אלנה, נסיכת יוון ודנמרק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלנה, נסיכת יוון ודנמרק
Ελένη
לידה 2 במאי 1896
אתונה, ממלכת יוון ממלכת יווןממלכת יוון
פטירה 28 בנובמבר 1982 (בגיל 86)
לוזאן, שווייץ שווייץשווייץ
מדינה יוון, רומניה
בן זוג קרול השני, מלך רומניה
שושלת בית שלזוויג-הולשטיין-זונדרבורג-גליקסבורג
תואר מלכת רומניה
אב קונסטנטינוס הראשון, מלך יוון
אם סופיה, נסיכת פרוסיה
צאצאים מיכאי הראשון, מלך רומניה

אלנה, נסיכת יוון ודנמרק ‏ (2 במאי 1896 - 28 בנובמבר 1982), נולדה כנסיכת יוון ודנמרק, השלישית מתוך ששת ילדיהם של קונסטנטינוס הראשון, מלך יוון ושל סופיה, נסיכת פרוסיה.

ביוגרפיה

בצעירותה

אלנה נולדה ב-2 במאי 1896 באתונה, לקונסטנטינוס הראשון, מלך יוון וסופיה, נסיכת פרוסיה, בתם של פרידריך השלישי, קיסר גרמניה וויקטוריה, הנסיכה המלכותית. אלנה הייתה קרובה מאד לאחיה אלכסנדר, נסיך הכתר של יוון, שהיה מבוגר ממנה רק ב-3 שנים. אלנה בילתה את ילדותה בעיקר באתונה, אולם בקיץ היו יוצאים בני המשפחה לחופי הים התיכון, או שנסעו לבקר בגרמניה או בבריטניה.

חייה ברומניה

ב-10 במרץ 1921 התחתנה עם יורש העצר הרומני, הנסיך קרול ולזוג נולד ילד אחד, מיכאי (על שמו של מיכאי האמיץ, גיבור לאומי רומני), שכבר בילדותו היה למלך מיכאי הראשון.

לאחר שילדה את מיכאי בלידה מוקדמת שלוותה בסיבוכים, שהעמידו בספק את השארותם בחיים של האם ושל היילוד - עלו נישואיהם של אלנה וקרול על שרטון. קרול העדיף את אלנה לופסקו, ויתר על זכותו לרשת את אביו, פרדיננד בכס המלכות ונסע לחו"ל. עם מותו של פרדיננד ב-10 באוקטובר 1927, עברה המלכות למיכאי ואלנה הייתה למלכה האם. בשנת 1928 התגרשה אלנה מקרול. ב-8 ביולי 1930 חזר קרול לרומניה, הדיח את בנו והכתיר את עצמו. לחזרתו של קרול ולהכתרתו התלוותה פגיעה במעמדה של אלנה. לקרול הוגש מסמך בו היה צריך לקבוע את היחס לאלנה, מסמך שהציע לפנות אליה בתואר "הוד רוממותה אלנה מלכת רומניה". קרול מחק את המילים מלכת רומניה והשאיר "הוד רוממותה אלנה". בהתחשב ביחס הזה הוצע לאלנה לנסוע לחו"ל תוך כיסוי הוצאותיה וביקורים סדירים של בנה. היא נענתה ונסעה לחו"ל.

ביום 6 בספטמבר 1940 הדיח יון אנטונסקו את המלך קרול והמלוכה הועברה שוב למיכאי, אך התפקיד היה תפקיד ייצוגי בעיקרו והסמכויות היו בידי אנטונסקו. אלנה שבה למעמד של המלכה האם.

פועלה להצלת יהודים

ברומניה של אותה תקופה, שבועת הנאמנות של החיילים ניתנה למלך. למרות הקיצוץ בסמכויות המלך, עדיין נותרה לו השפעה ובעקיפין הייתה השפעה גם למלכה האם, אלנה. אלנה השתמשה בהשפעתה, כדי להקל ככל שיכלה את מצבם הקשה של היהודים ויש עדויות רבות על מעשיה בתחום זה. יש עדויות על המעורבות המכריעה של אלנה ברשות שניתנה בסופו של דבר לויוריקה אגריצ'י להושיט סיוע לנוסעי "רכבת המוות" שהגיעה לעיר רומן מפרעות יאשי. יש עדויות גם על הסיוע שנתנה למגורשי טרנסניסטריה שפגשה כאשר מטוסה נחת נחיתת אונס בקרבת מקום.

המלכה לחצה על ממשלת רומניה לא להיענות לדרישת הנאצים להחיל את הפתרון הסופי על יהודי רומניה.

לאחר המלחמה

לאחר הכיבוש הסובייטי בשנת 1944, תפסה המפלגה הקומוניסטית של רומניה את השלטון, וב-30 בדצמבר 1947 הודח בנה מיכאי הראשון, מלך רומניה מתפקידו, והמשפחה המלכותית נאלצה לצאת לגלות.

בתחילה שהתה אלנה בפירנצה, ובשנת 1979 עברה מטעמי בריאות לשווייץ, שם התגורר בנה. ב-28 בנובמבר 1982 מתה אלנה בלוזאן, ובשנת 1993 יד ושם העניק למלכה אלנה תואר חסידת אומות העולם.

אילן יוחסין

כריסטיאן התשיעי, מלך דנמרק
 
לואיזה, נסיכת הסן-קאסל
 
קונסטנטין ניקולאייביץ', הנסיך הגדול של רוסיה
 
אלכסנדרה, נסיכת סקסוניה-אלטנבורג
 
וילהלם הראשון, קיסר גרמניה
 
אוגוסטה, נסיכת סקסוניה-ויימאר-אייזנך
 
אלברט, נסיך סקסוניה-קובורג-גותה
 
ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גאורגיוס הראשון, מלך היוונים
 
 
 
 
 
אולגה קונסטנטינובה, הנסיכה הגדולה של רוסיה
 
 
 
 
 
פרידריך השלישי, קיסר גרמניה
 
 
 
 
 
ויקטוריה, הנסיכה המלכותית
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קונסטנטינוס הראשון, מלך יוון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סופיה, נסיכת פרוסיה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אלנה, נסיכת יוון ודנמרק


קישורים חיצוניים