המכלול:אולם דיונים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


התואר לאדמורי"ם ורבנים - 'הרב' או 'רבי'

מכלולאים פעילים‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: בדף המכלול:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים#שמות ותארים של ערכי רבנים - נכתב כדלהלן:

  • אישיות תורנית ז"ל : לכל אישיות תורנית שאינה בין החיים יש להקדים לה את התואר רבי בשם הערך.
  • אישיות תורנית שליט"א: לכל אישיות תורנית שהיא בין החיים יש להקדים לה את התואר הרב בשם הערך

זאת אומרת שאדמו"ר הנמצא בין החיים (לאורך ימים) יקבל את התואר 'הרב' (לדוגמא: הרב ישראל הגר), ואילו רב ליטאי שכבר הסתלק מן העולם יקבל את התואר 'רבי' (נניח: רבי יוסף שלום אליישיב).

אולי הגיע הזמן לשנות את המדיניות הזאת? הרי בקרב החוגים החרדים מקובל שאדמו"ר הוא 'רבי' (ר') ולא 'הרב', ואילו דמות רבנית היא 'הרב' (ולצורך הענין: הרב שך; הרב אליישיב; הרב שטיינמן; הרב וואזנר, וכו').

היו שטענו שצריך סימן היכר האם נשוא הערך נמצא בין החיים או לא, והיות שבהמכלול אין כותבים את ברכת החיים או ברכת המתים (שליט"א/ ז"ל) - זהו סימן ההיכר.

אך למיעוט דעתי נראה כי סימן זה מועיל רק ליחידי סגולה המכירים את הכללים ובקיאים בסימן זה, אך לגבי הקורא המצוי שבטרם ניגש לערך מסויים אינו טורח לקרוא את כל המדיניות ואינו מעלה על קצה דעתו כי בהבדל בין 'הרב' ובין 'הרבי' טמונה מטרה מסויימת, לדידו מתקבל הרושם שאין פה שום אחידות, אלא פעם 'הרב' ופעם 'הרבי', וזה גורם שתי דברים: א) שאין אחידות בהמכלול (עכ"פ למראית עין). ב) שלא הרווחנו כלום מההבדל, שהרי כל מטרת ההבדל היא לציין שזה בין החיים וזה כבר נסתלק, אך כאשר הבדל זה אינו עולה על דעת אף אחד - אז החילוק בין 'הרב' ל'רבי' אינו אומר בשבילם שם דבר.

אז שוב, סבורני שמומלץ לשנות לאחידות המקובלת בקרב החוגים החרדיים: 'הרב' לדמות רבנית (גם אם אינה בין החיים), ו'רבי' לאדמו"ר (גם החי עמנו לאורך ימים).

בברכה, יחיד ורבים (שיחה) 00:48, 26 בדצמבר 2019 (IST)

לדעתי, יש מקום לגמישות בכל נושא התארים, ולאפשר 'רבי' גם בכאלו החיים עמנו, גם לדמות רבנית - אם יש צורך. אך מי שכבר נפטר - רק 'רבי', וכנכתב על כל מצבה של אדם גדול, גם של דמויות רבניות. יש סימן היכר למי שעדיין בחיים בפתיח: אם שנת פטירתו מופיעה או רק 'נולד ב...'. ספרא (שיחה) 00:59, 26 בדצמבר 2019 (IST)
ספרא מה זה 'אם יש צורך'? ברור שחייב אחידות וכללים ברורים. דויד (שיחה) כ"ח בכסלו ה'תש"ף 11:48 (IDT)
ספרא, לדעתי, הכתובת על גבי המצבה אינו יכול לשמש מודד איך צריך להופיע התואר בהמכלול. במהכלול מתאים יותר לכתוב בצורה שבה מקובל לקרוא את האישים נשואי הערך בחיי היום-יום (ולו מהסיבה הפשוטה שהמכלול אינו מצבה..). ראיתי שבדיונים על נושא זה בעבר (ראה כאן וכאן) היו כאלה שכתבו שלכתוב "הרב עקיבא אייגר" מאד צורם, אך גם לכתוב "רבי עובדיה יוסף" מאד צורם. זה לא השם שלו. וכן לכתוב"הרב" על אדמורי"ם שליט"א - מאד צורם.
מאידך, אם 'הרב' או 'רבי' אינם מעניקים מידע לקורא האם נשוא הערך הוא בין החיים או לא, ורק ציון תאריך פטירתו הוא המשלים את המידע הזה, אז שוב אין שום תועלת בהבדל בין 'הרב' ובין 'רבי'.
בציבור החרדי כמעט ולא תמצא 'הרב חיים קנייבסקי', אלא 'רבי חיים קנייבסקי' (עם תארים נלווים בהתאם למפלגה). לא רואה שום תועלת בהבדל בין רבי להרב, כי אין הבדל. ההבדל נעוץ בכינוי המקובל לכנותו, יש רבנים שכינויים היה בשם משפחתם, וכנגזר מכך הגיע 'הרב', לדוגמא הרב שך והרב אלישיב והרב שטיינמן; מאידך יש רבנים שנקבו בשמם הפרטי, ומשם הכינוי 'רֶבּ' שהוא נגזר מ'רבי', לדוגמא רבי חיים קנייבסקי ורבי שמואל אויירבך, וכמוהם רבים שמכנים בשמם ולא בשם משפחתם, וממילא לא ניתן לקבוע כללים ברורים כדי שיהיה אחידות, כי אין אחידות!
יהיה מגוחך לכתוב 'הרב שלום שרעבי', בדיוק כמו שצורם לכתוב 'רבי עובדיה יוסף', כי אין כללים איך מקובל לקרוא, כל אחד לגופו. יש הבדלים גם בתוך כל מגזר ועדה, חוץ מהאדמו"רים שכולם נקראים 'רבי' מהסיבה הפשוטה שהם לא נקראים בשמם, אלא בכינוי 'האדמו"ר מ...', לכן לדעתי יש להשאיר פתח לגמישות בנושא התארים, כל אחד לגופו. ספרא (שיחה) 15:49, 26 בדצמבר 2019 (IST)
אמת שלפעמים התוצאה מכללים אלו קצת מצחיקה, כגון אדמו"ר ישיש שהתואר שלו הרב ולא רבי, אבל לדעתי הכללים כמות שהם פחות או יותר נכונים בדרך כלל, ואני בעד להשאירם כמות שהם. (אם זיכרוני איננו בוגד בי הרי שכבר התדיינו על נושא זה כמה פעמים ותמיד הכללים נשארו כמות שהם...) קובנא (שיחה) 19:26, 26 בדצמבר 2019 (IST)
להשאיר[email protected]שלמה (שיחה) 20:21, 26 בדצמבר 2019 (IST)
על סמך מה כתבת להשאיר? --יחיד ורבים (שיחה) 22:11, 28 בדצמבר 2019 (IST)
על סמך דעתי. אני חושב שזו החלוקה שתעורר הכי פחות דיונים מחלוקות וכו', ואין טעם לשנותה. לגבי שמות רבנים ספציפיים שנהוג להגותם בצורה שונה (לא בתוך הערכים, שם כבר כתוב בכמה מקומות שזה לא מעכב), אולי יש לדון[email protected]שלמה (שיחה) 14:18, 29 בדצמבר 2019 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── לדעתי, אין תועלת בחלוקה הזו כסימן היכר. אני מציע שהתואר שיוענק יהיה 'הרב', מלבד במקרים שבהם רגילים להשתמש אך ורק בתואר 'רבי', והשימוש בתואר רב יראה מוזר. חנניה (שיחה) 15:18, 29 בדצמבר 2019 (IST)

אני נגד כל שינוי שמפר את הכללים המסודרים שיש לנו היום. אני גם לא רואה כל בעיה כי אפשר לעשות הפניות בשפע מ"הרב" ל"רבי" וההיפך. יושב פלשת (שיחה) 11:29, 30 בדצמבר 2019 (IST)
טיעונך הראשון הגיוני ומובן, אך הפניות לא תעזורנה כאן, כי הדיון הוא על שינוי שם הערך, ולא יעזור אם תהיה גם הפניה בתואר רבי מפני הכבוד. שלום למד (שיחה) 23:31, 31 בדצמבר 2019 (IST)
אי-מי טען כאן כי בציבור הוגים רבי חיים קנייבסקי ולא הרב חיים קנייבסקי וע"כ יש לשנות ל"רבי" וע"ז השבתי כי ניתן לעשות הפניה. לגבי שינוי שם הערך - כפי שכתבתי אני נגד הפרת הכללים הברורים והמסודרים שיש לנו היום. יושב פלשת (שיחה) 17:15, 6 בינואר 2020 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד זה יהיה כניסה לתוך שדה מוקשים, ממתי יחשב מישהו כאדמו"ר בכדי לתת לו רבי? מגיל 70/80/90? מהיום שהוא התחיל לקבל קוויטלאך? מהיום שאח שלו התחיל? שינויים שיהיו תלויים באדמורו"ת וכו' זה נושא שעלול ליצור הרבה בעיות. וכידוע חכם לא נכנס לבור שטיפש לא יודע איך לצאת ממנו. מקוה (שיחה) 08:56, 2 בינואר 2020 (IST)
האם אתה עצמך הבנת את השאלה שלך ממתי ייחשב מישהו לאדמו"ר? מה פירוש ממתי? ממתי שהוא נהיה אדמו"ר. הלא כן?... יחיד ורבים (שיחה) 02:20, 22 בינואר 2020 (IST)
לדעתי יותר משהכלל הזה יוצר סדר וזיהוי חיים ושאינם חיים הוא צורם לקוראים ומפריע להם (מעט קוראים מודעים לכלל אבל כמעט כולם יודעים שרבי עקיבא איגר נקרא רבי ולא הרב)
נ.ב: נראה לי שגם רוב העורכים ידעו האם רב מסוים שעליו הם כותבים מכונה הרב או רבי ועל פי זה יכתבו. (ישראל ב.)ישראל ב (שיחה | תרומות) שכח/ה לחתום

אספקלריה או אספקלריא?

