תכנות ויזואלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ויזואל בייסיק נחשבת לאחת משפות התכנות הוויזואליות הנפוצות ביותר. בגרירה מהירה של אייקון לטופס, אפשר לקבל פונקציונליות של לוח שנה.
דפדפן השאילתות של חברת MySql שבעזרתו אפשר לבנות שאילתות SQL באופן חזותי, הוא למעשה GQBE

תכנות ויזואלי הוא שיטה לפיתוח תוכנה שבה כדי לחולל קוד מקור משתמשים במטפורות של אייקונים המסמלים קטעי קוד ואף מודולים שלמים של תכנות, ובו "מציירים" על גבי טופס את קטעי הקוד ואת הפרמטרים שלהם מתוך רשימות בחירה ותיבות סימון. תכנות זה מתבצע לרוב בסביבת פיתוח משולבת (IDE) כשבנוסף לתכנות הוויזואלי יש בה גם מהדר, Debugger וכדומה.

התכנות בשיטה הזו ידידותי למתכנת, מקצר את זמן הפיתוח ומאפשר גישה קלה לתכנות. בכל שפות הפיתוח גישה זו משולבת באיזה אופן, גם בשפות עיליות טהורות כמו ++C, פסקל ו-Java משולבות באיזה אופן גישה של תכנות ויזואלי.

תחום נוסף שבו משולב תכנות ויזואלי הוא תחום עיבוד המידע ובסיסי הנתונים, שם אפשר באמצעות מסך GQBE לחולל את הקוד של שפת ה-SQL באמצעות גרירת שדות וטבלאות, ואף לשלב בין כתיבה ידנית טקסטואלית לבין כתיבה ויזואלית.

בשיטה זו של כתיבה ויזואלית ישנו חיסכון בהקלדה מיותרת ומניעת שגיאות כתיב. אין צורך לנחש את הפקודות או השיטות השונות, דבר זה יכול להקל על המתכנת המתחיל, אבל הוא גם טוב למתכנת עתיר ניסיון, שאיננו רוצה לכתוב מחדש את הפקודות ולהסתכן בתחביר לקוי.

חברות החלוצות בשיטה זו היו חברת בורלנד עם מחולל היישומים פרדוקס וחברת התוכנה הישראלית מג'יק, שהוציאו מוצרים חזותיים עוד בימי מערכת ההפעלה DOS.

שפות הידועות בשימוש בתכנות ויזואלי הן VB המייצרת קוד בשפת בייסיק, דלפי היוצרת קוד בשפת פסקל ומחולל היישומים אקסס המאפשר ליצור יישום בסיס נתונים שלם, בלי כתיבת שורת קוד. לאחר מהפכת הדוט נט, נוספו שפות כמו VB.NET ו-C# לתכנות הוויזואלי. ובהן חוזק והועמק התכנות הוויזואלי בהיבטים נוספים.

כיום בסביבות פיתוח חדשניות משלבים גם בכתיבת טקסטואלית תכנות ויזואלי באופנים שונים, כמו הופעת רשימת פקודות או רשימת פרמטרים, כאשר כותבים פקודה מסוימת לשם הקלה על הכתיבה או הוספת כפתורים המחוללים קוד. גם בתיבת העריכה של ויקיפדיה אפשר לראות בהוספת כפתורים המחוללים פקודות פנימיות בסוג של תכנות ויזואלי.

לצד הביקורת על התכנות הוויזואלי שהוא מראש מגביל את המתכנת ומצמצם את דמיונו ואת יכולתו ויוצר מתכנתים שאינן מכירים את הקוד הבסיסי, ישנה הערכה רבה לסוג זה של תכנות, במיוחד כאשר הוא איננו מגביל את האפשרות של התכנות הטקסטואלי, אלא עומד לצידו ומשלים אותו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תכנות ויזואלי בוויקישיתוף