גלונאס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף GLONASS)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו GLONASS - מערכת הניווט הלוויינית בפיתוח רוסיה
לווין GLONASS
השוואה - מערכות ניווט לווייניות ומסלולים
לחצו כאן לצפייה באנימצית המחשה

גלונאס, GLONASS -‏ GLObal NAvigation Satellite System (ברוסית: ГЛОНАСС - ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система) היא מערכת ניווט לוויינית בפיתוח רוסי, ששיגור חלקיה מבוצע על ידי סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה.

GLONASS היא מערכת ניווט לוויני הדומה למקבילתה האמריקאית - ה־GPS, המערכת מורכבת מ־21 לוויינים ושלושה לוויני גיבוי שמסודרים בשלושה מישורי הקפה סביב כדור הארץ, בגובה של כ־19,000 קילומטר. כל מערך הבקרה הקרקעית של המערכת ממוקם בתוך הטריטוריה הסובייטית לשעבר.

הלוויינים הראשונים שוגרו ב־1982, ב־1993 היא הוכרזה רשמית כפעילה, אך רק לקראת 1996 היא נכנסה לפעילות מלאה.

אורך חייו של לווין GLONASS הוא כ־3 שנים, סיבה זו והמצב הפוליטי־כלכלי של רוסיה הביאו לכך שבשנת 2002 רק שמונה לוויינים היו פעילים ועל כן המערכת לא הייתה רלוונטית לניווט גלובלי.

תוכנית GLONASS-M שידרגה את אורך חייו (7–8 שנים) של הלוויין וב־2005 שוגרו מספר לוויינים מהסדרה הזו. במהלכה של שנת 2007, בוצעו שני שיגורים משולשים (שלושה לוויינים בכל שיגור) ונכון לינואר 2008 ישנם 18 לוויינים פעילים. שיפור נוסף הן באורך חייו (10–12 שנה) והן במשקלו נקרא GLONASS-K ושיגורן נעשה בשנת 2008.

לפני השיגורים שבוצעו במהלכה של 2007, עמדה תפקודיות המערכת ברוסיה, צפון אירופה וקנדה על 94% (משמע שב־94% מהזמן זמינים לפחות ארבעה לוויינים). אך מאז 2007, עם 18 לוויינים פעילים, מתקרבת המערכת לפריסה מקסימלית (בעלת 24 לוויינים). בפריסה זו ניתן לקלוט לפחות ארבעה לוויינים בכ־80% מכלל כדור הארץ ולמעשה היא מתפקדת באופן כמעט מלא. בפברואר 2008, מערכת GLONASS תוקצבה בכשלושה מיליארד דולרים.

נכון ל־2010 כיסתה המערכת את כל שטח רוסיה, המדינה הגדולה בעולם, וכיום תוכנית GLONASS היא המערכת היקרה ביותר של סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה, רוסקוסמוס.

באפריל 2011, חברת Swepos השוודית - רשת לאומית לתחנות לוויין - הייתה לחברה הזרה הראשונה מחוץ לרוסיה שעושה שימוש במערכת.

ממשלת רוסיה מתכננת לחייב את כל יצרני הרכב ברוסיה ומפעלי הרכב הזרים שבשטחי המדינה, להתקין את מערכת GLONASS בכל הרכבים שיוצאים את המפעל. זאת לאחר שהממשל הצליח לחייב יצרני טלפונים סלולריים להתקין את המערכת במכשיריהם.

אותות

FDMA

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מסר ניווט של גלונאס

לווייני GLONASS משדרים שני סוגי אותות: אותות "פתוחים" L1OF/L2OF בדיוק רגיל, ואותות "מעורבלים" (Obfuscated)‏ L1SF/L2SF, בדיוק גבוה.

האותות משתמשים באפנון DSSS (אנ') ו־BPSK, כמו באותות GPS. כל לווייני GLONASS משדרים את אותו קוד בתור קוד דיוק רגיל אולם בתדירות משתנה, עם 15 ערוצי תדירות לריבוב FDMA, הנעים בסביבות 1602.0MHz (הידוע גם כ־L1 Band) + ‏n × 0.5625 MHz,‏ כאשר n הוא מספר הערוץ של הלוויין (ערכי n נעים בין 6 ל־7).

האותות משודרים בקונוס של 38°, עם קיטוב מעגלי־ימני, עם EIRP בין 25 ל־27 dBW‏ (316-500 וואט).

ראו גם

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0