עורק הסרעפת התחתון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־18:47, 5 בפברואר 2018 מאת עידו (שיחה | תרומות) (יבוא מוויקיפדיה)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עורק הסרעפת התחתון, במעלה התמונה, על פני הסרעפת.

עוֹרֵק הַסַּרְעֶפֶת הַתַּחְתּוֹן (TA: arteria phrenica inferior), שנקרא בעבר עוֹרֵק הַסַּרְעֶפֶת הַבִּטְנִי (arteria phrenica abdominalis), הוא עורק בבטן המסתעף על פי רוב מאבי העורקים הבטני ומספק דם לחלקה התחתון של הסרעפת ולבלוטת יותרת הכליה.

ישנה שונות גבוהה באוכלוסייה במוצאו של עורק הסרעפת התחתון. העורק, הן מימין והן משמאל, יכול לצאת בנפרד מחלקו הקדמי של אבי העורקים, ממש מעל גזע הבטן, אך אפשרות זו נדירה יחסית. נפוצה יותר יציאתם המשותפת של העורק מימין ומשמאל כגזע אחד, מאבי העורקים או מגזע הבטן. ישנם מקרים שבהם בצד אחד העורק יוצא מאבי העורקים ובצד השני הוא יוצא מעורק הכליה.

העורק מתבדר ממקבילו על פני שוקי הסרעפת (crura), ולאחר מכן הוא נע אלכסונית מעלה והצדה על פני חלקה התחתון. בצד שמאל נע עורק הסרעפת התחתון מאחורי הוושט, ולאחר מכן הולך לפנים על פני צדו השמאלי של מבקע הוושט. לעומת זאת, בצד ימין עובר העורק מאחורי הווריד הנבוב התחתון, לאורך צדו הימני של נקב הווריד הנבוב.

סמוך לחלקו האחורי של המרכז הגידי של הסרעפת מתפצל עורק הסרעפת התחתון לענף תיכון וענף צדי. הענף התיכון מתעקל לפנים ומשיק למקבילו מן הצד השני, לעורק הסרעפת השרירי ולעורק מסב הלב והסרעפת, ואילו הענף הצדי נע לעבר צדי בית החזה, שם הוא משיק עם התחתון מבין העורקים הבין-צלעיים ועם עורק הסרעפת השרירי. מהענף הצדי מימין מתפצלים מספר כלי דם לספק את הווריד הנבוב התחתון, ואילו מענף הצדי משמאל מתפצלים מספר כלי דם לעבר הוושט.

מעורק הסרעפת התחתון מסתעפים עורקי יותרת הכליה העליונים המזינים את בלוטת יותרת הכליה. גם הטחול והכבד מקבלים אספקת דם מענפים קטנים היוצאים מהעורק, משמאל ומימין בהתאמה.

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0