אגודת הירח של ברמינגהאם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חלק מאתר ההנצחה (אנ') לחברי אגודת הירח של ברמינגהאם

אגודת הירח של ברמינגהאםאנגלית: Lunar Society of Birmingham) הייתה מועדון אקסקלוסיבי של דמויות בולטות בחברת ההשכלה הגבוהה של בריטניה התיכונה (המידלדנס) (אנ') שהתכנס בברמינגהאם בסוף התקופה המוגדרת כעידן הנאורות.

האגודה כללה תעשיינים, פילוסופים, חוקרי טבע ואנשי רוח, שנפגשו בקביעות בין השנים 17651813. שם האגודה נקבע ב-1775 בשל מועדי המפגשים שנקבעו לאמצע החודש, כדי לאפשר לחברי הקבוצה להגיע באור ירח מלא למפגשי ארוחת הערב של האגודה, בבטחה יחסית בהיעדר תאורת רחוב. חברי האגודה כינו את עצמם "לונטיקים", "lunarticks", במין הומור עצמי שאפשר משחק מילים עם "lunatics" שמשמעותו "מטורפים".

אגודת הירח התנהלה ברמות שונות של ארגון על פני תקופה של חמישים שנה, אך מאחר שלא הייתה אגודה פורמלית ולא קיימה חוקה או פרוטוקולים של ישיבותיה, הסימוכין להשתייכות אישים לאגודה נובעים רק מתכתובות פנימיות בין חבריה, וקיימת מחלוקת בין היסטוריונים באשר להגדרת אישים מסוימים כחברי אגודת הירח. גם באשר לתאריך המדויק להפסקת התכנסויותיה שוררת אי בהירות.

למרות חוסר הוודאות הזה, ארבעה עשר אנשים זוהו כמשתתפים קבועים בפגישות אגודת הירח, על פני תקופה ארוכה במהלך התקופה הפורה ביותר שלה: מת'יו בולטון (אנ'), ארסמוס דרווין, תומאס דיי, ריצ'רד לובל אדג'וורת (אנ'), סמואל גלטון ג'וניור (אנ'), ג'יימס קייר (אנ'), ג'וזף פריסטלי, ויליאם סמול (אנ'), ג'ונתן סטוקס (אנ'), ג'יימס ואט, ג'וזאיה וג'ווד, ג'ון וייטהורסט (אנ') וויליאם וית'רינג (אנ').

מפגשי האגודה התקיימו במקומות שונים, בביתו של ארסמוס דרווין שבליצ'פילד (אנ'), בביתו של מת'יו בולטון ובמקומות מפורסמים נוספים.

קישורים חיצוניים

P history.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא הממלכה המאוחדת. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.