אלון.

הצבע במקרא

השני נקרא גם תולע, שְנִי תולעת, תולעת שָנִי, ואף שנים.

משמעות השני כצבע אדום עולה מפירוש הפסוק: "אם יהי חטאיכם כשנים – כשלג ילבינו, אם יאדימו כתולע – כצמר יהיו" (ישעיה, א', י"ח). בנוסף בשיר השירים, ד', ג' מצוי התיאור "כחוט השני שפתותיך", שהפך לביטוי רווח.

על האבנט שלבשו הכוהנים בבית המקדש הייתה רקמה מחוטי צמר צבועים בצבע השני שהופק מתולעת השני, חוטים בצבע השני משולבים גם בבגדי הכהן הגדול ובפרוכת. ביום הכיפורים בזמן בית המקדש, רצועת צמר בצבע השני שנקראה לשון של זהורית, הודיעה כי עם ישראל באותה שנה זכה לכפרה אם התרחש נס והיא הלבינה[1]. בעקבות מחקרו של פרופסור זהר עמר יצאו אנשי מכון המקדש ללקט את נקבות כנימות השני על ביציהן לצורך הפקת צבע לצביעת אריגי המקדש.

כמו כן, כפי המסופר בספר בראשית, כאשר תמר אשת יהודה כרעה ללדת תאומים - הוציא הבן הראשון את ידו וכאות לבכורתו, נקשר על ידו חוט שני, אולם אז אחיו פרץ החוצה לפניו. מסיבה זו הבן הפורץ נקרא פרץ (ממנו יצאה שושלת המלוכה, מכלב בן יפונה ועד בית דוד) והבן שעל ידו נקשר חוט השני נקרא זרח, על שם זריחת חוט השני (ממנו יצא עכן שמעל בחרם בתקופת יהושע בן נון לאחר כיבוש העיר יריחו).

בכנס "חידושים בחקר ירושלים", שהתקיים באוניברסיטת בר-אילן, פורסם לראשונה דבר גילויה של "תולעת השני", ששימשה לטהרה ולצביעת צמר לצורך אריגים יקרים (פרוכות, מסכים, ובגדי כהונה) בצבע אדום מיוחד בבית המקדש. את הגילוי חשף פרופסור זהר עמר מהמחלקה ללימודי ארץ-ישראל ע"ש מרטין (זוס), והוא אף הצליח לאתר את הכנימה ולהפיק ממנה את צבע ה"שני".

לטענתו, "תולעת השני", ממנה הפיקו את צבע השני, היא כנימה ממשפחת הכרמילים. צבע זה שימש בתקופת המקרא ובימי הבית השני למטרות קודש וחול. מכל המקורות שנבדקו עולה כי מדובר בצבען מוכר, יקר ערך ונחשב מאוד בעיני הבריות בעת ההיא[2].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. משנה, מסכת יומא ו',ו'. בבלי, מסכת ראש השנה, ל"א, ב'.
  2. להרחבה: זהר עמר, בעקבות תולעת השני הארץ-ישראלית, ירושלים, תשס"ז