פילוסוף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הוגה דעות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הוגה" מפנה לכאן. לערך העוסק במילה סקנדינבית, ראו הוּגָה.
סוקרטס נחשב בעיני רבים לאבי הפילוסופיה המערבית

פילוסוף הוא אדם העוסק בפילוסופיה. הפילוסוף שואל שאלות כגון מהו מבנה העולם, דן במציאות הקל ומהי הנפש האנושית. הוא דן בשאלות רבות ובהן מוסריות ומדעיות.

אטימולוגיה

ישנה מסורת הטוענת שהמונח 'פילוסופיה' נולד כשנשאל פיתגורס האם לדעתו הוא חכם. תשובתו של פיתגורס הייתה :"אינני חכם, אני אוהב חכמה" (מיוונית - פיליה=אהבה סופיה=חכמה). אף על פי שאיננו הפילוסוף הראשון, פיתגורס היה הראשון שהגדיר את עצמו ככזה. בימינו נקראים פילוסופים הן אנשים שעוסקים בפילוסופיה כמקצוע אקדמאי והן אנשים שאוהבים פילוסופיה וחקירה.

העיסוק בפילוסופיה

השאלה 'מיהו פילוסוף' היא שאלה פילוסופית בעצמה.

אריסטו, אחד הפילוסופים הגדולים ביותר שעמדו לאנושות, פתח את אחד מספריו באימרה הבאה:

"כל בני האדם שואפים מטבעם לדעת"

מטאפיזיקה א'

יצר הסקרנות והחקירה מלווה את האדם, כמו גם את האנושות, מתחילת ימיו ועד למותו. מאז ומתמיד בני אדם שאלו שאלות על העולם שסביב. נפש האדם התפלאה למראה תופעות תבל וחיפשה הסברים לשאלות שנקרו בתוכה. אך לא כל אדם ששואל שאלות ייחשב לפילוסוף. אפשר לומר שהפילוסוף הוא זה שעושה את החקירה לדרך חיים. הוא בונה לעצמו השקפת עולם, מנסח שיטות מחקר, מחפש כשלים בתאוריות קיימות ושואף להבין את מכלול היש החיצוני וכן את זה ההכרתי. פילוסופים שונים היו בנים לכל המעמדות. חלקם עניים, חלקם עשירים, בני דתות שונות ותרבויות שונות. הפילוסוף היווני אפלטון היה הראשון שפתח אקדמיה ללימודים פילוסופיים. באקדמיה למדו מתמטיקה, לוגיקה, רטוריקה ועוד תחומים שחשובים גם כשלעצמם וגם ככלים לעיסוק הפילוסופי.

פילוסופים כיום

בימינו הכשרה של פילוסופים נעשית באוניברסיטאות, במסגרת החוג לפילוסופיה. כיום הפילוסופים פעילים בעיקר באוניברסיטאות ועוסקים בהוראה ובמחקר. התוצר העיקרי של פילוסוף העוסק במחקר הוא מאמרים, המתפרסמים בכתבי-עת פילוסופיים. תחום חדש יחסית בפילוסופיה הנקרא פילוסופיה יישומית או ייעוץ פילוסופי, משתמש בפילוסופיה להבהרת תפיסת העולם של הנועץ, הקבוצה או הארגון הפונים אליו. הם עוסקים בהתמודדות עם דילמות מוסריות, כתיבת חזון על פי תפיסת העולם, מימוש עצמי ועוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0