תל נורדאו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
גרסה מ־11:56, 15 בדצמבר 2017 מאת בוט ייבוא (שיחה | תרומות) (גרסה אחת של הדף wikipedia:he:תל_נורדאו יובאה: ייבוא כמותי אוטומטי)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תל נורדאו (נכתב גם תל נורדוי) היא שכונה בתל אביב שנוסדה בשנת תרפ"ו, 1926.

השכונה

השכונה הוקמה על תל בודד בחולות הלבנים, בשוליים הצפון-מערביים של העיר דאז. השכונה השתרעה על שטח נרחב והשקיפה אל פני הים הפתוח לצד מערב, כשמצידה המזרחי שכונת נורדיה, מצפונה שכונת פועלים ב' ומדרומה כיכר מוגרבי. כמו שכונת נורדיה הגובלת בה שהוקמה שנים אחדות לפניה, היא נקראה על שמו של הפעיל הציוני והוגה הדעות מקס נורדאו.

לאחר המשך התפתחותה של העיר צפונה, מצאה עצמה תל נורדאו בעיבורה של העיר - מתחם הרחובות פרישמן - בן יהודה - בוגרשוב - דיזנגוף והרחובות שביניהם.

בית הספר

בשכונה מצוי בית הספר תל נורדאו אשר הוקם בשנת 1926[1] ברוח התרבות העברית. בית ספר זה שימש בשנים שלפני קום המדינה (תש"ב-תש"ח) כבסיס האימונים של לוחמות ההגנה שלימים נקרא -ח"ן, חיל נשים. בבית ספר זה למדו, בין היתר, אורי זוהר, אמנון יצחק, יורם שפטל, תרצה אתר, צבי זיבל ויגאל מוסינזון. במבנה בית הספר התקיימו משנות ה-30 עד שנות ה-50 לימודי הערב של בית הספר הגבוה למשפט ולכלכלה[2]. משנת 1939 הועברו ההרצאות של בית העם לאולם הגדול של בית הספר[3].

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.