זה עידן ועידנים משתמשים פה במילה אספקלריה. אמנם בגמ' בסוכה איתא אספקלריא וכן בחיפוש במקורות המילה אספקלריה לא מופיעה. מתייג את משתמש:אליצור חובב התחום--שמש מרפא (שיחה) 20:06, 20 בינואר 2020 (IST)

מופיע - עיין כאן[email protected]שלמה (שיחה) 23:55, 20 בינואר 2020 (IST)
ודווקא אספקלריא לא כ"כ מופיע[email protected]שלמה (שיחה) 23:56, 20 בינואר 2020 (IST)

כפי שכתבתי לעיל, בחיפוש בתוכנת תורת אמת מופיע אספקלריא עשרות פעמים, ואילו אספקלריה לא מופיע בחז"ל כלל. גם בב"ר מופיע אספקלריא. והתעתיק בויקימילון בטעות יסודו. וע"ע סוכה מה: (לא שזה כ"כ חשוב וכנראה שגם מאוחר לשנות את זה, אבל זה תמיד בלט לי). משתמש:שמש מרפא

אספקלריא במובן המושאל כאן לא נמצא במקורות כלל. ולכן מתאים להתשמש במה שמקובל בעברית.--גיאומטריה (שיחה) 08:55, 21 בינואר 2020 (IST)
חכמינו האחרונים שמו ה"א בסוף התיבה. יעקבשיחה • כ"ד בטבת ה'תש"ף • 13:13 (IDT)
גיאומטריה "אספקלריא. הוא המכסה אשר יעשה לראות מאחוריו והוא אצלי מלה מורכבת ספק ראיה וזה שיראה אחורי המכסה שהוא מזכוכית או מן בלא"ר או מן דבר ספירי לא יראה במקומו האמתי כמו שהתבאר בחכמת המבטים" לשון הרמב"ם כלים ל' ב'. ולפי"ז אספקלריא הוא דבר שרואים דרכו ובמובן המושאל אספקלריא תורנית. לא רואה מקום לשנות מלשון חז"ל גם אם זה מושאל. יעקב דוגמאות בבקשה שמש מרפא (שיחה) 13:40, 21 בינואר 2020 (IST)
אופס ראיתי במקרה,( התיוג שלך לא עבד משום מה). אותה שאלה במילה סברא נכתבת בעברית כיום סברה. דוגמא (רק לדוגמא:)) הפכה לדוגמה. ובאמת יש להבחין במילים עם א' סופית בארמית שפעמים היא כחילוף לה"א בעברית ולפעמים א' יתרה שתפקידה הוא בעיקר להחליף את ה' הידיעה (כמו גברא חמרא, אין לי דוגמה של מילה שנכנסה לעברית כרגע) מילים מסוג השני לא יחליפו בה"א אבל אולי גם לא קיימות. אבל מהסוג הראשון נהוג שכש"נכנסות" לעברית האל"ף מפנה מקומה לה"א.
  • וסמך לכלל זה נפסק בשו"ע (אה"ע קכ"ט בסופו) לעניין "שמות גיטין" שם שאינו בלה"ק יכתב באל"ף בסופו (בֵּילא) ושהוא בלשה"ק -בה"א בסופו. וסימניך אדא בר אהבה (אדא -שם ארמי מסתיים באל"ף ואהבה שהוא שם/מילה עברית מסתיים בה"א)--אליצור (שיחה) 02:05, 30 בינואר 2020 (IST)

ערכי השנים הלועזיות

מכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏ אהובים ויקרים: סבורני, כי בתור אנציקלופדיה יהודית, יש להוסיף בערכי השנים הלועזיות את השנה העברית. אך העריכה שם מאד מורכבת ומסובכת. הכל בנוי שם על צופנים סודיים... ניסיתי להוסיף בכוחות עצמי, אך זה שיבש את הכל. אשמח אם מישהו יוכל להדריכני בזה, או לחילופין - לקחת את העול על שכמו. תודה, יחיד ורבים (שיחה) 01:01, 23 בינואר 2020 (IST)

זכורני שכבר עסקנו בזאת בעבר ואינני זוכר מה הוכרע. יוש"פ (שיחה) 10:11, 23 בינואר 2020 (IST)
מה הכוונה להוסיף[email protected]שלמה (שיחה) 12:13, 29 בינואר 2020 (IST)
יושב פלשת כוונתך לזה לדוגמה? המכלול:אולם דיונים/ארכיון 1#ערכי תאריכים יהודיים[email protected]שלמה (שיחה) 12:16, 29 בינואר 2020 (IST)
שלמה המלך, זו דוגמא טובה אך לא אנו אלו שעסקנו בה אלא מכלולאים שכבר מזמן אינם עורכים כאן (חוץ מאיש גלילי). אני מדבר על דיון מסוים בדף שיחה של ערך כלשהו, שאיני מצליח להיזכר בו. יוש"פ (שיחה) 17:23, 29 בינואר 2020 (IST)
אבל הדברים שדוד אמר שם עדיין נכונים[email protected]שלמה (שיחה) 22:20, 29 בינואר 2020 (IST)
שלמה, לא בקרתי פה כשבוע. רק עכשיו שמתי לב ששאלת "מה הכוונה להוסיף". ובכן, הכוונה היא שבערך על שנת 2020 למשל - יופיע בפתיח: "שנת 2020 (תש"פ-תשפ"א) היא השנה ה-20 במאה ה-21 לספירת הנוצרים" (הוספתי רק את השנים העבריות. השאר מופיע בערך הנ"ל). אמת שהשנים העבריות מופיעות שם מעל לוח השנה, אבל אני הצעתי שהם יופיעו גם בפתיח, להקל על המעיין המצוי. בברכה, יחיד ורבים (שיחה) 21:46, 3 בפברואר 2020 (IST)
יחיד, זה נמצא גם בתבנית בצד שמאל. זה לדעתי די מגוכח בערך על שנה לועזית לדחוף בכוח שוב פעם נוספת את השנה העברית.--שלמה - (שיחה) - 14:00, 10 בפברואר 2020 (IST)

תכנים מותרים בדף המשתמש

על פי הנהלים כיום (שמקורם בויקיפדיה), בדף המשתמש אסור להכניס תכנים של ידע/חדשות/פוליטיקה, ובעקבות כך הבירוקרט הדגול שרגא רוקן את דף המשתמש היפה שלו. אני ממליץ לקבוע שמי שקיבל הרשאת מנטר/עורך אספקלריה יוכל לעשות שימוש בדף שלו כרצונו --יאיר (שיחה) א' בשבט ה'תש"ף 23:14, 27 בינואר 2020 (IST)

לדעתי אפשר להסתפק בבדוק עריכות מיכי - שיחה - ג' בשבט ה'תש"ף - 12:07 (IDT)
אין לי בעיה אישית שהוא ישים את התוכן הזה, להיפך, דווקא זה די חמוד (במיוחד עם המעטפה מראש.. ;)), פשוט ידעתי שזה חשוב לו שהדף משתמש יהיה מכלולאי אז הערתי את תשומת ליבו. אבל אני חושב שההרשאה אינה קשורה בכלל לעניין[email protected]שלמה (שיחה) 12:12, 29 בינואר 2020 (IST)
אני Symbol support vote.svg בעד להתיר למי שיש לו רף עריכות מסוים ומעלה. (בשביל שלא יהיו פה כאלו שיפתחו דף משתמש רק בשביל להביע דעות כאלה ואחרות). מקוה (שיחה) 13:45, 29 בינואר 2020 (IST)
מה הקשר לכמות העריכות? ואיך בדיוק תכפה את ה"תנאי" הזה[email protected]שלמה (שיחה) 13:48, 29 בינואר 2020 (IST)
ואני Symbol oppose vote.svg נגד כל הדיון הזה, במכלול אין אפליות בנושאים הללו, אם רוצים אפשר לפתוח דיון על שינוי הכללים. קובנא (שיחה) 19:29, 3 בפברואר 2020 (IST)
תחשבו (מתחבר למקוה) שכל אחד יכול להקים "בלוג" אישי על הפלטפורמה של המכלול, למרות שבעצם כל אחד מאיתנו בא "לבטא" את עצמו באיזו שהיא דרך, אבל זה בעיקר בתחומי הידע להם נועד. אם לא תהיה מגבלה בזה (מוחלטת כמו עכשיו, או תלויית וותק, אמון, וכו') קל לצפות מצב שרוב העניין במכלול יהיה בדפי משתמש.--אליצור (שיחה) 16:12, 10 בפברואר 2020 (IST)

ייעודם של דפי השיחה במכלול

מאחר וכל אחד נוכח, כי נוצר מצב, שבו בערכים מסוימים, שנמצאים בלבה של מחלוקת חריפה בתוך הציבור החרדי, הפכו דפי השיחה של הערכים נשואי המחלוקת, מדפים המאפשרים לעורכים לנהל ויכוחים ראויים של אופן הכתיבה בגוף הערך, לבמה שבה כל מי שמעוניין מגיע ומביע את דעתו האישית על העניין.

לפיכך, אני מבקש להציע, כי דפי שיחה שבמקום לעסוק בערך יעסקו בנשוא הערך, (כגון, שיהפכו לבמה לויכוחים על עצם הענין, ולא על אופן הכתיבה) ייחסמו על ידי המפעילים לעריכה, לתקופה הנתונה לשיקול דעתם. (באם הדבר אפשרי, הייתי מחריג אולי קבוצות כמו בז"ה וכדו', שבדר"כ ניתן לרסן אותם בקלות, וגם בדר"כ לא נמצאים במכלול רק בשביל הויכוח הספיציפי הזה. באם לא ניתן להגדיר חסימה לקבוצות מסויימות, אני מעדיף חסימה כוללת, מאשר אי חסימה כלל). מכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏ בעלי זכות הצבעה מפעילי מערכת נא חוו"ד בבקשה. מקוהשיחה • ט"ו בשבט ה'תש"ף 10:09 (IDT) 10:09, 10 בפברואר 2020 (IST)

דעתי הענייה, הבלאגן נוצר כשיש שני צדדים, אם עורכי המכלול הוותיקים והמקצועיים ידעו לנהוג באיפוק ולהיצמד לכללים לא יהיו למחרחרי הריב עילות לביזוי ת"ח ועוד. אני באופן אישי מרגיש כך, כאשר אני נדלק אני בעצמי שוכח מהכללים, וזוהי חובתנו!!! עמוס חדד (שיחה) 11:04, 10 בפברואר 2020 (IST)
אכן, מסכים עם כל מילה. כמו"כ אם המפעילים יעמדו על המשמר וימנעו מעריכות כאלו לבוא לאויר העולם ע"י חסימות וכד' לפי העניין והצורך, או להסיר אם כבר עלו, לדעתי נוכל לבוא למצב שיש דיונים אך הם נשמרים לפי כללי המכלול. א"צ לדעתי להרחיק לכת ולשנות את הכללים באופן שלדעתי יהיה לא מקצועי ויפריע לעריכות האינצקלופדיות התקינות. יוש"פ (שיחה) 17:35, 10 בפברואר 2020 (IST)
גם אני מסכים עם עמוס ויושב. דויד (שיחה) ט"ז בשבט ה'תש"ף 18:54 (IDT)
דוקא חשבתי כמקוה, אבל השתכנעתי די מהר מעמוס.. מישהו (שיחה) 23:12, 10 בפברואר 2020 (IST)
אני לא רואה שחסימות ומחיקות עוזרות... ממש ממש לא.--שלמה - (שיחה) - 23:18, 10 בפברואר 2020 (IST)
כנ"ל, דוקא חשבתי כמוך, אבל מצד שני זה עלול ליצור אווירה של דיקטטורה (שלא בצדק, אבל בכל זאת). והמצב הנתון הוא מצוין - אין מידע בעייתי בערכים, הוויכוח בדף השיחה הוא קלאסי בויכוחים בעל פה, ובאמת זה נמחק מדף השיחה כי בויכוחים כתובים זה לא לענין. אז תכל'יס המצב תקין. אבל אחשוב שוב. מישהו (שיחה) 23:37, 10 בפברואר 2020 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אני מעתיק כאן את מה שכתבתי בדף השיחה של הרב שאול אלתר:
לטעמי הועדה הרוחנית היתה אמורה להתערב, לפני שנטפרי וחברות החסימה ,תתערבנה...
הסיבה כנראה היא מפני שהועדה, שמורכבת כפי הנראה מחסידי גור, חוששת מלזות שפתיים. ועל כן אהיה לה לפה. אינכם רואים שהמכלול הפך לאתר ביבין?! מדוע מחלוקת כה עכורה וכאובה אמורה להתנהל כאן ובדפי השיחה? האם כללי ויקיפדיה לעריכה שיתופית הם חזות הכל?! הרי בכל נושא רוחני איננו נותנים במה לכל דעה, וגם בנושא הזה, גם אם בשני הצדדים ניצבים תלמידי חכמים, לא נוכל להפוך לאתר של מלחמה ומחלוקת. לטעמי, כל שיחה בנושא המחלוקת, משני הצדדים, אמורה להיאסר לפי כללי המכלול באופן הברור ביותר. ערכים של גור, רבי שאול אלתר, אמורים להיחסם כל עוד האש בוערת, והעריכה בהם תהיה מותרת רק למפעילי מערכת. אם מישהו רוצה להוסיף אינפרומציה, הוא מוזמן לשלוח למייל שלהם והם יוסיפו.
כנ"ל בדפי השיחה, גם האישיים של המשתמשים. לא תתנהל שום שיחה בנושא. וכל שיחה בנושא תיחשב לע"ע כהפרת כללי המכלול.
אלא אם כן רצונו של המכלול להפוך ל"בחדרי חרדים" מספר שתיים!--עם סגולה (שיחה) 23:43, 10 בפברואר 2020 (IST)

