זן (strain)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־09:46, 20 ביולי 2018 מאת יהודה 1 (שיחה | תרומות) (ייבוא מוויקיפדיה העברית, ראה רשימת התורמים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

זןאנגלית: strain) הוא מונח ביולוגי המתאר דרגה מתחת למין (הטקסונומי). "זן" אינו בעל מעמד במיון הטקסונומי.

בעברית המילה "זן" מתייחסת לכמה מושגים – cultivar,‏ variety,‏ breed,‏ strain – שאף אחד מהם אינו משמש למיון טקסונומי.

מיקרוביולוגיה או וירולוגיה

המונח strain מתאר את התרבית המקורית שבודדה מחולה, כלומר אוכלוסיית מיקרואורגניזם שהם הצאצאים מהדגימה המקורית או מתרבית טהורה אחרת שמקורה בדגימה המקורית. מבחינה אפידמיולוגית, אם אותו המין הטקסונומי בודד משני חולים באותה התפרצות, שניהם שייכים לאותו הזן (strain)[1].

מאחר שלחיידקים ווירוסים יכולת להתרבות ברבייה אל-זוויגית, הם יורשים העתקים זהים של הגנים של הוריהם. ואולם שינויים בגנים עשויים להתרחש בעקבות שחלוף או מוטציה. מוטציות נוצרות בעקבות שגיאות במהלך העתקת ה-DNA או כתוצאה מחשיפה למוטגנים. שיעור המוטציות במיני חיידקים שונים הוא גבוה, ואף בזנים שונים מאותו המין. משום כך לדוגמה, לאותו המין של שפעת יכולים להיות זנים שונים בכל התפרצות מחודשת. את השינויים בין זן אחד למשנהו אפשר לקטלג תחת שלושה מאפיינים עיקריים:

יש להבדיל את המונח strain מהמונח type, המתאר אוכלוסיות שונות של מינים.

בוטניקה

למונח "זן" (strain) אין כל מעמד רשמי בבוטניקה כחלק מדרגה טקסונומית. במעבדות מחקר העוסקות בהשבחת צמחים משתמשים לעיתים במונח strain כתיאור הצאצאים של אב משותף, עם זאת, מבחינה משפטית ועסקית המוצר הסופי מוגדר "זן תרבות" (cultivar) ולא strain.

חיות מעבדה

זן של עכבר או חולדה מתאר קבוצה של בעלי חיים עם מטען גנטי זהה. Strain נמצא לרוב בשימוש במעבדות כדי להבדיל בין קבוצות שונות של חיות ניסוי אשר כל אחת שונה מהאחרת במוטציה גנטית אחרת. השימוש הוא לרוב בהנדסה גנטית והזנים בקבוצות השונות מתרבים רק בתוך הקבוצה אליה הם שייכים.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ Bacteriology II עמוד 219
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0