אוטוג'ירו

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
אוטוג'ירו דגם MT03
כלי טיס רוסי הפועל בעיקרון אוטוג'ירו מדגם Irkut A002M

אוטוג'ירו (Autogyro, וידוע אף בשמות: gyroplane, gyrocopter, rotaplane) הוא כלי טיס העושה שימוש בכנף סובבת אשר נעה באוטורוטציה, ללא הנעת מנוע, לצורך עילוי, ובמדחף אחורי, המונע בדומה למטוס עם כנף קבועה, כדי ליצור דחף. בעוד בצורתו החיצונית האוטוג'ירו מזכיר מסוק, הכנף הסובבת של כלי טיס זה נעה אך ורק כאשר קיימת זרימת אוויר דרך להבי הרוטור (הכנף הסובבת).

כלי טיס זה הומצא על ידי חואן דה לה סיירבה במטרה ליצור כלי טיס היכול לטוס בבטיחות במהירויות נמוכות. האוטוג'ירו ביצע טיסת בכורה ב-9 בינואר 1923 במדריד. האוטוג'ירו הראשון היה מצויד במדחף קדמי, הסוחב את כלי הטיס, בדומה לרוב מטוסי מדחף בעלי כנף קבועה. דגמים מאוחרים יותר של האוטוג'ירו הם בעלי מדחף אחורי, הדוחף את כלי הטיס קדימה. השם Autogiro היה סימן מסחר בבעלות חברתו של ממציא כלי הטיס, Cierva Autogiro Company.

דרך פעולה

אוטוג'ירו מאופיין במדחף עילי, הדומה לזה שבמסוק, אולם מדחף זה מסתובב באופן חופשי כתוצאה מתנועת רוח ואינו מונע במנוע. המרכיב האנכי של התגובה האווירודינמית הכוללת של המדחף העליון מעניקה עילוי לכלי הטיס ומאפשרת את מעופו של האוטוג'ירו. מדחף נפרד מעניק את הדחף קדימה, ניתן למקם מדחף זה בחזית כמדחף מושך, או באחורי כלי הטיס כמדחף דוחף.

בעוד שמסוק מרחף על ידי הנעת אקטיבית של כנפי המדחף העליון באוויר, ובכך דוחף אוויר כלפי מטה, האוטוג'ירו יוצר עילוי בדרך דומה לזו של כנף דאון, על ידי שינוי זווית הכנף שדרכה זורם האוויר. כנפי המדחף מסתובבות באופן חופשי באוטורוטציה. זווית כנפי המדחף העליון לא רק שיוצרות את עילוי כלי הטיס, אלא שהזווית של הכנפיים גורמת לעילוי להאיץ את מהירות סיבוב המדחף, עד אשר המדחף העליון מסתובב במהירות קבועה בהתאם לאיזון שבין כוחות הדחף והגרר.

השליטה על זווית השיפוע סביב ציר הרוחב (עלרוד) בזמן טיפוס, הנמכה ופניות נעשית על ידי הטיית המדחף העליון קדימה ואחורה; השליטה על זווית השיפוע סביב ציר האורך (גלגול) ויצירת תנועה שמאלה וימינה נעשית על ידי הטיית המדחף העליון ימינה ושמאלה. למטוס הגה כיוון המאפשר שליטה זווית ציר הגובה (סבסוב). באוטוג'ירו עם מדחף אחורי הגה הכיוון ממוקם מאחורי המדחף המונע, בתוך זרם המדחף, כדי לאפשר שליטה מרבית בסבסוב גם במהירויות נמוכות.

אמצעי ניהוג

באוטוג'ירו קיימים שלושה אמצעי שליטה על ניהוג כלי הטיס: סטיק, דוושות ומצערת. הסטיק מטה את המדחף העילי בכיוון הרצוי כדי לספק עלרוד. הדוושות משמשות לשליטה על הגה הכיוון והמצערת משמשת לשליטה על כוח המנוע.

היסטוריה

חואן דה לה סיירבה היה מהנדס ספרדי וחובב תעופה נלהב. בשנת 1921 הוא השתתף בתחרות עיצוב לצורך פיתוח מפציץ לצבא ספרד. דה לה סיירבה תכנן מטוס בעל שלושה מנועים, אולם בעת טיסת מבחן דממו מנועי המטוס והוא התרסק. בעיית כשל בפעולת מנוע המטוס הטרידה את לה סיירבה והוא החל לנסות ולפתח כלי טיס אשר יכול לטוס בבטחה גם במהירויות נמוכות. תוצאת הפיתוח הייתה האוטוג'ירו הראשון אשר טס בשנת 1923. לאוטוג'ירו הראשון היה גוף של מטוס עם מדחף בעל מנוע המותקן בחזית ומדחף עילי המותקן על תורן, וכן מייצב אופקי ואנכי.

שלושת הדגמים הראשונים של דה לה סיירבה (C1, C2 ו-C3) היו כלי טיס לא יציבים עקב פגמים מבניים ואווירודינמיים במדחפיהם. הדגם הרביעי של האוטוג'ירו, C4, היה הראשון לבצע טיסה מוצלחת ב-9 בינואר 1923 בשדה התעופה במדריד. ב-C4 היה ניתן לשנות את זווית כנפי המדחף העילי כדי לפצות על חוסר הסימטריה בעילוי. שלושה ימים לאחר טיסת הבכורה אירע כשל מנוע באוטוג'ירו, זמן קצר לאחר ההמראה וכלי הטיס נחת לאיטו בבטחה. אירוע זה אישש את מטרתו של דה לה סיירבה לבנות כלי טיס היכול לטוס גם במהירויות אופקיות נמוכות.

את הדגם השישי של האוטוג'ירו בנה דה לה סיירבה בסיוע של זרוע האוויר של צבא ספרד, זאת לאחר שכילה את משאביו בבניית חמשת הדגמים הראשונים. הדגם השישי (C6) טס לראשונה בפברואר 1925, כולל טיסה של 10.5 ק"מ אותם גמא ב-8 דקות, הישג משמעותי לכל מטוס מדחף באותה עת. זמן קצר לאחר פיתוח C6 קיבל דה לה סיירבה את הצעתו של התעשיין הסקוטי ג'יימס ג. ויר להקים את חברת אוטוג'ירו סיירבה (Cierva Autogiro Company) באנגליה, זאת לאחר שהדגים את יכולות כלי הטיס בפני שר התעופה הבריטי. בכך הפכה בריטניה למרכז העולמי לפיתוח האוטוג'ירו.

התרסקות אוטוג'ירו בפברואר 1927 בגלל כשל באחד מכנפי המדחף העילי, הוביל לשיפורים נוספים במבנה המדחף העילי ולפיתוחו של דגם שמיני (C8). ב-18 בספטמבר 1928 חצה הדגם השמיני של האוטוג'ירו את תעלת למאנש לראשונה והמשיך לסיור ברחבי אירופה.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0