פלייט סימולטור (סדרת משחקים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

Flight Simulator מתוצרת מיקרוסופט היא תוכנת מדמה טיסה למערכת ההפעלה Windows, אשר משווקת בתור משחק מחשב. ה־Flight Simulator הוא המוצר הוותיק ביותר של מיקרוסופט, והקדים את Windows בשלוש שנים.

ההיסטוריה של ה־Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator התחיל את דרכו בתור כמה כתבות על גרפיקה למחשב, שנכתבו על ידי ברוס ארטוויק בשנת 1976 בתור שימוש של המשחק בצורה תלת־ממדית. כשהעורך של המגזין אמר לארטוויק שאנשים מעוניינים שהוא ישווק את התוכנה, ארטוויק הקים את חברת subLOGIC בשנת 1977, והיא מכרה את התוכנה למחשבי 8080. בשנת 1979 subLOGIC הוציאה לאור את התוכנה Flight Simulator FS1 למחשבי Apple II. בשנת 1980 subLOGIC הוציאה גרסה ל־TRS-80, ובשנת 1982 הם הוציאו גרסה ל־PC של IBM בשם "מיקרוסופט פלייט סימולטור 1.00". החברה המשיכה לפתח את המוצר בשביל פלטפורמות אחרות וה־Flight Simulator II המשופר יצא ב־1983 ל־Apple II, ל־Commodore 64 ול־Atari 800 ב־1984, ולקומודור אמיגה ול־Atari ST בשנת 1986. בינתיים, ברוס ארטוויק עזב את subLOGIC והקים את ארגון ברוס ארטוויק כדי לעבוד על תוכנות למיקרוסופט, החל מ־Microsoft Flight Simulator 3.0 ב־1988.

מיקרוסופט הציגה גרסאות רבות של המשחק שהוסיפו תכונות כמו סוגי מטוסים חדשים ונופים רבים. גרסת ה־Professional ששוחררה יחד עם הגרסאות 2000 ו־2002 וכללה מטוסים נוספים ותכונות מיוחדות שונות מהגרסה הרגילה לא הומשכה עם הצגת ה־2004 (גרסה 9), אך חזרה ב־Flight Simulator X החדש שהוצג בשלוש מהדורות: Standard ו־Deluxe והתוספת acceleration (שלושה מטוסים חדשים איכות הרקע טובה יותר ומשימות חדשות)הפלייט סימולטור x נותן חווית טיסה טובה יותר מקודמיו בזכות גרפיקה משופרת וטקסטורות. רמת הדיוק והפרקטיות משופרת מאוד.

באוגוסט 2010 הכריזה מיקרוסופט על פיתוח הכותר הבא בסדרה, מיקרוסופט טיסה.

בדצמבר 2014 dovetail games קנתה את הזכות לפתח משחקים חדשים, ולפתח ולשווק משחקים ישנים ממיקרוסופט.[1]

בינואר 2015 יצא גרסת ה־X להורדה (בתשלום) בחנות המשחקים הדיגיטאלית Steam.

השימוש ב־Flight Simulator

השימוש ב Flight Simulator נרחב ביותר. החל מטיסה חובבנית בשביל ההנאה ועד לטיסה מקצועית על מטוסי נוסעים גדולים, לפי נוהלי ועקרונות ההטסה של כל אחד מהם, בנתיבי אוויר בינלאומיים אמתיים, מזג אוויר אמיתי המתעדכן דרך האינטרנט וניווט מתקדם. טייסים (בעולם האמיתי) עושים שימוש רב בסימולטור כדי להתאמן בהליכים, אם לפני מבחן חידוש הגדר מכשירים או לפני טיסה לשדה בו מעולם לא נחתו. הסימולטור מודולרי כך שחברות רבות פיתחו עבורו תוספות מקצועיות כמו מטוסים נוספים ונופים חדשים ומקצועיים יותר.

רשתות טיסה

רשת טיסה היא רשת המורכבת ממספר רב של שרתים המחוברים יחדיו על גבי רשת אחת שפועלת ללא הפסק, ובה אפשרי לטוס ע"פ כללי הטיסה הקיימים בעולם האמיתי. בכל רשת יש מערך של חטיבות לכל מדינה המספקות שירותי פיקוח נרחב (כפי שקיים בעולם האמיתי) כל ימות השנה לטייסים.

כיום קיימות מספר רשתות עיקריות:

  • IVAO
  • VATSIM

כל רשת מספקת שירותי פיקוח וטיסה בדרך הייחודית שלה.

בתי ספר וירטואלים לטיסה

בתי הספר הווירטואליים לטיסה מלמדים לטוס במדמה הטיסה Flight simulator ברמה מתקדמת. כיום קיימים בישראל שני בתי ספר וירטואליים לטיסה:

  • VFS
  • V-Wings

בבתי הספר קיימים מספר קורסים שניתן לעבור:

  • רישיון טיס פרטי - בו לומדים את הבסיס, איך מטוס טס, ניווט על פי כללי טיסת ראייה מבוקרת (cvfr)והקפות.
  • הגדר מכשירים - בו לומדים לטוס על פי כללי טיסת מכשירים (IFR), כלומר ניווט על פי מכשירים בלבד.
  • קורס ATPL - טיסה על מטוסי נוסעים כבדים.
  • קורס הגדר אז"ם - ייחודי גם כן רק ל־VFS. הקורס מחקה רישיון למטוס אז"ם.
  • קורס טיסה צבאי - קיים בחטיבת VATIL תחת השם VIAF - VIRTUAL ISRAELI AIR FORCE, הקורס מלמד טיסה צבאית במטוסי קרב, תובלה ומסוקים.

קישורים חיצוניים