מנהל רפואי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מִנהל רפואי - התחום העוסק בניהול מערכות בריאות.

מערכות בריאות מורכבות, כגון בתי חולים וקופות חולים, מנוהלות על ידי אנשי מקצוע ממספר תחומים, אשר ניתן לחלקם לתחומי הרפואה ולתחומי האדמיניסטרציה. בראש המערכת עומד מנהל (מכונה לעיתים המנהל הכללי), ותחתיו מנהל תחומי, המופקד על התחום המשלים את הרקע המקצועי ממנו מגיע המנהל הכללי. במידה והמנהל הכללי הוא רופא, ממונה תחתיו מנהל אדמיניסטרטיבי. במידה והמנהל הכללי איננו רופא, ממונה תחתיו מנהל רפואי.

בישראל, העוסקים בניהול מערכות בריאות נדרשים להכשרה הכוללת לימודים אקדמיים בתחום זה. רופאים נדרשים, בנוסף, לעמוד בדרישות המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית להכרה כמומחים במִנהל רפואי. לצורך הכרה זו נדרש הרופא, לאחר שהוכר כבר כמומחה בתחום קליני, לעבוד במשך שנתיים לצד רופא מומחה במנהל רפואי המשמש כמנהל בית חולים, מנהל מחוז בקופת חולים או מנהל במשרד הבריאות. בנוסף, נדרש הרופא להיות בעל תואר שני במנהל עסקים או מנהל מערכות בריאות. בסיום השנתיים על הרופא לעמוד בבחינות המועצה המדעית על מנת לזכות בהכרה כמומחה במנהל רפואי. הכרה זו היא תנאי מקדים במרבית המקרים למשרות ניהול בכירות במערכות הבריאות בישראל.

לקריאה נוספת

סילבוס ההתמחות

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0