קורפוס הפרשים שמטוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קורפוס הפרשים שמטוב
Kavallerie-Korps Schmettow
Stab eines Generalkommandos.svg
סמל מפקדת קורפוס בצבא הקיסרי הגרמני
פרטים
מדינה האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית  האימפריה הגרמנית
שיוך Wappen Deutsches Reich - Reichsadler 1889.png צבא הקיסרות הגרמנית
סוג קורפוס
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 31 באוגוסט 19161919 (כשנתיים)
מלחמות מלחמת העולם הראשונה
נתוני היחידה
ציוד עיקרי פרשים
פיקוד
מפקדים אברהרד פון שמטוב

קורפוס הפרשים שמטובגרמנית: Kavallerie-Korps Schmettow) היה קורפוס של צבא הקיסרות הגרמנית. הקורפוס לחם במלחמת העולם הראשונה, ופורק ב-1919. הקורפוס הוקם ב-1916 כקורפוס פרשים, וב-1917 הפך לקורפוס חי"ר בשם הקורפוס ה-65.

היסטוריה

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה ב-1914 היו לצבא הקיסרות הגרמנית ארבעה קורפוסים של חיל פרשים. עם זאת, הפרשים התגלו כלא-יעילים לנוכח מלחמת החפירות, ובהדרגה הוסבו קורפוסי הפרשים לקורפוסים של חי"ר. כך קרה, שכאשר הצטרפה ממלכת רומניה למלחמה, לא היה לגרמניה פיקוד פרשים מסודר בחזית המזרחית. לפיכך ב-31 באוגוסט 1916 אוחדו בחיפזון מספר יחידות פרשים גרמניות ואוסטרו-הונגריות ליצירת קורפוס הפרשים שמטוב בפיקוד אברהרד פון שמטוב. הקורפוס כלל את דיוויזיית הפרשים הגרמנית ה-3, דיווזיית הפרשים האוסטרו-הונגרית ה-1 והדיוויזיה ה-51 של ההונבד (המרכיב ההונגרי בצבא האוסטרו-הונגרי).

הקורפוס השתתף בהצלחה במערכה ברומניה כחלק מהארמייה התשיעית של אריך פון פלקנהיין. הוא לחם בקרב טרנסילבניה, קרב בוקרשט וקרב ארגס. עם סיום המערכה הרומנית פורק הקורפוס והפך לקורפוס חי"ר בשם הקורפוס ה-65. שמטוב המשיך לפקד עליו. הקורפוס הועבר לחזית המערבית כחלק מהארמייה השביעית כשהוא כולל ארבע דיוויזיות. הקורפוס השתתף בקרב השני על האן ולאחר מכן במתקפת האביב ומתקפת מאה הימים. הקורפוס פורק עם סיום המלחמה.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0