חלבון הביצה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־20:23, 20 ביוני 2018 מאת יוסף (שיחה | תרומות) (גרסה אחת יובאה: ייבוא מוויקיפדיה העברית: ראה רשימת התורמים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חלבוני ביצה מבושלים משנים את צבעם משקוף ללבן.

חלבון הביצה הוא הכינוי הנפוץ לנוזל השקוף שנמצא בתוך ביצהציטופלזמה). חלבון הביצה מקיף את החלמון הצהוב, שמכיל שומן עבור תזונת עובר האפרוח (אם הביצה מופרית). בחלבון הביצה יש כ-21.56 אחוזי חלבון

מטרתו של החלבון בביצה היא להגן על הגרעין, ולספק חומרים מזינים להתפתחותו של העובר, שכן חלבון הביצה עשיר בתרכובות חלבונים המומסים במים (בעיקר חלבון האלבומין), שהם יותר מ-50% מהחלבונים בביצה. חלבון הביצה מכיל בין היתר את החלבון אבידין (Avidin), אשר נקשר לביוטין בחוזקה ומונע את ספיגת הוויטמין במעי. חלבון הביצה כמעט ולא מכיל שומן.

החלבון בבישול ותזונה

הקצפת חלבון ביצה
חלבוני ביצה עם מיונז

ניתן להפריד בין החלבון לחלמון באמצעות מפריד ביצה.

חלבון הביצה משמש במתכונים רבים, בדרך כלל כאלה המשתמשים בחלבון מוקצף, דוגמת מרנג. הלחץ הפיזי שמופעל על החלבון בתהליך ההקצפה יוצר קצף. המקצפת גוררת את הנוזל של החלבון דרך עצמו באופן שפורש את המולקולות, בתהליך המכונה דנטורציה. ההקצפה גורמת גם לערבוב של אוויר עם חלבון הביצה, אשר גורם למולקולות שלו לשנות את מצבן. דבר זה מתרחש משום שחלבון הביצה מורכב מחומצת אמינו שחלקן בעלות אופי הידרופילי נמשך למים וחלקן בעלות אופי הידרופובי שנדחה מהם.

החלבון באמנות ובתרבות

טמפרה היא אחת השיטות העתיקות לציורי הקיר. בטמפרה משתמשים בחומר מחבר המבוסס על חומרים מתחלבים כדוגמת חלבון הביצה וחלמון הביצה מהולים במים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חלבון הביצה בוויקישיתוף