חניה לאופניים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חנייה לאופניים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חניה לאופניים בהולנד

חניה לאופניים הוא מתקן המשמש להעמדת האופניים ונעילתם בזמן שאינם בשימוש. מתקני חניה לאופניים עשויים להיות מונחים על הקרקע באופן חופשי, או להיות מעוגנים אל הקרקע, למדרכה או לבניין. עם התרחבות השימוש באופניים, גדל מגוון מתקני החניה והם נבדלים זה מזה בצורתם, בעיצובם, ברמת הבטיחות שלהם ובהתאמתם לסביבות שונות.

מתקני החניה מאפשרים לרוכבים לחנות בביטחה ובנוחות. כיום מוצבים מתקני חניה לאופניים באופן וולנטרי על ידי גופים מסחריים וציבוריים, כגון רשויות מקומיות, מוסדות חינוך, מקומות בילוי, בתים פרטיים וחניונים של מתחמי משרדים.

דגמים שונים של מתקני החניה

בדגמים הראשונים של מתקני האופניים התאפשרה נעילה של גלגל אחד בלבד. נעילה זו לא הייתה יעילה מכיוון שניתוק גלגל זה איפשר לגנוב את האופניים. בנוסף, מתקנים מסוג זה לא העניקו תמיכה לאופניים, דבר שהוביל לעיתים לנפילת "דומינו" של זוגות האופניים זה על זה. בדגמים החדישים יותר של מתקני אופניים ניתן לקשור את שלדת האופניים למתקן, ובכך להעניק הגנה טובה יותר נגד גניבה וכן תמיכה יציבה יותר לאופניים. מתקן אופניים טוב הוא מאפשר עגינה חזקה של האופניים, ללא שימוש ברגלית האופניים. על המתקן לאפשר נעילה של הגלגלים ואף נעילה של מסגרת האופניים. הודות לגמישות בשימוש בחומר ובצבע, מתקני החניה יכולים להפוך לאובייקט המעוצב במיוחד לפי דרישותיהן של חברות מסחריות או רשויות מקומיות – בצבעוניות או בצורה. דגמים המתוכננים לסביבות קיצוניות כמו חופי ים או אזורים שבהם תנאי מזג אוויר קיצוניים, מיוצרים מחומרים עמידים במיוחד – פלדה מגלוונת, פלדת אל-חלד ודומיה. דגמים נוספים של מתקני חניה משמשים בבתים משותפים, בהם הם מותקנים בחצר הבניין או במקלט. בדגמים המיועדים למקומות סגורים ניתן דגש על חיסכון במקום, לעומת מתקני חניה חיצוניים בהם עיקר תשומת הלב ניתנת למניעת גניבות.

מתקני חניה בעולם

חניון האופניים בשדה התעופה של ציריך, שווייץ

באמסטרדם, אחת הערים ששיעור הרוכבים בה גבוה במיוחד, עושה העירייה שימוש במתקני חניה דו-קומתיים: האופניים חונים לסירוגין, כך שהגלגל הקדמי של כל זוג שני מוגבהים, כדי לחסוך בשטח חניה.

בשדה התעופה בציריך, שווייץ ישנו חניון מיוחד לאופניים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0