הולך רגל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הולכי רגל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סימון הולך רגל
צל של הולך רגל על מדרכה.

הולך רגל הוא אדם שנע ממקום למקום באמצעות הליכה רגלית. הולכי הרגל חולקים את המרחב התחבורתי עם אופניים, מכוניות, עגלות וכלי תחבורה אחרים. מהירות הולך הרגל היא בממוצע 3-5 קמ"ש.

בטיחות הולכי רגל

מעבר חצייה עבור הולכי רגל

בעיר גדולה הולכי הרגל מנהלים חיים מלאי סבל. בשבילם הנהיגו מעין גטו תחבורתי. מרשים להם לחצות את הרחובות רק בצמתים, זאת אומרת דווקא במקומות שבהם התנועה ערה ביותר ושבהם ניתן לנתק את חוט-השערה, שעליו תלויים בדרך כלל חייו של הולך הרגל, בדרך הקלה ביותר.[1]

הולכי רגל נחשבים לפגיעים מאד במרחב התחבורתי ועל כן הוקצה עבורם מרחב מיוחד - המדרכה - בו הם יכולים ללכת בבטחה, מבלי שיפגעו בהם כלי רכב (למעט אופניים). הכביש הוא מקום מסוכן להולכי רגל, שכן נוסעים בו כלי רכב מהירים וכבדים, שפגיעתם באדם יכולה להיות קטלנית. כדי לעבור ממדרכה למדרכה דרך כביש, "לחצות כביש", הומצא מעבר החציה שלפניו חייבים כלי רכב להאט ובמקרה הצורך לעצור ולתת זכות קדימה להולכי רגל. הולך הרגל, מצידו, חייב להסתכל לשני הצדדים ולוודא שהכביש פנוי לפני שהוא חוצה. חלק ממעברי החציה מרומזרים ברמזור להולכי רגל.

במקרה של התנגשות בין כלי רכב להולך הרגל, רבים הסיכויים לפגיעה חמורה. לכן, יצרני הרכב מנסים לשפר לא רק את ביטחונם של נוסעי הרכב, אלא שמים דגש גם על ביטחונם של הולכי הרגל בעזרת עיצוב מחודש של חרטום הרכב. דירוג הבטיחות של ארגון EuroNCAP מדרג גם נתון זה בכוכבי הבטיחות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מתוך הספר עגל הזהב


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0