אהרן/אהרון

כפי שנוכחתי לראות חלק מן הערכים כתובים בכתיב מלא וחלק בחסר וראוי לקבוע כלל אחיד בזה מיכי - שיחה - כ"ד בשבט ה'תש"ף - 11:49 (IDT)‏

Symbol support vote.svg בעד אהרן כנכתב בתורה ברוב המקומות. יוש"פ (שיחה) 21:38, 20 בפברואר 2020 (IST)
Symbol support vote.svg בעד אהרן כנ"ל. נ.ב. זאת הצבעה נקודתית על אהרן? או מערכתית. מקוהשיחה • כ"ו בשבט ה'תש"ף 22:03 (IDT) 22:03, 20 בפברואר 2020 (IST)
כבר היה פה הצבעה על זה וגם במקום אחר, עיין בארכיוני אולם הדיונים.--שלמה - (שיחה) - 22:04, 20 בפברואר 2020 (IST)

קניין או קנין

משום מה כל הערכים המתייחסים לקנין במכלול כתובים עם שתי יודי״ם אם אני לא טועה קנין זה עם יו״ד אחת.יהונתן. (שיחה) 20:12, 22 בפברואר 2020 (IST)

יהונתן. קנין הוא עם יו"ד אחת בלשון הקודש. לגבי הכתיבה במכלול היא תלויה בהחלטת העורכים. לדעתי רובם מעדיפים קניין. דויד (שיחה) ו' באדר ה'תש"ף 19:02 (IDT)
תודה רבה. עשיתי כמה הפניות מקנין לקניין מקוה שזה יעזור. יהונתן. (שיחה) 23:53, 1 במרץ 2020 (IST)

שמות ספרים בכתיב חסר

בעלי זכות הצבעה ‏ לאחר בדף השיחה של הערך שבלי הלקט, ובעקבות הצעתו שם של איש גלילי, אני מציע שבכל הספרים במכלול יקבע שם הערך לפי שם הספר המודפס (בד"כ כתיב חסר), ושאר האפשרויות יהיו הפניה. אם יש כמה סתירה בין כמה אפשרויות לכתיבת שם הספר - תיבחר האפשרות של הכתיב החסר. מוזמנים להצביע. דויד (שיחה) כ"ט בשבט ה'תש"ף 16:57 (IDT)

אני Symbol support vote.svg בעד אבל רק בשמות ספרים. שמות אישים תנכיים (ולאו דווקא מהתנ"ך) או שמות ערכים צריכים להיות תקניים וככל האפשר קרובים למילה המקורית התנ"כית או התלמודית, ובתנאי שהם מובנים לעין הקורא. בכל מקרה אסור שיהיו שגיאות שהוכשרו משום מה ע"י האקדמיה לעברית(?). יוש"פ (שיחה) 17:03, 24 בפברואר 2020 (IST)
אינך יכול לצטט את איש גלילי מבלי לציין דהוא תני לה והוא תבר לה שם, בציינו את שולחן ערוך.--אליצור (שיחה) 17:42, 24 בפברואר 2020 (IST)
Symbol support vote.svg בעד אם כי סביר להניח שיהיו יוצאים מן הכלל. ולגבי שלחן ערוך אני באמת בעד לשנות, אפילו שכבר התרגלתי לכתוב מלא, וגם את תבנית:שולחן ערוך צריך לשנות, ואפילו שהתרגלתי ומסתמא עוד כמה, מוטב שעה אחת קודם - כדי שלא יהיה כמו מקלדת קוורטי המסורבלת. מישהו (שיחה) 17:46, 24 בפברואר 2020 (IST)
בהחלט אני Symbol support vote.svg בעד לשנות גם בשולחן ערוך. דויד (שיחה) ל' בשבט ה'תש"ף 18:31 (IDT)
אני בעיקר Symbol support vote.svg בעד לקבוע כלל ברור לגבי הכל ואז לא יעלה כל פעם דיון נוסף על כל הטיה. מקוהשיחה • ל' בשבט ה'תש"ף 18:46 (IDT) 18:46, 24 בפברואר 2020 (IST)
אני תמיד בעד כתיב מלא!--שלמה - (שיחה) - 18:08, 27 בפברואר 2020 (IST)
לגבי לשנות את שולחן ערוך לכתיב חסר - אני Symbol oppose vote.svg נגד חזק. בשביל מי ובשביל מה? הרי הרבה יותר נעים לעין 'שולחן' מאשר 'שלחן' שאין לו שום משמעות. ולגבי הטענה שכך הוא שם הספר המודפס - כמעט ואין להביא ראיה מצורת הכתיבה של פעם לצורת הכתיבה של ימינו, בפרט כשהם קימצו על כל אות מחמת הוצאות הדפוס היקרים, ועקב הקושי הגדול בזמנם להרכיב אות אחר אות, כידוע. יחיד ורבים (שיחה) 18:37, 27 בפברואר 2020 (IST)
מקוה בלבלת אותנו, הצבעת "בעד" אבל נראה ממילותיך שאינך מביע דעה לגבי ההצבעה המדוברת. דויד (שיחה) ו' באדר ה'תש"ף 19:04 (IDT)
דויד אני בעיקרון בעד כתיב חסר כפי שכתוב בתורה. (ומקובל בד"כ בעגה הישיבתית). אולם אני הרבה יותר בעד אחידות מוחלטת. דהיינו אינני מוכן שיהיו 6 חידושי ו3 חדושי כי ככה כתב המדפיס (שלא ידע בין ימינו לשמאלו) וכנ"ל בשיעורי או שעורי ורבנו או רבינו וכו' לכן בעיני עקרון האחידות עומד בראש ועדיין לא הציע אף אחד לא בדיון הנוכחי ולא בדיון השני עיקרון שיענה על אחידות. וזה מה שכתבתי גם כאן וגם שם. שאני בעיקר בעד כלל אחיד ולא בכל ספר או ערך או הטייה דיון ספיציפי. אני מקוה שהובנתי הפעם. ובכל מקרה הנושא פחות קריטי בשבילי. יותר איכפ"ל אם בגלל ויקיפדיה יש אצלינו מאות ערכים (אולי אפילו אלפים ויותר) שיש בהם תיארוך שלא על פי חז"ל מאשר מאות ערכים שיש בהם איות לא נכון בגלל ויקיפדיה. לכן בעיני זה קצת להוציא אנרגיה על טפל במקום על העיקר. (סליחה על הבוטות שבדברי, לפעמים הפיוז פשוט קופץ לי, לפעמים זה כמעט נשרף...) מקוהשיחה • ו' באדר ה'תש"ף 19:16 (IDT) 19:16, 1 במרץ 2020 (IST)

שמות ערכי מושגים יהודיים

בעלי זכות הצבעה ‏ ומכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏ בהמשך לדיון שממעל, ובהמשך לדיון בדף השיחה של נידה אני מבקש לחשוב על כלל מתאים לערכים כמו נידה, חופה, סוכה וכו' שהם בלשון הקודש בלי י' או ו', ולדוגמא נדה נשמע לרוב המשתתפים בדיון שם (6 מול 2/3) בסדר גמור בכתיב חסר, ולעומת זאת סכה לכאורה לא כך. מצד שני אם מגדירים שזה לפי איך שלא מפריע בעין - חזרנו לדיון פרטני על כל ערך. דויד (שיחה) ל' בשבט ה'תש"ף 18:36 (IDT)

מה עם חידושי או חדושי. חיפוש מהיר העלה שיש 6 חידושי 3 חדושי כשאחד כפול... לפי דעתי חייבים למרות הקושי לקבוע סוג של מילון ברור ונגיש. לפיו יקבעו הכל וחסל. מקוהשיחה • ל' בשבט ה'תש"ף 18:44 (IDT) 18:44, 24 בפברואר 2020 (IST)
הצעתי כדלהלן:
סדר העדיפויות יהיה לפי מדרג ולפיו ייקבע השם כאשר ניצמד לכלל א' ואם הוא מתקיים אז לכלל ב' וכן הלאה.
כלל א' - המילה צריכה להיות תקינה, ללא שיבושי לשון וכתיב (כגון צוהריים וכד').
כלל ב' - המילה צריכה להיות מובנת ולא בעלת משמעות העלולה להטעות (כגון גלית, העלול להתפרש בטעות כשם של בת).
כלל ג' - באם המילה מופיעה בתנ"ך או בתלמוד בצורה מסויימת אחת מבין כמה אפשרויות כתיבה כלליות שהתקיימו בהם הכללים דלעיל, המילה תיכתב כמו במקורותינו.
כלל ד' - באם יש במקורות (תנ"ך, חז"ל, לפעמים בחלוקה מסודרת בין זה לזה) 2 אפשרויות כתיב (כגון נידה, נדה) ייכתב כפי הכתיבה הרווחת יותר (במקרה הזה נדה).
כלל ה' - באם התקיימו כל הכללים דלעיל ועדיין אין הכרעה (למשל אם המילה לא מופיעה בתנ"ך, או ששני אופני כתיבתם מצויים במקורות בשווה) המילה תיכתב כמו בויקיפדיה למניעת ויכוחים ונוחות מציאת הערך.
כלל ו' - אם אין את המילה בויקיפדיה או שיש צורך מסויים לשנותה, ייכתב כפי הנעים יותר לעין והמקובל בציבור לכתוב.
מכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏, אשמח לשמוע הערות והארות להצעה או לשמוע הצעות נוספות. יוש"פ (שיחה) 21:04, 27 בפברואר 2020 (IST)
Symbol support vote.svg בעד הכללים הבהירים והלוגיים (תיכף כשהתחלתי לקרוא - כבר שיערתי שהם פרי ידיך, יושב.. יש בך תכליתיות, פרקטיות וכושר סיכום). יחיד ורבים (שיחה) 18:47, 27 בפברואר 2020 (IST)
ואני Symbol oppose vote.svg נגד חזק של כלל גורף.--שלמה - (שיחה) - 18:05, 27 בפברואר 2020 (IST)
לא הבנתי, אתה רוצה דיונים אינסופיים שלא נגמרים אף פעם, כל פעם דיון מחדש על כל מילה, וכל פעם תישאל השאלה למה לא כמו ערך זה שנכתב כך ולמה לא כמו ערך זה שנכתב אחרת (מחוסר כלל גורף)? יוש"פ (שיחה) 18:49, 27 בפברואר 2020 (IST)
Symbol support vote.svg בעד חזק שמש מרפא (שיחה) 19:45, 27 בפברואר 2020
אז אני בעד להשאיר שמות כמו בויקי למעט מקרים חריגים שעליהם יתקיימו דיונים נפרדים.--שלמה - (שיחה) - 13:26, 28 בפברואר 2020 (IST)
יושב פלשת הכללים שלך מצויינים אך לדעתי אם לא יפתרו כ"כ את הבעיה, כי עדיין תהיה כל פעם מחלוקת מה זה "מילה תקינה", האם זה מטעה או לא, מה הכתיבה הרווחת יותר, לגבי כלל ה' - אף שהוא בסדר יש להעיר שמציאת הערך לא מושפעת משום שיש הפניות., וכמובן מה "נעים יותר בעין ומקובל בציבור לכתוב" - בקיצור - אלו כללי אצבע מצויינים אבל לא פותרים את הויכוחים לדעתי. דויד (שיחה) ו' באדר ה'תש"ף 19:09 (IDT)
מילה תקינה פירושה מילה שתואמת את כללי הדקדוק, ולא שגיאת כתיב. פשוט וברור מאוד. מה יותר נעים לעין באמת יכול להיות שנוי במחלוקת ולא תהיה ברירה אלא לדון בזה באם באמת נעבור את כל השלבים עד לכלל ו'. יוש"פ (שיחה) 17:32, 2 במרץ 2020 (IST)
אין לי זכות הצבעה אבל אני חושב שהכללים האלו מצוינים. יהונתן. (שיחה) 00:40, 3 במרץ 2020 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── מכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏, אני מתייג שוב (מקווה שבפעם האחרונה) משום שאני רוצה לצאת להצבעה. מי שיש לו עוד מה להגיב ולשפר אשמח לקבל את חוו"ד בימים הקרובים לפני פתיחת ההצבעה ע"מ להכניס שינויים בגוף ההצעה העומדת להכרעת המכלולאים. תודה! יוש"פ (שיחה) 20:18, 8 במרץ 2020 (IST)

