אדוארד סטולפר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.

אדוארד מנין סטולפראנגלית: Edward Manin Stolper; נולד ב-16 בדצמבר 1952) הוא גאולוג, פטרולוג ופלנטולוג אמריקאי במכון הטכנולוגי של קליפורניה.

חייו ועבודתו

ב-1974 סיים סטולפר תואר ראשון במדעי כדור הארץ בהארוורד קולג', ב-1976 קיבל תואר מוסמך אוניברסיטה באוניברסיטת אדינבורו בגאולוגיה, וב-1979 קיבל באוניברסיטת הרווארד תואר דוקטורט במדעי כדור הארץ. באותה שנה, הוא החל לשמש "פרופסור משנה" (Assistant Professor, מקביל לדרגת מרצה בכיר בישראל) במכון הטכנולוגי של קליפורניה, ב-1982 הוא הפך "פרופסור חבר" (Associate Professor) ובשנת 1983 קיבל פרופסורה מלאה. מאז 1994 הוא ראש המחלקה לגאולוגיה ולמדעים פלנטריים במכון הטכנולוגי, ומאז 2007, הוא מנהלה האקדמי (Provost) של האוניברסיטה. בשנת 2013/2014, הוא היה נשיאו הזמני של המכון הטכנולוגי של קליפורניה.

סטולפר עוסק במחקר שדה, במחקר במעבדה, בהדמיות ממוחשבות ובשיקולים התאורטיים של התפתחות סלעי יסוד במערכת השמש. הוא בחן דגימות מהארץ, מהירח וממאדים, וכן מטאוריטים שונים. סייע רבות להבנת תהליכי ההיתוך בתוך כוכבי הלכת, ואת החשיבות של מים, פחמן דו-חמצני וגופרית בתהליכים אלה.

אדוארד סטולפר נשוי משנת 1973.

פרסים ואותות הוקרה

המינרל סטולפריט (באנגלית Stolperite) נקרא על שמו של אדוארד סטולפר.[10]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0