לוחמה אסימטרית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מלחמה אסימטרית)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מטול RPG-7 ולצידו רקטת RPG נגד טנקים, הנפוץ בשימוש בקרב מליציות כחלק מלוחמה אסימטרית

מלחמה אסימטרית היא מלחמה אשר בה קיים שוני מהותי בין הצדדים הלוחמים, בין בכוח הצבאי או הכלכלי. הגדרת מלחמה אסימטרית בדרך זו באה להבדיל בינה למלחמה סימטרית, מצב לחימה בין שני כוחות בסדרי גודל דומים בשדה הקרב, המשתמשים בטקטיקות ובאסטרגיות דומות. המושג עצמו הוטבע בשנות ה-70 של המאה ה-20.

במלחמה אסימטרית שני הצדדים מנסים לנצל את חולשות היריב כדי לקדם את מטרותיהם הצבאיות או הפוליטיות. הצד החלש במלחמה אסימטרית משתמש לעיתים בשיטות לחימה לא קונבנציונליות, כדי לפצות על חוסר האיכות והכמות בכוח הצבא, זאת בהסתמך על ההנחה כי הצד החזק לא ירצה לשלם את המחיר התדמיתי הכבד, ויהיה נתון ללחץ בינלאומי אם יחליט לנקוט בשיטות דומות. פעולות טרור הן דוגמה לסוג אחד של מלחמה אסימטרית, אך מלחמה אסימטרית כוללת גם סוגי לחימה נוספים, כגון: התקוממויות עממיות, מלחמות גרילה, מדינה מול מעצמה ועוד מצבים שבהם כוח צבאי מסודר מתעמת עם יריב פחות מאורגן, בעל ציוד פחות משוכלל וטקטיקה חמקמקה.

ניתן לומר, כי מלחמות אסימטריות היו קיימות מקדמת דנא. אולם עקב התמורות בדמוגרפיה, בכלכלה ובתודעה הקבוצתית של מגזרים ולאומים בעולם, מאז ראשית המאה ה-19, ובמיוחד לאחר מלחמת העולם השנייה מלחמות אסימטריות עלו בשכיחותן וגם מדינות בעלות יכולות דומות מנהלות מלחמות אסימטריות חשאיות הנקראות מלחמות פרוקסי, ובין שיטות הפעולה בהן ניתן למנות את השימוש בנשק להשמדה המונית, בתקשורת, ופעילות באומות המאוחדות.

לקריאה נוספת

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0