כילדבר הראשון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פסל של כילדבר הראשון
פסל קבורה שלו (קרוב למצלמה) מהמאה ה-12 עם אביו כלוביס הראשון (הרחוק מהמצלמה) בבזיליקת סן-דני

כילדבר הראשון (Childebert בערך 496 - 13 בדצמבר 558) היה אחד מארבעת בניו של כלוביס הראשון ושימש כמלך פריז מ-511 עד מותו.

עם מות אביו (27 בנובמבר 511) כילדבר הפך למלך פריז וקיבל את חלקו בממלכת הפרנקים שכלל את החלק הצפוני של עמק נהר הסום ואת חבלי הארץ שהפכו מאוחר יותר לברטאן, נורמנדי, מיין ואקיטן.

ב-523 בהשפעת קלותילדה, ארבעת בניו של כלוביס (תיאודוריך הראשון, מלך ריימס, כלודומר, מלך אורליאן, כלותאר הראשון, מלך סואסון וכילדבר הראשון, מלך פריז) התאחדו במערכה נגד זיגמונד מבורגונדיה ואחיו גונדומר[1] ששלטו בממלכת בורגונדיה, בניו של כלוביס הביסו את הבורגונדים, גונדומר ברח, זיגמונד נלקח בשבי על ידי כלודומר שלקח אותו לאורליאן והוציא אותו להורג ב- 1 במאי 524. תיאודוריך הראשון נישא לסאוגוטה (Suavegotha) בתו של זיגמונד. אולם גונדומר, בראש צבא בורגונדי מאושש זכה חזרה בממלכתו.

כלודומר, מלך אורליאן, שנעזר בתיאודוריך הראשון, הוביל את הצבא הפרנקי והביס את גונדומר ואת האוסטרוגותים בני בריתו בקרב וזרונטיה[2], אולם כלודומר, מלך אורליאן נהרג בקרב זה (21 ביוני 524). גונדומר שרד עד 534, שנה שבה נהרג ושבה המרובינגים כבשו את בורוגנדיה.

אחרי שכלודומר נהרג במערכה, כילדבר הראשון הזמין את אחיו כלותאר הראשון לפריז כדי להגיע להסכם על חלוקת נחלותיו של כלודומר. כלותאר וכילדבר רצחו שנים מילדיו של כלודומר, השלישי קיצץ את שערו הארוך שהיה סמל להיותו בן מלוכה, נמלט והצטרף למנזר. כלותאר נשא לאישה את גונדיוק, אלמנתו של כלודומר. כלותאר קיבל לידיו את הערים טור ופואטייה, ואילו כילדבר הראשון קיבל את הערים שארטר ואורליאן.

ב-531 כילדבר הראשון קיבל הודעה מאחותו קלותילדה, שנישאה לאמלריק, מלך הויזיגותים בספרד, כי בעלה נהג בה בגסות בגלל שהייתה קתולית, בניגוד לאמונה שרווחה בממלכתו שהייתה האריאניות. כילדבר פלש לספרד עם צבאו ותפס את אוצרו של אמלריק, שנמלט לברצלונה ונרצח שם.

ב-532, כילדבר הראשון לקח חלק שוב במערכה נגד ממלכת בורגונדיה והטיל מצור על העיר אוטן. ב- 534, עם חורבנה של ממלכה זו, הוא קיבל לידיו את הערים מקון, ז'נבה וליון. ב-535, כאשר ויטגס מלך האוסטרוגותים נאלץ למסור את פרובאנס לידי הפרנקים, כילדבר קיבל לידיו את הערים ארל ומרסיי. ב-536537 כיבושה של פרובאנס הושלם על ידו בעזרת אחיו כלותאר.

ב-542 כילדבר פשט שוב על הוויזיגותים, כבש את העיר פמפלונה בעזרת אחיו כלותאר, והטיל מצור על סרגוסה, אך נאלץ לסגת. כתוצאה מפשיטה זו, כילדבר הביא אתו לפריז שריד מגלימתו של סן ונסן מסרגוסה, שלכבודו החל להקים בפריז ב- 543 את המנזר המפורסם של סן ונסן (כיום כנסיית סן ז'רמן דה פרה).

כילדבר הראשון מת בפריז ב-558 ביום שבו השלים את בנייתו של מנזר זה. היות שלא היו לו בנים, אחיו כלותאר הראשון, מלך סואסון, ירש את מקומו כמלך פריז.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. בני גונדובד מלך בורגונדיה
  2. Vézeronce. ברון-אלפ


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0