מסמך עמדה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף נייר עמדה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מסמך עמדה או נייר עמדה הוא מאמר המציג דעה בנושא מסוים, התואמת את כותב המסמך או ארגון ספציפי; כגון מפלגה, ארגון עובדים, עמותה וכו'. נעשה שימוש במסמכים מסוג זה באקדמיה, בפוליטיקה, במשפט ובתחומים נוספים.

מסמכי עמדה יכולים להיות מנוסחים כמכתב למערכת ועד מסמכים מורכבים כמסמכי עמדה אקדמים. כמו כן, הם משמשים ארגונים להצגת הסבר והצדקה אודות חזונם, אמונותם והמלצות למדיניות.[1]

באקדמיה - מסמך עמדה לרוב עוסק בדעה אודות תחום חדש שטרם נערכו עליו ניסויים ואילו מחקר אמיתי יפורסם כמסמך אקדמי. מסמך דעה לרוב ישקף את עיקר הדעות או העמדות בנוגע להוכחות נושא מסוים בתוך התחום.

בפוליטיקה - מסמכי עמדה משקפים את תפיסת העולם של מועמד, נבחר ציבור, ארגון מפלגתי או מדינתי, והם נתפסים כמשמעותיים בעיני הציבור. כדוגמת מצעי מפלגות ומועמדים המשמשים קמפיינים פוליטיים[2], או מתן תוקף להצהרות בדיפלומטיה הבינלאומית עבור גינויים. כתיבת מסמכי עמדה מהווה כלי מרכזי של במסגרת פרויקט מודל האו"ם.

במשפט - ובמשפט הבינלאומי בפרט, מסמך עמדה מכונה "Aide-mémoire", והוא מהווה תמצית של נקודות המועלות לדיון או במחלוקת. משמש בייחוד בתקשורת לא דיפלומטית.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ An example of a position paper published by an organization: Information Literacy: A Position Paper on Information Problem Solving, American Association of School Librarians
  2. ^ Steely 2000, p. 186, "Through the use of position papers, telephone briefings, audio and video tapes and personal appearances Newt was able to share his ideas, ... ."
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0