כלל ה' וכלל ו' די סותרים זל"ז, כי בכלל ה' נאמר כמו בויקי ובכלל ו' נאמר שאם יש צורך בשינוי אז משנים מבויקי... אגב לאיזו הצבעה אתה מתכוון? במועצת או כאן?--שלמה (שיחה) 22:24, 8 במרץ 2020 (IST)
המילים נידה, מיטה, קינה, תפילה גם הן אינן תואמות את כללי הדקדוק והם נכתבות בשגיאת כתיב. דויד (שיחה) י"ד באדר ה'תש"ף 21:26 (IDT)
דויד, עיין כאן וכאן וכאן וכאן, ותראה שהמילים שהזכרת אינן שגויות אלא כתובות בכתיב מלא. שלמה, הכלל הרווח שייכתב כמו בויקי אא"כ המילה איננה (הערך איננו וכד') או שיש צורך לשנות מכלל ה' מסיבה כלשהי שלזה נותן מענה כלל ו'. ההצבעה תהיה במועצת בעז"ה. יוש"פ (שיחה) 11:47, 11 במרץ 2020 (IST)
יש לך 5 תומכים בפתיחת ההצבעה?--שלמה (שיחה) 13:11, 11 במרץ 2020 (IST)
יושב פלשת, צריך להחליט מי קובע מה זה שגוי. מה שציטטת זה בשם האקדמיה העברית ללשון שסוברת שצריך לכתוב צוהריים וכדו' אם עוסקים בלשון הקודש אין מושג כזה כתיב מלא, ותוספת יו"ד אף משנה את ההגיה של המילה. דויד (שיחה) ט"ו באדר ה'תש"ף 16:13 (IDT)
דעתי היא שהמכלול צריך להיכתב בעברית תקנית. ולא בלשון הקודש. ולכן כל עוד שזה לא נשמע מגוחך או שגוי במיוחד, יש לכתוב לפי כללי האקדמיה. לא הבנתי עדיין למה לך מובן מאליו ההפך, ואשמח שתסביר לי.--שלמה (שיחה) 16:15, 11 במרץ 2020 (IST)
אם כוונתך בעברית תקנית לעברית של האקדמיה, אז מדוע לא צוהריים, מרשתת וכדו'? כי זה מגוחך ושגוי במיוחד בעיניך? בעיניי מגוחך ושגוי במיוחד לכתוב "מאוד" במקום "מאד", מהסיבה הפשוטה שהאקדמיה כופרים במוצהר ואין להם שום איכפתיות לקודש שבשפה העברית, וכי זאת שגיאה מיותרת שלא עוזרת בכלום. דויד (שיחה) ט"ו באדר ה'תש"ף 16:41 (IDT)
כן! ולגבי זה שהם כופרים וכו', אז לידיעתך גם ויקיפדיה כופרים (המון) במוצהר ואין לרבים מאוד מהעורכים שם שום אכפתיות לדברים שבקודש, וכמו שזה לא אומר שאסור לנו לקחת משמה דברים לא בעייתיים, כך אין שום בעיה לקחת את העברית המקובלת והתקנית מהאקדמיה.--שלמה (שיחה) 16:55, 11 במרץ 2020 (IST)
איני יודע על מה ענית כן - על השאלה היחידה ששאלתי כבר עניתי בעצמי לאחר מכן. כמה הבדלים - האקדמיה לוקחת מילים בלשון הקודש ומשנה אותם כראות עיניה. ויקיפדיה רק כותבים ולא משנים כלום, ובנוסף - אם היינו יכולים לא היינו לוקחים גם מויקיפדיה, פשוט זה המון עבודה. לקחת מהאקדמיה צורת כתיבת מילים לא חוסך כלום, וזה נקבע בהחלטה פשוטה. דויד (שיחה) ט"ו באדר ה'תש"ף 17:03 (IDT)
שאלת "אם כוונתך בעברית תקנית לעברית של האקדמיה, אז מדוע לא צוהריים, מרשתת וכדו'? כי זה מגוחך ושגוי במיוחד בעיניך?" - על זה עניתי "כן!". ויקיפדיה כן משנים ומעוותים ומסלפים ומכניסים דברי כפירה גם בלי קשר אנציקלופדי וכו' והדברים ידועים. אין טעם לכתוב בצורה לא תקנית (ואני לא מדבר על צוהריים, אלא על "שולחן" לדוגמה) רק בגלל שזה מהאקדמיה. אגב שים לב שהמכלול הוא בעברית, ולא בלשון הקודש.-שלמה (שיחה) 17:08, 11 במרץ 2020 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

שלמה המלך זאת היתה שאלה רטורית וכבר עניתי עליהם ישר לאחר מכן. ובדיוק בגלל זה איננו לוקחים כל דבר מויקיפדיה אלא רק מה שאין את הבעיות האלו. המכלול הוא בעברית, לא בלשון הקודש, ולא בעברית של האקדמיה. ממילא כל הדיון שלנו כעת הוא מה הכללים של העברית הזאת של המכלול. דויד (שיחה) ט"ו באדר ה'תש"ף 17:13 (IDT)

ספרי מדע בדיוני

איך ההתייחסות אליהם כאן? אחד מהם ראיתי שיש בו בעיית "תרבות ובידור" אבל נראה לי שהספרים האלה אינם רק "בידור" אלא גם גורמים להבנה טובה יותר של העולם. למשל הספר "עולם טבעת" אני לא מכיר אותו רק קראתי עליו קצת, אבל הוא מתאר איך היה נראה העולם אילו הוא היה בתוך טבעת המקיפה את השמש, כך שבעצם היה נראה באופק כעין גשר שלעולם לא יוכלו להגיע אליו. זה מסביר איך היה נראה העולם אילו הוא לא היה כדור כמו שאנו יודעים. כמובן שבתוכו מתערבים הרבה דימיונות על אנשים שתכננו דברים מסויימים וכו', למעשה גם לנו יש ספר מסוג זה אחד מאלף. כלומר יש כאן שאלה על חשיבות ערכים מסוג זה וכבר מצאתי ערך דומה. ומלבד זה שאלה על הנגשת נושאים מהעולם החילוני לציבור החרדי. בדר"כ יש שם נושאים שלא מתאימים לנו. בספר הזה ספציפית מתוארת "בריאת עולם על ידי חוצנים". אולי זה כפירה. (אבל הרי בני אדם יכולים לבנות מבנים שלא ה' ברא)--גיאומטריה (שיחה) 12:30, 9 במרץ 2020 (IST)

מכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏--גיאומטריה (שיחה) 21:20, 9 במרץ 2020 (IST)
נכון לשלב הראשון ערכים אלו מסווגים כדפי טיפול של תרבות ובידור. בשלב השני אליו אנו נכנסים בתקופה זאת ממש, נצטרך לקבל הנחיה מהועדה הרוחנית. אך נשמח לשמוע את דעת המכלולאים. דויד (שיחה) י"ד באדר ה'תש"ף 21:23 (IDT)
דעתי האישית היא שהמכלול למרות היותו ויקיפדיה מסוננת. אין הוא אמור לשמש גשר לעולם החילוני. גם חרך הוא לא אמור לפתוח אליו. ולדעתי חלק מהסינון שמציע המכלול אמור להיות גם סינון של העולם החילוני. הטענה שבעולם המידע של היום לא ניתן למנוע מהמידע לזלוג אינה מצדיקה להגיש את המידע בחותמת כשרות. וכבר אמרו חז"ל שבן סורר ומורה אינו נעשה בן סורר אם אוכל ברשות אביו מכיון שהוא מפחד לא אתי למיסרך. לכן אני Symbol oppose vote.svg נגד ערכים שמייצגים או מעבירים את העולם החילוני. מקוהשיחה • י"ד באדר ה'תש"ף 21:54 (IDT) 21:54, 9 במרץ 2020 (IST)
דעתי האישית היא שיש צורך לפתוח את כל הערכים האלו מאשר לחסום כי כל עוד אין בו כפירה או בעיות צניעות יש לפתוח בנוסף וללא קשר באם יש רצון שאי פעם המכלול יתפתח למשהו שהוא יותר העתקה מויקפדיה פלוס 300 ערכים על ישיבות יש צורך לפתוח כך שגם ציבורים נוספים ישתמשו במכלול ובנוגע לטענות על כך שלא כולם אמורים להחשף ניתן להגדיר תבנית שונה שיהיה תלוי בהגדרות (דומה לרעיון לאינצקלופדיה לנשואים) Eli shteinman (שיחה | תרומות) שכח לחתום
ומה לגבי פתיחת הערך בלי פירוט של יותר מכמה שורות בודדות על העלילה, ועוד כמה שורות על מי כתב אותו ועוד עניינים טכניים? דויד (שיחה) ט"ו באדר ה'תש"ף 23:11 (IDT)
דויד, זו הייתה בדיחה או מה? אנשים מחפשים ערך של ספר כדי לדעת את תוכנו ואופיו וכדו', לא לקבל רשימת קרדיטים וכמה שורות בודדות. חבל ללכת לכיוון של אנציקלופדיה לבית ישראל... לדעתי מה שאין בו שום בעיות אחרות בכלל, צריך לפתוח, פירוטים יתר ובאירוך מידי לדלל, אבל בצורה מאוד מאופקת וזהירה, וערכים מפוצלים, על אותו סרט\ספר לא צריך ערך נפרד על כל דמות ודמות, ואפשר מעין לאחד אותם ולשלבם בערך המרכזי בלבד. אבל אני לא מבין מה פתאום לסגור ה-כ-ל "בינתיים". נ.ב. מקוה כל רשת האינטרנט היא חרך לעולם החילוני... ועוד נ.ב. קחו בחשבון קצת גם את משתמשי נטפרי הכבולים למכלול... גם אם הם לא יעברו סינון בגלל זה או יורידו ויקיפדיה לא מסונן, צריך להתחשב בהם. בברכה, שלמה (שיחה) 23:23, 10 במרץ 2020 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכהבעצם אין לי התנגדות שאם מישהו לדוגמה ישמע על מושג של מיקי מאוס אז הוא יחפש וימצא מספר עובדות יבשות שאין בהם כדי כניסה לאורח החיים הטמבלוויזיוני. אבל אם הערך יתחיל להיכנס לשיעור הרייטינג שצברה תוכנית x מה שהביא לפלוני מתכנית y לנסות לגבור עליו באמצעות כך וכך וכו' זה כבר נחשב בעיני הכנסת הקורא החרדי של המכלול לתוך (או לכה"פ על סף) העולם החילוני. הבעיה בכללים כאלו היא עוד כלל חזל"י (שיהיה נוגע בשנה הקרובה שלש פעמים אם לא יבא משיח צדקנו) שופר לולב ומגילה לכל מסורה ואם תתיר להם ליטול בשבת אתי לאתויי ד"א ברה"ר. משא"כ עומר שרק לבית דין הוא מסור ולכן הוא דוחה שבת. כשההשוואה לעניינינו באנציקלופדיה שבסיסה שיתופי אינך יכול לקבוע כללים שהינם מאוד גבוליים ותלויים מאוד בניואנסים דקים שלא תמיד העורך מודע עליהם. אילו יש לך קבוצה מצומצמת שעוסקת בכך ויש לך דרך לכוין את הקבוצה המצומצמת ולפקח על מעשיהם או אז זה אפשרי. אבל בקביעת כללים לציבור עורכים גדול שעוד גם יגדל בעז"ה לדעתי הכללים חייבים להיות מאוד ברורים שחור ולבן אין אפור וגם לא צבעוני. אחרת אין סיכוי שהכללים ישמרו. בכל אופן זאת דעתי האישית ואינני אומר קבלו דעתי. (לפי הלך הרוח הכללי במכלול אני מניח שהחברים לא כ"כ יסכימו לגישה שלי. אבל אני את שלי אומר.) פורים שמח מקוהשיחה • ט"ו באדר ה'תש"ף 23:38 (IDT) 23:38, 10 במרץ 2020 (IST)
אני בדעה של מקוה. שלמה המלך אני לא מבין מדוע אתה קורא לדעתי בדיחה, בכל מקרה לדעתי אנשים שמחפשים פירוט מלא על העלילה צריכים לחפש זאת במקומות אחרים ולא במכלול, אך אני מכבד את דעתך. משתמשי נטפרי בחרו בנטפרי כי הם סומכים על נטפרי שהם סומכים על המכלול שלא יכניס שטויות, ובדיוק על זה הדיון האם זה שטויות. ולגבי תמיהתך האחרונה, נכון למדיניות הנוכחית זה תרבות ובידור שדינה להיות דף לטיפול עד שלב 2 - לא השתנה כלום חוץ מכך שלהבנתי מייבא הערך שגה בכך שייבא אותו. דויד (שיחה) ט"ו באדר ה'תש"ף 23:46 (IDT)
דויד, כי להשאיר "כמה שורות ... ומידע טכני" זה בדיחה. מקוה, עד כמה שידוע לי עורכי אספקלריה זה קבוצה די קטנה... וגם אם לא, אז מה? אז נעבוד קצת, ונפקח יחד על כולם... קריצה אגב מקוה לא הבנתי למה החלטת שאני רוצה להשאיר תיאורים של "שיעור הרייטינג שצברה תוכנית x מה שהביא לפלוני מתכנית y לנסות לגבור עליו באמצעות כך וכך וכו'"? ובכלל, מי דיבר על תוכניות טלוויזיה? דובר על ספרי מדע בדיוני.--שלמה (שיחה) 13:19, 11 במרץ 2020 (IST)
שלמה המלך א. שכחת לתייג אותי. ב. שמת לב שכתבתי לפני התנגשות. כך שבעצם לא הגבתי לך אלא לדויד. ג. זה נכון שעורכי אספקלריה זה קבוצה קטנה. אבל סליחה שאני יתבטא כך ואני לא מכוין ספיציפית לאף אחד ואני מראש מבקש סליחה אם מאן דהוא יחוש נפגע מדברי, יש בין עורכי האספקלריה מטבע הדברים כמה וכמה שעושים שבת לעצמם. ומחליטים לבד מה לעשות בדברים כאלו ולא ניתן לשלוט במעשיהם כל זמן שזה לא נוגד כללים מפורשים ממש. אני יכול למצוא לך עשרות (אם לא מאות) ערכי תרבות שיובאו ע"י עורכים שיש להם הרשאת אספקלריה. שאותם ערכים עצמם אילו היה מייבא עורך רגיל מן השורה הוא היה סופג נזיפה. ואני לא מדבר כעת על טעויות שכולנו בני אדם ולפעמים טועים. אני מדבר על כאלה שבשיטה לא "יודעים" מהכללים. ד. בהנחה שעורכי אספקלריה זאת קבוצה מספיק מצומצת שמוכנה לעבוד רק לפי הכללים שיקבעו. אין לי שום התנגדות שהם ורק הם אכן יטפלו לפי הכללים של הצגת מידע יבש וספיציפי בנושאי תרבות. שאין בהם "שום" הרחבה מעבר למושג עצמו. וגם זה לפעמים יותר מדי. ה. אתה הראשון פה דיבר על ספרי מדע בדיוני שלדבריו פותחים צוהר לעולם החילוני. (אין לי מושג בנושא, ואין לי שמץ של בושה מכך) אבל בעיני אין הבדל בצוהר לעולם החילוני, בין אם זה צוהר לעולם הטלוויזיה או לעולם הספרות או הדמיון. לפעמים הדמיון יכול להיות אפי' יותר טעם לפגם מאשר הטלוויזיה בגלל שעולם הדמיון יכול להקיף הרבה יותר את עולם המושגים של המדמיין מאשר דברים אחרים ואכמ"ל. לסיכום. רק אומר שאני סבור שיש לצמצם ככל הניתן בערכי תרבות ובידור. ומתוך המינימום ההכרחי לוודא שאין שום קריצה או היפתחות לעולם החילוני. וכן דוקא בגלל שנטפרי מפנה לכאן. ודוקא בגלל שהמסוננים תלויים בנו, בגלל זה אנחנו לא אמורים לפתוח דלת עוקפת סינון. בברכת פורים שמח. וטוב לב משתה תמיד. מקוהשיחה • ט"ו באדר ה'תש"ף 13:52 (IDT) 13:52, 11 במרץ 2020 (IST)
הבנתי את דעתך. אני חולק עליך.--שלמה (שיחה) 14:32, 11 במרץ 2020 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── התאפקתי מלהגיב עד עכשיו משום שהייתי בגילופין. ובקשתי למדוד את מילותי. אולם אם הינך סבור/מרגיש שהאינטרנט היא חרך לעולם החילוני, אז מוטב שא את רגליך, ואל תקרב אל הדבר הזה. ויפה שעה אחת קודם. (לא אגיב יותר בנושא. כי כידוע כשם שמצוה לומר דבר הנשמע וכו') מקוהשיחה • ט"ז באדר ה'תש"ף 13:30 (IDT) 13:30, 12 במרץ 2020 (IST)

אני בעד חזק של סקירה קצרה לספרי מדע בדיוני, ולהדגיש את הפן המדעי שבענין, ולצמצם את הפן העלילתי למינימום. וכמובן נמתין לשמיעת הנחיות הועדה. מישהו (שיחה) 11:40, 17 במרץ 2020 (IST)
אני חושב שצריך לסווג את זה במהדורות --יאיר (שיחה) כ"א באדר ה'תש"ף 15:51, 17 במרץ 2020 (IST)
זה דבר שלא בא לעולם... מקוה, לך תקרא את פגעי הטכנולוגיה. זה לא אני אומר את זה, זה כל גדו"י אומרים את זה.--שלמה (שיחה) 00:48, 18 במרץ 2020 (IST)

שמות רבנים הידועים עם שם עירם

בהמשך לדיון שהתפתח בדף השיחה של רבי צבי הירש פרידמן ובעוד כמה מקומות, ובהתאם למה שלדעתי נהוג היום גם במכלול וגם בויקיפדיה, לדוגמא רבי ישראל מסלנט ורבי ישראל פרידמן מרוז'ין, מוצע בזאת לעגן באופן רשמי במדיניות ששם הערך של רב יכלול את שם עירו בצורה רבי פלוני אלמוני מפלונית מתי ששם הרב מוכר יותר בצורה זו מאשר בצורה רבי פלוני אלמוני. ויותר מזה יש להדגיש שאם הוא מוכר יותר בלי שם משפחתו כמו רבי ישראל מסלנט - בשם הערך גם יושמט שם משפחתו.

וניסוח המדיניות יהיה "שם הערך של רב יקבע עם או בלי שם עירו, ועם או בלי שם משפחתו - לפי הצורה המוכרת יותר של שמו. לדוגמא רבי יוסף חיים מבגדאד, רבי ישראל פרידמן מרוז'ין, רבי יחיא צאלח". (נתתי דוגמאות לרב ספרדי עם שם פרטי ושם עירו, רב אשכנזי עם שם פרטי ומשפחה ושם עירו, ורב תימני עם שם פרטי ומשפחה בלבד).

מכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏ נא לתמוך בנוסח הנוכחי או להציע נוסח אחר. דויד (שיחה) כ"ג באדר ה'תש"ף 20:13 (IDT)

אני מציע שכל רב שאינו בין החיים ייכתב גם עם שמו ושם משפחתו (אם היה כזה) וגם עם שם עירו, בכדי שתהיה אחידות. ברבנים החיים עמנו לאוי"ט - בדר"כ הם מוכרים דיים בשמות משפחתם ואפשר להשאיר זאת כך ללא שם עירם או החסידות בה הם מכהנים. יוש"פ (שיחה) 20:25, 18 במרץ 2020 (IST)
ראשית, אודה לדויד על פתיחת הדיון החשוב. שנית, אני Symbol support vote.svg בעד כל דבריו. יחיד ורבים (שיחה) 21:30, 18 במרץ 2020 (IST)
GAflag.gif בעד חזק מאוד Eli shteinman (שיחה) 21:51, 18 במרץ 2020 (IST)
Symbol support vote.svg בעד. אודה לדויד על הדיון החשוב והמועיל הזה איציק (שיחה) 21:53, 18 במרץ 2020 (IST)
קודם כל תודה לדויד שבאופן סדרתי ממש מסדר את כללי המכלול בצורה מדהימה. לגופו של ענין אני Symbol question.svg מתלבט שמא כן כדאי לכתוב תמיד גם שם משפחה, גם אם הוא לא מוכר כ"כ, בשביל האחידות, וכמו שמוסיפים שם פרטי נוסף (אם יש) גם כשהוא לא מוכר, כי אדרבא, גם שם הערך בא להעביר מידע קיים, ולא רק לגלות לקורא על מי נדבר בהמשך. מישהו (שיחה) 22:32, 18 במרץ 2020 (IST)
מישהו תודה, לפי דבריך הייתי מעדיף לראות רבי ישראל ליפקין מסלנט? לי זה מאד מוזר בעיניים.
דבריו של יושב פלשת אכן מצריכים מחשבה, יש למישהו דוגמא לרב שהוא בין החיים ומוכר בשם עירו? דויד (שיחה) כ"ג באדר ה'תש"ף 10:39 (IDT)
ואיך תקבעו איך הוא ידוע/מוכר?--שלמה (שיחה) 11:18, 19 במרץ 2020 (IST)
בדיוק לכן אני מציע אחידות וצורה מסודרת. למה לא לכתוב שם משפחה, מה הבעיה? מוזר בעיניים זאת לא טענה מספקת לטעמי. אם זה שמו האינציקלופדי אז כך בדיוק הוא אמור להיראות. כמובן שיהיו הפניות מכל הווריאציות האחרות.
הייתי מציע שכל אחד יכתוב את דעתו בצורה חדה וברורה - האם הוא מעדיף כלל אחיד ומוסדר החל על כל ערכי הרבנים במכלול (לפחות אלו שאינם בין החיים בעוה"ז) או שעדיף לכתוב כל ערך בצורה שונה לפי מה שמוכר יותר. מכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏ - דעתכם. יוש"פ (שיחה) 11:41, 19 במרץ 2020 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

יושב פלשת לא הבנתי, אתה רוצה שיהיה כתוב רבי יחיא צאלח מצנעא, רבי שלום שבזי משרעב, רבי ישראל מאיר הכהן מראדין, רבי עבדאלה סומך מבגדאד וכו'? אם לא אז בכל מקרה אין אחידות ממילא מה קריטי אחידות בשם משפחה?
שלמה המלך נקבע כמו שקבעו עד עכשיו, כמו ששמו רבי ישראל מסלנט, רבי יוסף חיים מבגדאד וכו' וכמו שקיימנו דיונים בערכים ספציפיים - קבעו עד עכשיו לפי מה שמפורסם יותר, ומה שיש עליו מחלוקת דנים בדף שיחה. דויד (שיחה) כ"ג באדר ה'תש"ף 12:22 (IDT)

אני רוצה שיהיה כלל אחיד לכולם ולא בלאגן אחד גדול שיגרור ויכוחים והצבעות רבות ומיותרות מה יותר מוכר ומה יותר מקובל ואין לדבר סוף. אני אישית הייתי מסתפק במה שיש = היינו, בשם ושם משפחה בלבד, אך אינני מתנגד להצעתו של יחיד ורבים להוספת שם העיר. נראה לי ששם העיר בלבד ללא שם המשפחה - יהיה שם ערך חסר מדי משום שברוב המקומות מוכר יותר שם המשפחה משם העיר. אבל דבר ראשון יש להחליט אם אנו מעוניינים בכלל אחיד או בבלאגן, וע"ז ביקשתי את חוו"ד המכלולאים היקרים. לאחר שנחליט האם הולכים על כללים מסודרים נוכל לדון מה יהיו הכללים. יוש"פ (שיחה) 12:34, 19 במרץ 2020 (IST)
אז אני Symbol support vote.svg בעד כלל אחיד, גם בדוגמאות של דויד, ולכולם יהיה שם משפחה ואם העיר מוכרת אז גם שם העיר, אכן. וזה באמת מוזר בעיניים בפעם הראשונה, עד שרואים שזה הכלל תמיד. - מוסיפים את כל השמות הפרטיים, את שם המשפחה, ואם הוא מוכר גם עם שם העיר אז גם עם שם העיר. מישהו (שיחה) 12:54, 19 במרץ 2020 (IST)
Symbol support vote.svg בעד דוב פרח (שיחה) 14:56, 19 במרץ 2020 (IST)
מצטרף לכל מילה של יוש"פ (אגב, אתה מוכר רק בשם עירך...), ולו רק כדי לחסוך את בזבוז הזמן והאנרגיות על דיונים שאינם נגמרים לגופו של כל ערך (ובכלל, אם כבר אז אולי רבי אברהם ישעיהו קרליץ מוכר יותר כ'חזון איש', ואולי גם ה'חפץ חיים'...) ואין לדבר סוף, אין דבר מבורך יותר לאנצי' כמו כללים אחידים ויבשים. מלאךשיחה • כ"ג באדר ה'תש"ף • 16:31, 19 במרץ 2020 (IST)
יושב פלשת איני מבין. לכל הדעות מדובר שלא תהיה אחידות, שהרי לא הוצע פה לכתוב רבי יוסף חיים לבן איש חי, ורבי ישראל ליפקין לרבי ישראל מסלנט, רבי יוסף זונדל לרבי יוסף זונדל מסלנט וכו'.
מלאך בבקשה תנסה לטעון טענות לעניין. לא היתה הצעה לקרוא לשם ערך על הרב כשם ספרו, אלא כשמו עם שם עירו במקרה שכך הוא מפורסם. וזאת מהסיבה הפשוטה שהרבה אנשים יודעים מי זה רבי ישראל מאיר הכהן, אך מעט יודעים מי זה רבי ישראל ליפקין. גם לא נראה לי שאתם רוצים לראות ערך רבי אליהו קרמר במקום הגאון מוילנא. דויד (שיחה) כ"ג באדר ה'תש"ף 17:51 (IDT)
רוצים בתור הפניה איציק (שיחה) 01:07, 20 במרץ 2020 (IST)
איציק, מה אתה רוצה כהפניה? תכתוב ברור בבקשה.
מישהו - לפי מה שכתבת אתה רוצה אחידות אך מציע לפעמים לכתוב עם שם העיר ולפעמים לא וזה כבר מבטל את האחידות, וכמובן יוצר מחלוקות מי מוכר ומה מוכר, לכן נשמח להבהרת דעתך.
דויד לא הבנתי מדוע לדעתך לא תהיה אחידות לפי הצעתי. הצעתי המקורית היא לכתוב בכל מקרה את שם המשפחה ושם העיר. כך שרבי יוסף חיים מבגדאד יכתב בדיוק כפי שהוא היום (אא"כ תחדש לי שהיה לו גם שם משפחה אחר ונוסיף גם אותו). כל שאר הווריאציות וכל השמות המוכרים והפחות מוכרים יהיו הפניות ללא הגבלה וחסל סדר חוסר אחידות. יוש"פ (שיחה) 15:01, 20 במרץ 2020 (IST)
אני רוצה שבשמות רבנים מפורסמים בעיקר אם שם עירם כגון הגאון מוילנא כך יקרא הערך והשם האמיתי יהיה ההפניה לכינוי הידוע איציק (שיחה) 15:03, 20 במרץ 2020 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אני בעד אחידות מלאה שכולם יהיו עם שמם המלא, ואם הם מוכרים עם שם העיר אז להוסיף זאת, (כמו רבי ישראל מסלנט או הגאון מוילנא, או רבנים חיים - בד"כ אדמורים). כן, אני בעד רבי אליהו קרמר מוילנא, אפילו שזו הדוגמה הכי קיצונית. תחשבו על זה שוב, תחשבו על כרטסת עם שמות כל הרבנים שהיו מאז ומעולם. כן, זה היה השם שלו. מיד בפיתחה המילים הראשונות יהיו "הגאון מוילנא" - אפילו לפני שיוזכר שמו לתפילה, אך שם הערך יהיה השם שלו. בהחלט! מישהו (שיחה) 22:34, 21 במרץ 2020 (IST)

