ברתולומיאו גוסנולד

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברתולומיאו גוסנולד (אנגלית: Bartholomew Gosnold;‏ 1572 - 22 באוגוסט 1607) עורך דין, מגלה ארצות ופריבטיר אנגלי, ממייסדי חברת וירג'יניה הלונדונית והישוב ג'יימסטאון שבוירג'יניה, הנחשב ליישוב הקבע האנגלי הראשון בצפון אמריקה. . גוסנולד נחשב גם כאירופאי הראשון שגילה את קייפ קוד. החברה ההיסטורית של וירג'יניה ( Preservation Virginia ) רואה בו את ה"כח המניע" להקמת המושבה וירג'יניה.

גוסנולד נולד בגראונדיסבורו שבסאפוק, אנגליה ולמד משפטים באוניברסיטת קיימברידג' במידל טמפל[1], היה חברו של ריצ'רד האקלוט והפליג עם וולטר ראלי.

גוסנולד נודע בתמיכתו בהרחבת האימפריה הקולוניאלית האנגלית ברחבי העולם החדש, וב-1602 הוא הפליג יחד עם עוד 32 אנשים מפלימות', אנגליה לעבר צפון אמריקה. במאי של אותה שנה הוא הגיע אל ניו אינגלנד (מאוחר יותר האזור יהפוך לחלק ממדינת מיין), הוא גילה את האי מרתה'ס ויניארד (אותו קרא על שם אחותו). לאחר כחצי שנה באזור, החליטה הקבוצה לחזור לאנגליה מחשש מפני חוסר אמצעים שיאפשרו להם להעביר את החורף במקום[2].

יומן מסעות שנכתב על ידי אחד מחברי המסע, ג'ון בררטון, התפרסם באותה השנה באנגליה. היומן שהפך לפופולרי סייע בהפצת רעיון ההתיישבות באמריקה להמונים.

הקמת חברת וירג'יניה והקמת ג'יימסטאון

מספר שנים לאחר שובו לאנגליה, החליט גוסנולד להקים חברה להתיישבות נרחבת יותר וקבועה באמריקה. לאחר אישורו של ג'יימס הראשון, מלך אנגליה הוא הקים את "חברת וירג'יניה" להתיישבות ברחבי קולוניית וירג'יניה. ב-1607 התיישבו הנוסעים באי ג'יימסטאון (אז היה האי עדיין מחובר ליבשה, ולפיכך היה חצי אי), למרות התנגדותו של גוסנולד, שחשב שהמיקום הוא "לא בריא".

חודשים ספורים לאחר הגעתם, ב-22 באוגוסט של אותה שנה מת גוסנולד מדיזנטריה. ב-2003 הכריזה הקרן לשימור וירג'יניה כי חשפה את קברו של גוסלנד, אולם ניסיונות לאשר את הממצאים באמצעות בדיקות DNA של קרובי משפחה, לא הצליחו לאשר את הממצאים.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0