לוח העתקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף לוח עריכה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לוח העתקה או לוח עריכהאנגלית: Clipboard) הוא חלק בזיכרון המחשב בו מאוחסנים נתונים באופן זמני. לוח העריכה מאפשר למשתמשים להעביר ("לגזור") או להעתיק מידע (טקסט, תמונה, קובץ ועוד) מתוכנית אחת הפועלת במחשב באותה עת לתוכנית אחרת הפועלת בו (וכן מתוכנית אל עצמה), או מתיקייה אחת לתיקייה אחרת (להעביר למיקום שונה במערכת הקבצים). לוח העריכה עשוי להיות מיושם על ידי מערכת ההפעלה עצמה, או על ידי יישום עצמאי. כמו שאר המידע המאוחסן בזיכרון המחשב, המידע המאוחסן בלוח העריכה מתנדף עם כיבוי המחשב או אתחולו.

לרוב, לוח העריכה מסוגל להכיל רק פיסת מידע אחת בכל עת והעתקה של פיסת מידע חדשה אל הלוח תסיר באופן אוטומטי את פיסת המידע אשר הייתה שם קודם. "הדבקה" (העתקה מהלוח) של מידע לתוך תוכנה או תיקיה לא תסיר את המידע מהלוח. תוכנות מודרניות כגון מיקרוסופט אופיס מרחיבות על יכולותיו של לוח העריכה הקיים במערכת ומאפשרות לטפל במספר פיסות מידע במקביל.

הלוח במערכת ההפעלה Microsoft Windows

ברוב התוכנות הגישה ללוח העריכה נעשית דרך תפריט "עריכה" או "Edit", שבדרך כלל מופיעת בו לפחות שלוש אפשרויות – גזור, העתק והדבק:

  • גזור או Cut – מעתיק את פיסת המידע שנבחרה אל לוח העריכה ומסיר אותה מהמיקום המקורי. בדרך כלל זמין גם בקיצור המקלדת Ctrl + X.
  • העתק או Copy – מעתיק את פיסת המידע שנבחרה אל לוח העריכה. בדרך כלל זמין גם בקיצור המקלדת Ctrl + C.
  • הדבק או Paste – מעתיק את המידע הקיים בלוח העריכה לתוך המיקום הנבחר הנוכחי. בדרך כלל זמין גם בקיצור המקלדת Ctrl + V.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לוח העתקה בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0