אברהם למפל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מדען

פרמטרים [ פרסים והנצחה, ארצות מגורים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

אברהם למפל
Abraham Lempel.JPG
אברהם למפל ב-2007
לידה 10 בפברואר 1936 (גיל: 85)
ענף מדעי הנדסת חשמל
תרומות עיקריות
אלגוריתם למפל-זיו לדחיסת נתונים

אברהם לֶמְפֶּל (Lempel; נולד ב-10 בפברואר 1936 בלבוב שבפולין) הוא מדען מחשב ישראלי, שפיתח, יחד עם יעקב זיו, את אלגוריתם למפל-זיו לדחיסת נתונים.

אברהם נחשב אחד מאבות דחיסת הנתונים וכאדם ששינה את תחום מדעי המחשב. כיום הוא בן 81.

ביוגרפיה

למפל נולד ב - 10 בפברואר 1936 בלבוב (Lwów), פולין (כיום - לבוב, אוקראינה). בנם של יצחק ופרידה למפל. בשנת 1948 עלה לישראל. למד בטכניון וקיבל תואר בוגר אוניברסיטה ב-1963מוסמך ב-1965 ודוקטור בהנדסת חשמל בפקולטה להנדסת חשמל ב-1967. החל מ-1977 כיהן כפרופסור בטכניון ושימש כראש הפקולטה למדעי המחשב בין 1981 ל-1984.

עבודותיו ההיסטוריות החשובות מתחילות בהצגת האלגוריתם LZ77 במאמר שכותרתו "אלגוריתם אוניברסלי לדחיסת נתונים עוקבים" בעסקאות IEEE על תורת האינפורמציה (מאי 1977) בשיתוף עם יעקב זיו.

הוא זכה בפרס היובל הזהב לחדשנות טכנולוגית משנת 1998 של חברת "IEEE Information Theory Society" וב- IEEE Richard W. Hamming Medal על "עבודה חלוצית בדחיסת נתונים, במיוחד באלגוריתם למפל-זיו".

בשנת 1997 הקים את פורום תשתיות לאומיות (תל"ם).[1]

ב-1993 הצטרף למעבדות היולט פקארד (HP). שנה לאחר מכן הקים את השלוחה הישראלית של המעבדות בחיפה וניהל אותן עד 2007. המעבדה שהקים למפל היא אחת מ7 מעבדות מחקר בכל העולם של חברת HP והיא מהווה אחת ממוקדי המחקר החשובים בעולם.[2]

על שמו של למפל רשומים שמונה פטנטים בארצות הברית.

בשנת 2010 זכה למפל בפרס רוטשילד להנדסה.

כיום למפל אינו עובד כמרצה, במקביל למפל ממשיך את עבודתו בפורום תל"ם במימון פרויקטים.[1]

תרומתו למחקר

האלגוריתמים LZ77 ו-LZ78, אשר נכתבו על ידי למפל ו- יעקב זיו, הובילו למספר עבודות נגזרות, ובזכותם נולד ענף כיווץ הקבצים, כלומר למפל וזיו הצליחו לגרום לתמונה לכווץ את כמות הזיכרון שתיקח כל תמונה וכך לחסוך מקום מבלי לחסוך באיכות.

אחת העבודות שנוצרו בעזרת האלגוריתמים LZ77 ו-LZ78 היא אלגוריתם Welch-Lempel–Ziv המשמש בתבנית GIF של תמונה, ואלגוריתם שרשרת Lempel-Ziv-Markov אשר נעשה בו שימוש ב - 7-Zip ו Xz (ארכיונים וירטואליים של קבצים). האלגוריתמים שימשו גם כפי שפורסמו במקור בפורמטים כגון ,DEFLATE המשמש בפורמט PNG לתמונות. שימוש רב באלגוריתמים אלה מתרחש אצל כולנו כיום בשליחת תמונות פשוטה או אפילו במשחקי ELECTRONIC ARTS.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים ובנושא מדעי המחשב. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.