יושב פלשת תראה מה שאלתי אותך בכ"ג באדר ה'תש"ף 12:22. דויד (שיחה) כ"ו באדר ה'תש"ף 22:45 (IDT)
הייתי מוסיף בהמשך לשאלה שם. האם גם היית רוצה לראות רבי אברהם ישעיהו קרליץ מבני ברק? ורבי משה פיינשטיין מ?? או שאחדד את השאלה אם תשים לכולם גם את שם העיר אתה כבר מכניס את הערך עצמו לתוך השם. למשל רבי שבתי כהן אז מה תכתוב? ומה תכתוב אצל הב"ח הפני יהושע או הנתיבות המשפט? מקוהשיחה • כ"ו באדר ה'תש"ף 23:25 (IDT) 23:25, 21 במרץ 2020 (IST)
אז אחזור שוב ואחדד יותר ואני מקווה שבפעם האחרונה: השאלה הראשונה היא - האם אנו רוצים אחידות או לא? אחרי שעונים על השאלה הזאת ואני מניח שרוב רובם רוצים, עכשיו השאלה הבאה היא - איך כותבים: עם עיר, בלי, עם שם משפחה, בלי? כתשובה לשאלה השניה (בהנחה שכולם רוצים אחידות) אני אישית לא מוצא בעיה גדולה במדיניות הקיימת וגם לא מתנגד לשינוי, אבל אם משנים - שימו לב שזה צריך להיות אחיד, לכן כל הרבנים יהיו עם שם משפחה ושם עיר לפי ההצעה הקיימת (וגם אני רואה את המוזר שבערכים מסויימים כגון רבי אברהם ישעיהו קרליץ מבני ברק וכד' אבל שוב צריך לזכור שכולנו, בהנחה שאכן כך, תמכנו באחידות). אפשר להציע תמורת זאת הצעות נוספות שגם לא יפגעו באחידות וגם יתנו מענה לעיר. אני הייתי מציע משהו כגון לכתוב שם פרטי ושם משפחה, ורק בסוגריים שם עיר כאשר כך נשוא הערך מוכר (למרות שגם זה לא הכי אחיד ויגרור הצבעות רבות ומיותרות, אך אולי הסוגריים ישמרו על האיזון). או לחילופין אנו נגד אחידות ואז ניתן לדון בכל הדיונים דלעיל. יוש"פ (שיחה) 23:44, 21 במרץ 2020 (IST)
לא האמנתי שזאת כוונתך, נראה לי פשוט כביעתא בכותחא ש(כמעט) אף אחד לא רוצה אחידות כזאת. מה גם שאיני מבין על מה אתה חוזר כל פעם "המדיניות הקיימת" כי נראה לי שהוכחנו בכמה וכמה דוגאמות שכרגע המדיניות היא שמי שמפורסם בשם עירו יכתב עם שם עירו ומי שבלי בלי. דויד (שיחה) כ"ו באדר ה'תש"ף 02:46 (IDT)
כאחד שהיתה לו ה"זכות" וה"כבוד" להציף את הנושא (ראו הפניה בתחילת הדיון), יורשה לי להעמיד דברים על דיוקם, ואעיר כי מעולם לא עלתה על דעתי (ועל דעתו של דויד שהעלה כאן את הדיון) שיציינו את שם העיר בכל ערך; כך, ששלושת רבעי מהויכוחים פשוט מיותרים. ואבהיר: כשכותבים הגאון "מוילנא" או ר' ישראל "סלנטר" - לא כותבים זאת כדי לציין היכן התגוררו, אלא כותבים זאת משום שכינוי זה דבק בהם כחלק אינטגרלי ובלתי נפרד משמם, וכינוי זה נהיה קוד הזיהוי שלהם בקרב תפוצות ישראל לדורותיהם. מאידך, אצל רוב האישים, הזכרת שם עירם רק הופכת את הענין למגוחך. אולי נכתוב "רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן מבני ברק" או "רבי יוסף שלום אלישיב מירושלים"? ואולי "רבי עובדיה יוסף מהר נוף" או "רבי אליהו לאפיאן מכפר חסידים"? יש שמות המבטאות הכל בעצם איזכורם, ואין צורך להוסיף פרטים נוספים (בבחינת "גדול מרבן שמו"). כשבקשתי להוסיף את שם העיר - לא התכוונתי לציין את שם העיר "בה התגוררו", אלא התכוונתי להוסיף את שם העיר "על שמה התפרסמו" (למשל - העיר בה כיהנו ברבנות או אדמורו"ת) עד ששם העיר הפך לחלק בלתי נפרד משמם (לדוגמא: הגאון מוילנא, ר' ישראל סלנטר, ר' ישראל מרוזין, ר' ישעיה מקרסטיר, ועוד רבים). כך, שכל הדיון הופך למשהו אחר לגמרי, ודבריו של מכובדנו יושב פלשת אודות אחידות בהוספת שם העיר אצל כל הרבנים והאדמורי"ם - אינם קשורים כלל לנידון הנוכחי. אמנם אפשר ואף צריך לקבוע כללים אחידים, אך בנידון שלנו, הכלל האחיד אמור להיות הוספת שם העיר רק במקרה בו "התפרסם" נשוא הערך על שם עיר זה (עם או בלי שם המשפחה, זה כבר נושא לויכוח חדש...). עיינו היטב בדבריו של דויד בתחילת הדיון, ותראו שזה הכוונה ותו לא. למעשה, רוב האדמורי"ם (גם היום, אך בעיקר בדור לפני השואה) מפורסמים בעיקר על שם עירם, ולא על שם משפחתם. כך שכתיבת שם הערך שלהם בלי הזכרת שם העיר שעל שמה התפרסמו - אינה מבטאת כלום, והיא לוקה בחסר. זה ממש כמו שנכתוב רק את שמם הפרטי בלי שם משפחתם, וזה הרקע להצעה שהעליתי להוסיף בערכי האדמורי"ם את שם עירם. "זו העיר וזו הדרך", ונא שקלו שוב את תגובותיכם והמלצותיכם ברוח הדברים הללו. יחיד ורבים (שיחה) 03:59, 22 במרץ 2020 (IST)
אוסיף רק נקודה נוספת לחידוד, רבי ישראל סלנטר בכלל היה רב בממל. כמדומני שסלנט היא עיר הולדתו שעל שמה היה קרוי. רבי ישראל מרוז'ין מותר לשאול את הבקיאים כאן כמה שנים אם בכלל התגורר ברוז'ין? מקוהשיחה • כ"ו באדר ה'תש"ף 08:22 (IDT) 08:22, 22 במרץ 2020 (IST)
אוקיי. אני מציע לאחר כל חילוקי הדעות לפתוח הצבעות. ההצבעה הראשונה תהיה האם תהיה אחידות בכל ערכי הרבנים, שם ושם משפחה, או שם ושם משפחה וגם שם עיר, או שלא תהיה אחידות ויהיה כלל האומר שכל ערך ייכתב לפי פרסומו. מה דעתכם? יוש"פ (שיחה) 11:59, 22 במרץ 2020 (IST)
אבהיר שוב: אתה קורא לזה "חוסר אחידות", אך אני משום מה לא מצליח לראות בזה חוסר אחידות. הרי לא תגיד שהעובדה שבערך אחד מופיע שם המשפחה כ'פרידמן' ואילו בערך אחר מופיע שם המשפחה כ'רבינוביץ' - מהווה חוסר אחידות. לדעתי, באותה מידה לא ניתן לומר שבמקום בו שם העיר מהווה חלק בלתי נפרד מהשם זה נוגד את האחידות בשל העובדה שבערך אחר לא הוזכר שם העיר. הרי כאן שם המשפחה הוא דוקא עם הזכרת שם העיר ואילו במקום אחר שם המשפחה הוא דוקא בלא הזכרת שם העיר. זו אחידות במיטבה, ויש כאן כלל ברור ואחיד שהדבר תלוי במידת פרסומו של נשוא הערך על שם עיר זה. יחיד ורבים (שיחה) 14:09, 22 במרץ 2020 (IST)
יש כאן אמנם כלל מסודר אבל חוסר אחידות. אחידות משמעותה שכל הערכים בנויים לא רק לפי כללים מסודרים אלא שהכללים מורים על צורה אחידה ושווה לכולם, מה שלא קורה בהצעתך - כלל מסודר אמנם יש אבל לא כולם כתובים בשווה (מה גם שהכלל לא מספיק ברור ויהיו עוד הצבעות רבות מאוד מי מפורסם בשם עירו ומי לא ואין לדבר סוף). אבל עזוב, לא משנה מה נקרא אחידות ומה נקרא חוסר אחידות - לדעתי מיצינו את הויכוח וכעת יש לעבור להצבעה. יוש"פ (שיחה) 14:15, 22 במרץ 2020 (IST)
אני ממתין להצבעה, אתה מוזמן לנסח, כמה שפחות אפשרויות, וכמה שפחות מילים.. מישהו (שיחה) 15:12, 22 במרץ 2020 (IST)
אבקש להביא להצבעה במועצת את הנוסח הבא:1. בעד אחידות מלאה בערכי הרבנים שכלליה יקבעו בהצבעה. 2. בעד שערכים של רבנים המפורסמים בשם עירם יכתבו עם שם העיר והמפורסמים בשם משפחתם יכתבו בשם משפחתם. הקריטריונים יקבעו בהצבעה.
מפעילי מערכת אשמח שמישהו יפתח את ההצבעה. תודה. יוש"פ (שיחה) 20:27, 22 במרץ 2020 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── יושב פלשת, הרעיון הוא לדון פה על הנוסח ולהעלות להצבעה שם רק יבחרו מבין האפשרויות, לכן אני מציע: א' - "בעד שכל שם ערך של רב יכיל את השם הפרטי המשפחה ושם עירו". ב' - "בעד שכל שם ערך של רב יכיל את השם הפרטי והמשפחה ואם שם עירו מוכרת כחלק משמו - תיכתב גם היא, לדוגמא רבי ישראל פרידמן מרוז'ין". ג' - "בעד שכל שם ערך של רב יכיל את השם הפרטי, ואם שם עירו ו/או משפחתו מוכרים כחלק משמו יכתבו גם הם, לדוג' רבי ישראל פרידמן מרוז'ין, רבי יוסף חיים, רבי ישראל מסלנט". אם יש לכם עוד הצעות נא להעלות אותם, אם לא - אפתח את ההצבעה עם ההצעות האלו. דויד (שיחה) כ"ז באדר ה'תש"ף 23:10 (IDT)

אם כבר הזכרת פעמיים את רבי ישראל פרידמן מרוז'ין, נדמה לי שאצלו צריך דוקא להזכיר רק את שם העיר ולא את שם המשפחה (= "רבי ישראל מרוזין"), היות שצדיקי החסידות מוכרים בדרך כלל רק בשם העיר ולא בשם המשפחה, ובכל אופן - אף אחד לא מזכיר את שמם בתוספת שם משפחתם. יחיד ורבים (שיחה) 00:26, 23 במרץ 2020 (IST)
טוב שאתה מעיר. יש לך דוגמא למי שצריך גם את שם משפחתו וגם שם עירו? דויד (שיחה) כ"ז באדר ה'תש"ף 01:33 (IDT)
אני לא מצליח להיזכר כעת, וקשה לי לשלוף שם כזה, אך בכל אופן, למרות שאת האדמורי"ם מקובל לקרות על שם עירם או על שם החסידות שלהם (כגון "האדמו"ר מתולדות אברהם יצחק") ולא על שם משפחתם (מלבד "האדמו"ר מדושינסקיא" שזה גם שם המשפחה וגם שם החסידות...), אין מניעה - לדעתי - לכתוב גם את שם המשפחה. יחיד ורבים (שיחה) 18:04, 23 במרץ 2020 (IST)
לבקשת יושב פלשת אני מוסיף עוד אפשרות: א' - "בעד אחידות מלאה - כל שם ערך של רב יכיל את השם הפרטי המשפחה ושם עירו, לדוגמא רבי ישראל מאיר הכהן מראדין". ב' - "בעד אחידות מלאה - כל שם ערך של רב יכיל רק את השם הפרטי והמשפחה בלי עירו, אף אם היה מוכר עם שם עירו, לדוגמא רבי ישראל מאיר הכהן". ג' - "בעד שכל שם ערך של רב יכיל את השם הפרטי והמשפחה ואם שם עירו מוכרת כחלק משמו - תיכתב גם היא, לדוגמא רבי ישראל פרידמן מרוז'ין". ד' - "בעד שכל שם ערך של רב יכיל את השם הפרטי, ואם שם משפחתו ו/או עירו מוכרים כחלק משמו יכתבו גם הם, לדוג' רבי ישראל מרוז'ין". אם יש לכם עוד הצעות נא להעלות אותם, אם לא - אפתח את ההצבעה עם ההצעות האלו. ההצבעה תהיה בשיטת שולצה כך שכל אחד יוכל לדרג את סדר העדיפויות שלו. דויד (שיחה) כ"ח באדר ה'תש"ף 19:47 (IDT)
דויד ניסוח מצוין. כרגיל. אתה ויושב יחיד ומקוה ממש נבחרת מנצחת. ואגב, בתוך הערך נגיף קורונה ווהאן (שזה דף הפניה לSARS-CoV-2) כתוב "השם הראשוני שניתן לזן הוא 2019-nCoV, צירוף קיצור של Novel Coronavirus (נגיף קורונה החדש) עם שנת תחילת ההתפרצות. שם לא רשמי הוא "נגיף קורונה-ווהאן" על שם העיר ווהאן שבה תועדה לראשונה ההתפרצות. עם זאת, שימוש במיקום גאוגרפי בשמות רשמיים למחלות ולגורמי מחלה מנוגד להנחיות ארגון הבריאות העולמי משנת 2015". מישהו (שיחה | תרומות) שכח לחתום
רבותי, יש 5 תומכים? מי? צריך לאסוף 5 שיתמכו בגרסה הסופית של ההצבעה כדי לפתוח אותה במועצת--שלמה (שיחה) 14:44, 25 במרץ 2020 (IST)
כבר יש 4 תומכים: דויד, יושב, מישהו ואנוכי הקטן. חסר עוד אצבע (למעשה, כבר יש בתחילת הדיון עוד כמה "בעד", ואולי ניתן לצרפם). יחיד ורבים (שיחה) 16:01, 25 במרץ 2020 (IST)
יחיד ורבים, צריך 5 שיהיו בעד גירסת ההצבעה הסופית.--שלמה (שיחה) 16:05, 25 במרץ 2020 (IST)
אוקיי, כפי שאמרתי - ארבע כבר יש. יחיד ורבים (שיחה) 16:24, 25 במרץ 2020 (IST)
Symbol thumbs upcolor.png מצוין.--שלמה (שיחה) 16:32, 25 במרץ 2020 (IST)
היי, כתבתי מקודם שחסר לנו עוד אצבע, וכעת הבאת לי יד שלם... (מכיר את המשפט: מושיטים לו אצבע, והוא רוצה יד שלמה...). וברצינות - האם אתה מצטרף לתומכים, או שאתה מעדיף לתמוך בגישת נגד? (כדרכך - ? ...). יחיד ורבים (שיחה) 16:47, 25 במרץ 2020 (IST)
אני מצרף גם את האצבע שלי בעד ניסוח ההצעה. כך שלפי החשבון דלעיל יש כבר חמש. יושב דויד מישהו יחיד ואני הקטן. דויד אתה מוזמן לפתוח את ההצבעה. בכבוד. מקוהשיחה • כ"ט באדר ה'תש"ף 16:59 (IDT) 16:59, 25 במרץ 2020 (IST)
כדרכי אני לא רואה עניין להתנגד כשזה לא רלוונטי. אבל צדקת באבחנתך. באופן כללי אני נגד ניסוח מדינויות לפני שיש מדיניות שלב שני (זה לא נוגע תמיד ישירות, אבל לפני זה לדעתי אי אפשר להתקדם הלאה בזה).--שלמה (שיחה) 21:30, 25 במרץ 2020 (IST)
דויד, במועצת קישרת לדף המכלול:שיטת שולצה כשיטת ההצבעה. אלא שדף זה הוא למעשה דף הפניה לדף המכלול:מועצת/הכרעה, ששם מוצעת שיטת שולצה כאחת מהאפשרויות להצבעה, ולאו דווקא המהירה והמומלצת. למה אם כן ההצבעה מתקיימת ככה?--שלמה (שיחה) 22:06, 25 במרץ 2020 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── מכיון שאין סדר הגיוני בין ההצבעות והן אינן מדורגות, זה כתוב באותו הדף בפסקאות שלפני. דויד (שיחה) א' בניסן ה'תש"ף 23:02 (IDT)

