רחיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אבן רחיים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אבני רחיים בטחנת רוח
קובץ:Olynthus mill from Yavne-Yam.JPG
אבן רכב של רחיים של דחף - עשויים מבזלת מיבנה ים, מוזיאון בית מרים - הים ומלואו
אבן רחיים

אבני רחיים הן זוג אבנים המשמשות לטחינת גרעינים, בעיקר גרעיני דגנים, לקמח. האבן העליונה, הנקראת "רכב", סובבת על פני האבן התחתונה - ה"שכב", והגרעינים נטחנים ביניהן. בשימוש הביתי, בתרבויות קדם-מתועשות יש רחיים של יד ובהן טוחנים קמח ורוטב לצורכי הבית. בימי קדם, הסיבוב בוצע בידי אדם או בהמה, או מחיבור לטורבינה הנעה בכוח הרוח או המים, כשבמרכז אבן הרכב יש חור שדרכו הוכנסו הגרעינים והקמח המיוצר נשפך בהיקף. בייצור תעשייתי בטחנות קמח, הסיבוב מבוצע באמצעות מנוע.

בתקופה הפרסית החל להופיע לראשונה בארץ ישראל דגם חדש של רחיים הנקראים רחיים של דחף. רחיים אלה כונו "רחיים של יד" (תוספתא, זבים, ד,ב). רחיים אלה מורכבים מאבן שכב שצורתה מלבן שטוח ומאבן רכב דמוית מסגרת מלבנית בעלת חריץ בתחתיתה. רחיים אלה היו הסוג העיקרי של רחיים ידניות בתקופה ההלניסטית והרומית, הם המשיכו לשמש במידה מסוימת גם בתקופה הפרסית.

בתקופה הרומית היו נהוגות רחיים בהן האבן התחתונה מעוצבת כקונוס, אצטרוביל בלשון חז"ל, והאבן העליונה כעין קונוס חלול כפול, קלת בלשון חז"ל. הגרעינים נטחנו בין הקונוס התחתון של הקלת לבין האצטרוביל ואילו הקונוס העליון של הקלת שימש כמשפך להכנסת הגרעינים. רחיים אלה הונעו בידי אדם או בכוח בהמה.

קישורים חיצוניים

אבן ריחיים בשבע טחנות