אולג מנובגורוד, נסיך קייב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אולג
Олег, Helgi
1899. Russian konung Oleg by Vasnetsov-2.jpg
ציור של וסילי ווסנצוב
לידה אמצע המאה ה-9
פטירה 912
מדינה רוס של קייב
שושלת רוריק
נסיך נובגורוד
879912
(כ־33 שנים)
נסיך קייב
882912
(כ־30 שנה)
→ דיר ואסקולד

אולג מנובגורודרוסית: Олег, בנורווגית: Helgi; אמצע המאה ה-9 - 912) היה נסיך רוסי, מייסד רוס של קייב. זכה לכינוי "הנביא" לאור יכולתו כביכול לניבוי העתיד.

ביוגרפיה

מוצאו של אולג אינו ברור. לפי הכרוניקה הרוסית הראשונה הוא היה בן למשפחת רוריק, ככל הנראה בן דוד. לעומת זאת, הכרוניקה הראשונה של נובגורוד מציינת שהוא לא היה קשור אל רוריק משפחתית אלא שימש כמפקד צבאי בלבד. בכרוניקה זו גם צויין שהוא נפטר בשנת 922 (10 שנים מאוחר יותר ממה שצויין בכרוניקה הרוסית הראשונה). גם מקום קבורתו בשתי הכרוניקות שונה - באזור קייב לפי הכרוניקה הרוסית ומקורות נוספים ובאזור לדוגה לפי הכרוניקה מנובגורוד. מוצאו ככל הנראה סקנדינבי ומקור שמו בשם Helgi ("מוקדש לאלילים").

לאחר מות רוריק בשנת 879 הוכרז אולג כנסיך נובגורוד, מכיוון שבנו של רוריק איגור היה ילד קטן.

בשנת 882 בוצעו בהנהגתו מסעות מוצלחים נגד סמולנסק ולובץ (עיר על נהר הדנייפר). לאחר מכך, הוא ירד לאורך הדנייפר לכיוון קייב וכבש אותה תוך הריגת הנסיכים השליטים בה, שהיו ממוצא סקנדינבי. בשלב זה, הוא העביר את בירתו לקייב והכריז שקייב תהיה "אם הערים הרוסיות". לכן נחשב לעיתים דווקא הוא ולא רוריק למייסד המדינה. בהמשך עסק בהרחבת השליטה שלו לשטחים גובלים. במהלך זה הוא ערך מספר מסעות צבאיות נגד הכוזרים ובשנת 907 פתח במלחמה נגד האימפריה הביזנטית. לפי עדויות רוסיות המלחמה הייתה הצלחה גדולה. אומנם אין לה שום איזכור במקורות ביזנטיים וזאת למרות שמלחמות רוסיה-ביזנטיה אחרות מאותה תקופה מתועדות בכתובים על ידי הביזנטים. לכן קיימים ספקות לגבי פירוט המלחמה ובמיוחד לגבי המצור על קונסטנטינופול. ככל הנראה המלחמה אכן התרחשה, אבל ללא מצור על קונסטנטינופול וכיבושה.

בשנת 912 נחתם חוזה שלום חדש עם האימפריה הביזנטית. לחוזה זה יש עדויות רבות. לאחר חתימת החוזה מת אולג מהכשת נחש אשר הוסווה בשלד של סוסו.

מסמך קיימברידג'

בשנת 1912 פורסם מסמך שכטר שמקורו בגניזת קהיר ושנכתב בעברית. במסמך זה הוזכר נסיך רוסי בשם "הלגו". בהתאם למסמך, הלגו נוצח על ידי מפקד כוזרי בשם פסח והסכים לתקוף את קונסטנטינופול. התקפה אכן נערכה בשנת 941, הרוסים נוצחו והלגו ברח לפרס. קיימת בעיה לראות בנסיך זה את אולג, כי הדבר מאריך את שנות פעילותו בעשרות שנים ואין זה סביר. ככל הנראה מדובר בנסיך רוסי אחר.

בתרבות ובאמנות

דמותו של אולג הונצחה בקולנוע ובטלוויזיה.

היא גולמה על ידי ולדימיר יאגליץ' בסרט הקולנוע "אולג הנביא" שנגנז וגם על ידי דנילה קוזלובסקי בעונה הששית של סדרת הטלוויזיה "ויקינגים".

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0