שאנן - המכללה האקדמית הדתית לחינוך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המכללה
שער המכללה

שאנן - המכללה האקדמית הדתית לחינוך, היא מכללה אקדמית דתית לחינוך, הממוקמת בשכונת קריית שמואל בתחום השיפוט של העיר חיפה.

המכללה הוקמה בשנת תשי"א (1951) על ידי ד"ר יחיאל בן נון. שמה של המכללה מגיע על שם המקום בה הוקמה-שכונת נווה שאנן בחיפה.

בשנה"ל תשס"ב (2002), המועצה להשכלה גבוהה הכירה במכללה כמוסד אקדמי הרשאי להעניק תואר B.Ed. בשנה"ל תשס"ט (2009), קיבלה המכללה את האישור ללמד לתואר M.Ed. נכון לשנת 2016 עומד בראש המכללה הפרופ' יחיאל פריש.

היסטוריה של המכללה

המכללה הוקמה בשנת תשי"א (1951) כסמינר להכשרת גננות ומורות במסלול דו שנתי במבנה בית הספר התיכון "עציון" ששכן ברחוב יל"ג בשכונת הדר הכרמל בחיפה. בשנת 1965 עברה המכללה ביחד עם בית הספר התיכון למבנה בשכונת נווה יוסף בדרך נווה שאנן בחיפה. בית ספר עציון שינה את שמו ל-לבית הספר הדתי לבנות - תיכון עירוני ו'.

בשנות ה-70 מסלול הלימודים הוארך ל-3 שנים ולראשונה ניתנה תעודת מורה מוסמך בכיר. בשנת תשנ"ד (1994) ראש העיר של חיפה, עמרם מצנע הקצה שטח בשכונת קריית שמואל לבניית מבנה קבע למכללה.

בשנה"ל תשס"ב (2002), המועצה להשכלה גבוהה הכירה במכללה כמכללה אקדמית הרשאית להעניק תואר B.Ed. בראשית שנה"ל תשס"ד עברה המכללה לקמפוס הקבע בקרית שמואל שבפאתי חיפה. בשנה"ל תשס"ט (2009), קיבלה המכללה את האישור ללמד לתואר M.Ed.

ראשי המכללה לדורותיהם:

  • ד"ר יחיאל בן נון
  • ד"ר רפאל וינברג
  • ד"ר ערן לויזון
  • ד"ר שלמה חריר
  • פרופ' יחיאל פריש

תוכנית הלימודים

תוכנית לימודים להכשרת מורים במגוון ההתמחויות האקדמיות של המכללה לתואר B.Ed: בחטיבה להכשרת מורים: גיל הרך, בית ספר יסודי, חינוך מיוחד, על יסודי (עם התמחויות: תנ"ך, תושב"ע, מתמטיקה, היסטוריה, אנגלית). המסלולים הקיימים לתואר M.Ed: תנ"ך, אנגלית וחינוך. רוב המסלולים במכללה הלימודים נעשים בהפרדה בין הבנים לבנות. בנוסף קיימים מסלולים במכללה לתעודת הוראה או השלמה מתעודת הוראה לתואר ראשון.

במכללה פועל מסלול המכונה "מבכיר ל-B.ed", המאפשר לבנות חרדיות שסיימו שלוש שנות לימוד במכללת בית רבקה בכפר חב"ד, או במכללה של צאנז בנתניה, ללמוד לתואר ראשון בשאנן, במסגרת ייחודית המתאימה לערכיהן. כמו כן, בשנה האחרונה אף נפתח פרויקט דומה לגברים.

חזון המכללה

תפיסת העולם העומדת בבסיס חזונה של המכללה נגזר מחזון הציונות הדתית של העם היהודי במדינתו. מתוך תפיסה זו, מטרתה של המכללה היא להכשיר מורים מקצועיים, בעלי התמחות וכלים המותאמים לדור הזה, תוך מודעות לשינויים ולצורך להתחדש בהתמדה. תפקידו של המחנך על פי חזון זה היא ליצור בתלמידים זיקה לארץ ישראל, המדינה וחוקיה. כחלק מתפיסת העולם של המכללה את המחנך בחמ"ד, מצפים מהסטודנטים לשמור על צביון דתי ואורח חיים מסורתי – אליו הם אמורים לחנך.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.