אודין (תוכנה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Odin
תצלום מסך של התוכנה בגרסה 3.10.7
תצלום מסך של התוכנה בגרסה 3.10.7
מפתח סמסונג
מערכת הפעלה Microsoft Windows
OS X (דרך Wineskin)
סוג רישיון קוד סגור
קטגוריה תוכנת שרות להתקנים סלולריים

אודיןאנגלית: Odin) היא תוכנה ייעודית לעדכון קושחת טלפונים חכמים מתוצרת סמסונג המריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד.

התוכנה לא יועדה לשחרור לציבור וסמסונג מעולם לא התייחסה אליה או הזכירה את קיומה. קיימת השערה לפיה התוכנה הודלפה בטעות על ידי אחד מעובדי החברה.[1]

התוכנה זמינה עבור מערכת ההפעלה Microsoft Windows בלבד ואינה נתמכת במערכות הפעלה אחרות, למעט הסבתה עבור מערכת ההפעלה MacOS על ידי תוכנת Wineskin.[2]

אפשרויות הצריבה

בתוכנה ישנן חמש אפשרויות צריבה:

  • PDA או AP - צריבת מערכת הפעלה (המכונה ROM) או Recovery - מערכת הפעלה מינימלית לביצוע פעולות שחזור ופעולות נוספות. אופציה זו שימושית לחילוץ המכשיר ממצב בריק הנובע מבעיה במערכת ההפעלה. כמו כן ניתן לצרוב כלים המכילים סקריפטים וקבצים לביצוע פעולות כגון קבלת גישת רוט. כלי נפוץ לדוגמה הוא Auto-Root של ChainFire.
  • Phone או CP - צריבת קושחה לרכיב התקשורת הסלולרית, המכונה מודם או רדיו על שם הרכיב.
  • CSC - צריבת קובץ CSC המכיל מידע נוסף על הרום, כגון קוד המדינה או המפעילה הסלולרית אליו הוא מיועד. לדוגמה, קוד הקושחה המיועדת למכשירי הסלולר המשווקים על ידי סאני יבואנית סמסונג בישראל הוא ILO, וקודי הקושחות הייעודיות למכשירים הנמכרים ברשתות פרטנר, סלקום ופלאפון הם PTR,‏ CEL ו-PCL בהתאמה.
  • Bootloader או BL - צריבת תוכנת מנהל האתחול - Bootloader, תוכנית קטנה במיקום מוגדר באחסון המכשיר המורצת בהפעלתו ואחראית על טעינת מערכת ההפעלה ומצבי תפקוד נוספים. כשל בצריבתה תביא למצב בריק מלא, שאינו הפיך על ידי ציוד ביתי.
  • PIT - קובץ טבלת מחיצות זיכרון האחסון. בדרך כלל נצרב אוטומטית בצריבת רום על ידי אופציית PDA אך לעיתים יש לצרבו בנפרד. שינוי המחיצות על פיו אינו מבוצע כל עוד אפשרות Re-Partition (חלוקת מחיצות מחדש) אינה מסומנת.

הערות שוליים

  1. ^ Where does Odin come from ?, דיון באתר XDA (באנגלית)
  2. ^ תוכנה על בסיס תוכנת Wine המסבה יישומי ווינדוס למק על ידי עטיפתם בשכבת תאימות. Odin for Mac (Download)‎, דיון באתר androidforums (באנגלית)
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0