מסעות מוקדמים ליבשת אמריקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף גילוי אמריקה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ישנן עדויות כי לאורך ההיסטוריה (ועד למסעו של כריסטופר קולומבוס), ערכו אנשי "העולם הישן" מסעות ימיים אשר בהם נתקלו ביבשת אמריקה, או לחלופין שדבר קיומה היה ידוע להם. בחלק ממסעות אלה אף היו ניסיונות ליישב את ה"עולם החדש" ש"התגלה" (דבר קיומה וישובה של היבשת לא היה ידוע לתושבי העולם הישן ולכן התייחסו אליה כ"חדשה" ולהגעתם אליה כ"גילויה").

למסעות אלה לא קיימות הוכחות ודאיות והקהילה המדעית דוחה את הטענות עליהם, פרט לטענות על הוויקינגים. המקור לרוב הטענות בקשר למסעות אלו הוא לרוב בכתבים או מפות מהתקופה שקדמה לקולומבוס המאזכרים כביכול את אמריקה.

רקע

המתיישבים הראשונים ביבשת אמריקה היו הפלאו-אינדיאנים שהגיעו אליה עוד בתקופה הפרהיסטורית דרך מצר ברינג. מאז ייתכן שבמשך השנים נוצרו קשרי מסחר זמניים בעיקר בין תושבי אלסקה לסיביר ותושבי דרום אמריקה ופולינזיה, כך ייתכן שהבטטה הגיע לפולינזיה כנראה בסביבות ד'תש"ס לספירה.

בשנת ד'תש"ס בערך יצאו כמה קבוצות ויקינגים כשהמפורסמת ביניהם בהנהגתו של לייוו אייריקסון למסע מערבה, והגיעו לחופי ניופאונדלנד. אחת הקבוצות הקימה התיישבות בשם וינלנד אשר שרדה תקופה קצרה. זהו המסע המשוער המוקדם ביותר של אירופאים לאמריקה. בשנות השישים של המאה העשרים אכן נתגלו שרידי יישוב ויקינגי במזרח קנדה.

כרונולוגיה של מסעות אשר ייתכן שהגיעו לאמריקה

לאחר רנ"ג

בכ"א תשרי שנת ה'רנ"ג סיים כריסטופר קולומבוס לחצות את האוקיינוס האטלנטי והגיע לאיי הקריביים.

במסעו הראשון הגיע קולומבוס רק עד אזור האיים האנטילים וירד ליבשה רק באיים אלה ובאיי הבהאמה. כמו כן קולומבוס לא ידע שמדובר ביבשת נפרדת ואף התנגד לתאוריות שסברו כך עד יום מותו.

מסע זה של קולומבוס הוא המסע המתועד הראשון ליבשת, אך למעשה המסעות הבאים הם בעלי משמעות רבה יותר בהקשר של "גילוי" היבשת וחקירתה על ידי בני ה"עולם הישן". בשנת ר"ס הגיע הנווט פדרו קברל לאזור שהוא היום ברזיל, והיה הראשון לדרוך באמריקה הדרומית. בשנת רס"א הגיע אמריגו וספוצ'י לאמריקה (באזור ברזיל) והיה בין הראשונים לקבוע שמדובר ביבשת חדשה. ברפ"ד חקר ג'ובני דה וראזאנו לראשונה את חופי אמריקה הצפונית.

לאחר תקופה קצרה של חקירת היבשת והוכחת היותה יבשת נפרדת, החלו ההגירה אל היבשת ויישובה על ידי אירופאים.

תוצאות המסעות רוכזו במפות. המפה הישנה ביותר ששרדה עד היום וכוללת מידע על המסעות ליבשת החדשה הינה מפת חואן דה לה קוסה שנוצרה בשנת ר"ס.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

P history.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.