עורק מתלה המעי העליון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־17:02, 23 באפריל 2018 מאת עידו (שיחה | תרומות) (גרסה אחת של הדף wikipedia:he:עורק_מתלה_המעי_העליון יובאה: ייבוא מוויקיפדיה העברית: ראה רשימת התורמים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עורק מתלה המעי העליון וסעיפיו

עוֹרֵק מִתְלֵה הַמְּעִי הָעֶלְיוֹן (TA: arteria mesenterica superior), הידוע גם בראשי התיבות באנגלית SMA, הוא עורק בבטן היוצא מאבי העורקים ומספק דם למעי הדק, למעי הגס וללבלב.

אנטומיה

ראשיתו של העורק בהיבט הקדמי של אבי העורקים בגובה גבולה התחתון של החוליה המותנית הראשונה. על פי רוב, נקודה זו נמוכה בכסנטימטר מנקודת יציאתו של גזע הבטן. לאחר צאתו העורק יורד לפנים, תוך שהוא עובר מאחורי ומתחת לצוואר הלבלב ווריד הטחול. מתחת לחלק זה של העורק נמצאים וריד הכליה השמאלי, החלק השלישי של התריסריון, והזיז האונקלי של הלבלב.

העורק מתקדם באופן טיפוסי לשמאלו של וריד מתלה המעי העליון. לאחר שהוא עובר את צוואר הלבלב, מתחיל העורק להתפצל לענפיו.

סעיפים

עורק הלבלב והתריסריון התחתון מספק דם לראש הלבלב ולחלקים העולה והתחתון של התריסריון. עורקי המעי הריק ועורקי המעי העקום מספקים דם לשני חלקים אלה של המעי הדק. עורק המעי העקום והמעי הגס מספק דם לחלקו האחרון של המעי העקום, למעי העיוור ולתוספתן. עורק המעי הגס הימני מספק דם למעי הגס העולה, ואילו עורק המעי הגס האמצעי מספק דם למעי הגס הרוחבי, למעט השליש המרוחק שלו.

עורק המעי העקום והמעי הגס, עורק המעי הגס הימני ועורק המעי הגס האמצעי משיקים אחד עם השני ויוצרים את עורק המעי הגס השולי (arteria marginalis coli) העובר לאורך הגבול הפנימי של המעי הגס ומתחבר לסעיפים של עורק המעי הגס השמאלי, אשר יוצא מעורק מצע המעי התחתון.

התפתחות עוברית

עורק מתלה המעי העליון בעובר בן שישה שבועות

עורק מתלה המעי העליון מספק דם למבנים שמקורם במעי האמצעי (midgut).

היבטים קליניים

בהשוואה לכלי דם אחרים בגודל דומה, עורק מתלה המעי העליון נמצא מעורב פחות בטרשת עורקים, ככל הנראה בשל גורמים המודינמיים הקשורים בזרימה בו. חסימה חריפה של העורק מובילה לאיסכמיה של המעי, ולה השלכות קשות, עם תמותה של 80%. העורק יכול ללחוץ על וריד הכליה השמאלי, ובכך להביא לתסמונת מפצח האגוזים. הוא גם יכול ללחוץ על החלק השלישי האופקי של התריסריון, ובכך להביא לתסמונת עורק מתלה המעי העליון.

קישורים חיצוניים