חומצה לקטית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חומצת חלב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חומצת חלב
Lactic-acid-skeletal.svg
שם סיסטמטי 2-Hydroxypropanoic acid
שמות נוספים Lactic acid
מראה מוצק לבן
מספר CAS 50-21-5
מצב צבירה מוצק
מסיסות מסיס
טמפרטורת היתוך 53 °C
326.15 K
טמפרטורת רתיחה 122 °C
395.15 K
מקדם שבירה 1,439
חומציות 3.86 ‏pKa
הערה כללית נתנים על היתוך נכונים לתערובת רצמית, טמפרטורת ההיתוך של אננטיומר טהור 17C
המבנה הכימי של חומצה לקטית

חומצה לקטיתאנגלית: Lactic acid) או חומצת חלב היא תרכובת אורגנית קטנה בעלת חשיבות רבה בביולוגיה.

מקור שמה של החומצה במילה הלטינית Lac, "חלב". החומצה התגלתה לראשונה בחלב. למרות הדמיון בשם ללקטוז, אין מדובר בנגזרת של סוכר זה (בלקטוז 12 אטומי פחמן ובחומצה לקטית - שלושה בלבד). למרות זאת קיים ביניהם קשר: חיידקים המצויים בחלב הופכים את סוכר החלב, לקטוז, לחומצה לקטית בתהליך תסיסה (ראו להלן), ולכן שמה הטריוויאלי של החומצה הלקטית הוא חומצת חלב.

ביוכימיה

חומצה לקטית היא חומצה הידרוקסיקרבוקסילית: היא מכילה קבוצת קרבוקסיל (COOH) לצד קבוצת הידרוקסיל (OH). היא זהה לחומצה פרופנואית, חומצה קרבוקסילית בעלת שלושה אטומי פחמן, רק שבחומצה לקטית מוחלף אחד אטומי המימן בקבוצת הידרוקסיל. שמה הכימי הוא חומצה הידרוקסיפרופנואית (Hydroxypropanoic acid) ונוסחתה: CH3CHOHCOOH.

כשהחומצה מאבדת אטום מימן שמקורו בקבוצת הקרבוקסיל מתקבל יון לקטט (Lactate) בעל מטען שלילי: -CH3CHOHCOO.

לקטט הוא התוצר הסופי של אחד מתהליכי התסיסה הידועים והחשובים ביותר. לקטט נוצר בתא בתנאים של מחסור בחמצן כתוצאה מחיזור (מסירת אלקטרונים ל-) פירובט. פירובט, תוצר הגליקוליזה (תהליך פירוק הגלוקוז בתא), נבדל מלקטט בשני אטומי מימן הנמצאים בלקטט והנעדרים בפירובט (בפירובט קיימת קבוצת קרבוניל במקום קבוצת הידרוקסיל).

פיזיולוגיה

חומצת החלב נוצרת בשרירים של גוף האדם בעת ביצוע פעילות גופנית מאומצת וממושכת. במצב זה כמות החמצן שמגיעה לתאי השריר אינה מספיקה לחמצון מלא של הגלוקוז ובתהליך החמצון החלקי נוצרת חומצת החלב.

בניגוד למיתוס רווח, אין ככל הנראה קשר בין כאב שריר מושהה (DOMS) לבין ייצור חומצת החלב בגוף.[1]

חומצת החלב שמצטברת בשריר גורמת לכאב אופייני בשריר (״שריר תפוס״),[דרושה הבהרה] שחולף עם הזמן כאשר לשריר מגיע דם טרי נושא חמצן וחומצת החלב מתחמצנת ומנוקזת מהשריר.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ Roth, Stephen M. "Why Does Lactic Acid Build Up in Muscles? And Why Does It Cause Soreness?". Scientific American (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-2 ביולי 2017. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0