אבל כל שיטה הפוכה לגמרי לשניה. ומממילא אין הגיון שכל אחד יצביע בעצם על כמה שיטות הפוכות לחלוטין? הרבה יותר הגיוני שכל אחד יצביע על שיטה אחת מבין האפשרויות.--שלמה (שיחה) 19:23, 26 במרץ 2020 (IST)
תכל'ס, פותחים את ההצעה? אני פשוט חושש שאם נתמהמה - הדיון הזה יצמח ויתפח עוד ועוד, עד שיצמיח זקן לבן. תראה כמה "שבירות" כבר נערכו במהלך הדיון... יחיד ורבים (שיחה) 21:02, 26 במרץ 2020 (IST)
יחיד ורבים תמהני עליך, ההצבעה נפתחה כבר אתמול ואתה היחיד שלא מעודכן לעומת הרבים שכבר הצביעו... קריצה--שלמה (שיחה) 21:45, 26 במרץ 2020 (IST)
שלמה המלך הן לא הפוכות, הן שונות, וכדי לאפשר לאדם להשפיע מה רע פחות בעיניו ככה קבעו את הכללים בויקיפדיה וגם פה, אין אפשרות כמו שהצעת, היא גם לא הגיונית לדעתי. בכל מקרה הסר דאגה מלבך, 99%-100% מהפעמים לא צריך להגיע לחישוב המסובך, ותוצאות ההצבעה הם לפי האופציה הראשונה של כל המצביעים. זה גם כתוב בשיטת החישוב שזה כמעט תמיד כך. במקרה שלנו זה ודאי כך לפי התוצאות עד עתה. דויד (שיחה) ב' בניסן ה'תש"ף 00:26 (IDT)
שלמה המלך, היכן מתקיימת ההצבעה? ולמה לא קבלתי פניה? יחיד ורבים (שיחה) 01:52, 27 במרץ 2020 (IST)
למעשה כבר מצאתי את המיקום, היות שנזכרתי כי אן-שהוא הופיע שהדיון יתקיים במועצת. אך למה לא תוייגתי באמצעות "בעלי זכות הצבעה"? יחיד ורבים (שיחה) 03:04, 27 במרץ 2020 (IDT)
אגב, זה לא מתאים לך, אבל טעית. אתמול הצהרת וחזרת והצהרת שצריך 5 הסכמות לפני פתיחת הצבעה במועצת, אבל במועצת מופיע שחור על גבי לבן כי מספיק 4 הסכמות. חכמים, הזהרו בדבריכם. יחיד ורבים (שיחה) 03:15, 27 במרץ 2020 (IDT)
יחיד ורבים לצערנו זאת תבנית שמתעדכנת ידנית. איציק הוסיף אותך היום לתבנית הזאת. בויקיפדיה צריך 5. דויד (שיחה) ב' בניסן ה'תש"ף 04:30 (IDT)

תקלה

האם שמתם לב כי בימים האחרונים כשנכנסים מהתראה או הודעה לדף שיחה מופיעה הגרסה הראשונה שלה ולא רואים את כל התגובות עד לרענון הדף, האם זה רק אצלי? האם זה קשור לעבודות תחזוקה בשרת?.. אליצור (שיחה | תרומות) שכח לחתום

כן, זו קטסטרופה של ממש... כבר העליתי אתמול את הנושא בדף השיחה שלי, ואחזור על כך שוב: כשעורכים בדפי זרימה הוא לא מראה את העריכה הסופית, וגם כשנכנסים לדפי זרימה ע"י הודעה והתראה - רואים רק גירסא חלקית, ולפעמים לא רואים כלל את הנושא המדובר גם לאחר כמה ריענונים. מקוה שזה יטופל בהקדם האפשרי. זה מאד מקשה על ההתנהלות. תודה, יחיד ורבים (שיחה) 15:52, 25 במרץ 2020 (IST)
זה אצל כולם.--שלמה (שיחה) 15:56, 25 במרץ 2020 (IST)
"צרת רבים נחמת...". אתה בתור מתכנת יכול לדעת ממה נובעת התקלה, ומתי זה יטופל? יחיד ורבים (שיחה) 15:58, 25 במרץ 2020 (IST)
אני לא מתכנת, אבל רק אוכל לומר שהבעיה היא ככה"נ בשרת המטמון.--שלמה (שיחה) 16:06, 25 במרץ 2020 (IST)
אתה לא מתכנת? אז מה פשר כל הביצועים שלך? יחיד ורבים (שיחה) 16:25, 25 במרץ 2020 (IST)
יחיד ורבים גם אם יש לי ידע וגישה טכנולוגית אני רחוק מאוד ממתכנת. ובכל מקרה אני לא המתכנת של האתר. לאילו ביצועים כוונתך?--שלמה (שיחה) 16:26, 25 במרץ 2020 (IST)
לא יודע, כל מיני סקריפטים חדשים (למשל: כאן), וכל מיני תיקונים שאתה מבצע (לא זוכר כעת, אבל אתה מופיע הרבה בדפי שיחה וכו' בהקשר לתיקונים ותחזוקים שונים). יאללה, כל טוב. יחיד ורבים (שיחה) 16:43, 25 במרץ 2020 (IST)
לזה קוראים בקיצור "מלך"..--אליצור (שיחה) 20:36, 25 במרץ 2020 (IST)

בחירת תבניות מידע לגאדג'ט החדש

מכלולאים פעילים‌‏‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏ אני באמצע להכין סקריפט שבהמשך יהיה בעז"ה גם גאדג'ט (אם יהיה ביקוש לזה). הסקריפט הזה מוסיף בלשונית העריכה, איפה שנמצא ה'אשף סינון', כפתורים של תבניות מידע; לחיצה על כפתור אחד-תוסיף שלד ריק למילוי של {{תבנית:אישיות ביטחונית}}, כפתור נוסף יוסיף שלד ריק של {{מיון}}, וכדומה.

כרגע יש מקום ל-8 תבניות, אם כי ייתכנו שינויים לכאן ולכאן כמובן.

אבקש מהחברים לדרג את התבניות שלדעתם צריכות להיות בתבנית.

הבחירה תיעשה לפי התבניות שיצברו הכי הרבה הצבעות, אם כי אין התחייבות לכך. בברכה, שלמה (שיחה) 19:39, 26 במרץ 2020 (IST)

יש מצב ל{{מנהיג}} איציק (שיחה) 21:08, 26 במרץ 2020 (IST)
בהחלט--שלמה (שיחה) 21:46, 26 במרץ 2020 (IST)
מצוין זה הבקשה שלי איציק (שיחה) 22:18, 26 במרץ 2020 (IST)
קודם כל יישר כח לשלמה המלך שמשפר במקצועיות רבה את המכלול, דבר שני - לדעתי תבנית:רב הכי חשובה, גם תבנית:מיון חשובה. דויד (שיחה) ב' בניסן ה'תש"ף 00:24 (IDT)
Yes check.svg בוצע. הוספתי את כל התבנית מלבד פרמטר
בת זוג
. אילו פרמטרים נוספים צריך להוריד?--שלמה (שיחה) 14:53, 27 במרץ 2020 (IDT)
איציק ברגמן בוצע בוצע תבנית:מנהיג--שלמה (שיחה) 15:01, 27 במרץ 2020 (IDT)
שלמה המלך דבר ראשון אודה לך על הסקרפיט החדש שודאי יהיה לעזר, אך תאמר לי איך מתקינים את הסקריפט. איציק (שיחה) 15:47, 27 במרץ 2020 (IDT)
איציק ברגמן הוספתי לך. אבל זה עדיין לא מוכן. ויש שם רק 3 תבניות, והסמלים לא תואמים. אם אתה לא מעוניין בזה כרגע תבטל, כשזה יהיה מוכן אודיע--שלמה (שיחה) 18:28, 27 במרץ 2020 (IDT)
איציק הוספתי לך סקריפט שמכיל רק את הכפתור של תבנית מנהיג. תגיד לי איך והאם זה עובד.--שלמה (שיחה) 00:20, 29 במרץ 2020 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── עובד ב"ה, תודה. איציק (שיחה) 00:27, 29 במרץ 2020 (IDT)

כמה לחצנים יש לך?--שלמה (שיחה) 00:30, 29 במרץ 2020 (IDT)
הרבה לא רק מנהיג איציק (שיחה) 00:32, 29 במרץ 2020 (IDT)
שלמה המלך מאז שטיפלת בזה זה לא עובד. אשמח שתחזיר את המצב לקדמותו. איציק (שיחה) 01:09, 29 במרץ 2020 (IDT)

העברת דפים

- הועבר מהדף המכלול:לוח מודעות

למפעילי מערכת ולמנטרים ולעורכי אספקלריה‏ שבהרשאתם להעביר דפים, ברצוני לבקש בקשה מסויימת.

בשעה שאתם מעבירים דף בדקו את דפי ההפניה (אפשר לבדוק בדפים מקושרים) ולשנות את יעד ההפניה, בימים האחרונים טיפלתי בכמות גדולה של הפניות כפולות (כלומר דפי הפניה שמפנים לדפי הפניה) ובמעט תשומת לב בכל פעם שמעבירים דף ניתן למנוע את ההזנחה הזו.

בברכה. קובנא (שיחה) 12:04, 3 באפריל 2020 (IDT)

קובנא אתה בהחלט צודק, אני מקוה שכולם מקפידים על זה, שכל מה שתיקנת הם ישנים מאד. בכל מקרה יש פה רשימה של כמה מאות הפניות כפולות אם מישהו מעוניין לתקן עוד כאלה. דויד (שיחה) ט' בניסן ה'תש"ף 13:53 (IDT)
קחו בחשבון שיש הרבה שלא נוצרו מכך בכלל, אלא מייבוא לא מחושבן של דפים מויקיפדיה.--שלמה (שיחה) 15:48, 3 באפריל 2020 (IDT)
- סוף העברה