מיחם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיחם חשמלי המצויד בתרמוסטט וברז מזיגה

מיחם הוא כלי להרתחת מים בעל יכולת קיבול גבוהה. המיחם מצויד בתרמוסטט אשר מווסת את פעולת גוף החימום. המיחם משמש להרתחת מים לצרכים שונים כגון משקאות חמים, בישול ונקיון. המיחם עשוי לרוב מנירוסטה או ממתכת אחרת בעלת עמידות גבוהה למים וחלודה. גוף החימום החשמלי, בדומה לקומקום הביתי, מצוי בתחתית המכשיר ומכוסה במסגרת פלסטיק קשיחה.

למיחם מספר תכונות אשר מבדילות אותו מן הקומקום הביתי.

  • לרוב המיחמים בשוק ישנו ברז אשר דרכו מוזגים את המים.
  • מיחם הוא כלי נייח ועל מנת למלאו יש להשתמש בכלי נוסף או בצינור המחובר לברז.
  • למיחם יכולת קיבול גבוהה, בין 2 ליטרים במיחמים הקטנים עד ל-25 ליטרים במיחמים תעשייתיים.

ניתן למצוא מיחמים בבתים פרטיים ובבתי עסק קטנים. אחד מן היתרונות הבולטים של המיחם מנוצל לשימוש על ידי האוכלוסייה שומרת השבת בישראל - בזכות "כפתור שבת" המאפשר שמירה על חום המים באופן קבוע ללא הדלקה. השימוש במיחם שכיח במיוחד בקרב גופים מוסדיים וציבוריים כגון מסעדות, חדרי מורים, חדרי אוכל ומשרדים.

המיחם הוא פיתוח טכנולוגי של הסמובר הרוסי[דרוש מקור]. בעקבות כניסתם לשוק של גופי חימום קומפקטיים יחד עם הרחבת השימוש בנירוסטה - המתכת העיקרית ממנה עשוי המיחם - התפתח השימוש במיחם החל משנות ה-80 של המאה שעברה[דרוש מקור].

בעוד שהקומקום עונה על צרכים ביתיים של חימום כמות קטנה של מים, המיחם בעל גוף המתכת מסוגל לחמם כמות גדולה של מים בזמן קצר.

פעולת המיחם מווסתת על ידי תרמוסטט אשר מונע קצרים חשמליים במכשיר. עקב נוכחות מים במכשיר ומיקומו בסביבה לחה (כגון מטבח), עלול המיחם לסבול מרגישות לתקלות. עקב כך בכל מיחם קיים תרמוסטט אשר ביכולתו להשבית את המכשיר. לרוב ימוקם כפתור התרמוסטט בתחתית המכשיר. התקלה הנפוצה ביותר במיחמים היא קפיצת התרמוסטט, אשר ניתנת לתיקון פשוט בעזרת החזרת הזיז הקטן למקומו. יש לציין שלא בכל מיחם קיים תרמוסטט בעל זיז פלסטיק. טעות נפוצה נוספת היא הדלקת המיחם ללא מים. פעולה זו עלולה לגרום לתקלה חמורה במכשיר, ואף להריסתו. זאת מפני שהמיחם בנוי כך שהוא "מזהה" מתי המים רותחים ולכן יכול להפסיק את פעולת גוף החימום. ללא מים עלול גוף החימום לשרוף את המיחם ולהשביתו כליל.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0