רבי אברהם יעקב פאם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אברהם יעקב פאם)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב פאם, משמאל

הרב אברהם יעקב הכהן פאם (וידזה, ה'תרע"ג - ניו יורק, כ"ח באב ה'תשס"א) היה ראש ישיבת "תורה ודעת" בברוקלין שבניו יורק ויושב ראש מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית. הרב פאם היה פוסק הלכה ודרשן.

תולדותיו

נולד בעיירה וידזה (אז במחוז וילנה שבליטא, כיום בבלארוס) לרב מאיר זאנוויל, תלמידו של ה"חפץ-חיים", ולרחל לאה בת רבי שמעון דב אנוליק, רבן של שאקי ושדליץ. בשנת ה'תרפ"ג, בגיל 11, נשלח ללמוד בישיבת "עטרת צבי" שבקובנה.

בשנת ה'תרפ"ז היגר עם הוריו לארצות הברית שם קיבל אביו את משרת רב בית הכנסת הגדול של בראונסוויל בברוקלין, ושימש כר"מ בישיבת רבי חיים ברלין. הוא החל ללמוד בישיבת תורה ודעת אצל רבי דוד הכהן ליבוביץ', ובגיל 21 נסמך להוראה[דרושה הבהרה].

בכ"א באב ה'תש"ג נישא לשרה לבית בלמוטה.[1]

בשנת ה'תרצ"ז התמנה כר"מ בישיבה, ולימים התמנה לראש הישיבה. שימש כיושב ראש ועד הרבנים של ארגון הגג של החינוך היהודי בארצות הברית "תורה ומסורה". בשנת תשמ"ו נתקבל כחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל באמריקה[2], ולאחר מכן שימש כיושב ראש מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית.

בשנת ה'תשנ"א יזם את ייסודה של רשת החינוך החרדית-ישראלית "שובו",[3] הפונה לקהל חילוני ומיועדת בעיקר לילדי עולים מחבר המדינות.

נפטר בכ"ח באב תשס"א. בהלווייתו השתתפו רבבות.[1]

ספריו

לקריאה נוספת

  • הרב שמעון פינקלמן, אהוב על כולם, הוצאת פלדהיים, תשע"א 2010
  • הרב פאם - חייו והשקפת עולמו של הרב אברהם יעקב הכהן פאם, "שובו" - רשת חינוך לילדי עולים בישראל, 2005

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 Kamenetsky, Rabbi Mordechai. The majesty of man, Jewish World Review, August 16, 2002.
  2. ^ המתיבתא, תשס"ב, עמוד יד.
  3. ^ שובו אתר הבית