לימפומת תא T

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מיקוזיס פונגאיידס)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לימפומת תא T
T-cell lymphoma
צילום מיקרוסקופי של תאי T אופייניים ללימפומת תא T
צילום מיקרוסקופי של תאי T אופייניים ללימפומת תא T
קישורים ומאגרי מידע
MeSH D016399

לימפומה מסוג תא T היא משפחת גידולים (סרטניים) של קשרי לימפה או של מערכת הלימפה בכללותה, מסוג הלימפומות שאינן מחלת הודג'קין (NHL - Non-Hodgkin's Lymphoma). הלימפומה מסוג תא T הובדלה מלימפומות אחרות שאינן הודג'קינס מפאת מעורבותה בעור. בהתחלה, כשניסו לאבחן את מעורבותה של הלימפומה בעור, לרוב מצאו מיקוזיס פונגאיידס או תסמונת סזארי. הסתבר, לאחר מכן, שהתגובה של לימפומה תא T לטיפול-שונות. העור, הוא המקום השניוני להמצאות לימפומה, הראשון הוא הקיבה ואיברי עיכול אחרים.

אבחנה

אין אבחנה קבועה, ישנם כמה סוגים של אבחנה למקרים שונים.

סיווג

השכיחות של מיקוזיס פונגאיידס היא 44% מכלל הלימפומות השרידות של הירפאות מהמחלה לחלוטין לאחר 5 שנים הוא 88% השכיחות של תסמונת סזארי היא 3% מכלל מקרי הלימפומות הללו והשרידות לאחר 5 שנים אינה טובה ועומדת על כ-24% סוגים כרוניים אחרים מופיעים בכ-1-15% מהחולים בלימפומת T וכ-80-100% נרפאים סוגים אקוטיים אחרים מופיעים בכ-1-5% מהחולים וסיכוייהם להחלים לאחר 5 שנים הם 15-30%.

לימפומות תא T כרוניות

הנפוצה מבין קבוצה זו היא מיקוזיס פונוגאיידס. מחלה עקשנית, מופיעה לרוב בעור, בשיעור צמיחה איטי מאוד. טיפולים לא משפיעים עליה במידה רבה. המחלה לפעמים מתפשטת עד כדי היעלמות הדרמיס בכללותו. הקרנות לעיתים לא רחוקות משמשות לטיפול אך הניסיון בהן לא גדול במיוחד.[דרוש מקור] לכשליש מחולים במחלה זו היה בעבר הודג'קין לימפומה.

לימפומות תא T אקוטיות

הנפוץ מביניהם הוא וירוס תא T האנושי אשר ממוקם בדרום מערב יפן, דרום אמריקה, מרכז אפריקה ובקריבים. חולים בלימפומת תא T או בלוקמיה של תא T, מקבלים את המחלה 20 שנים לאחר החשיפה לווירוס. במצב החמור של המחלה היא תאופיין בכבד מוגדל (הפטומגליה) וזיהומים. במצב הכרוני של המחלה צורת העור תזכיר את צורתו במיקוזיס פונגאיידס.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לימפומת תא T בוויקישיתוף
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0