אוניברסיטת המדינה של אריזונה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אוניברסיטת המדינה של אריזונה
ASU nima (4).JPG
אוניברסיטת המדינה של אריזונה
אוניברסיטה ציבורית
תאריך ייסוד 26 בפברואר,1885
בעלי תפקידים
נשיא ד"ר מיכאל קרו
סגל 2,892
סטודנטים
סטודנטים לתואר ראשון 28,442
סטודנטים לתארים מתקדמים 13,784
שונות
הון עצמי 490 מיליון דולרים
כינוי קבוצת הספורט שדי השמש
מיקום
מיקום פיניקס, אריזונה
אתר האינטרנט של האוניברסיטה

אוניברסיטת המדינה של אריזונהאנגלית: Arizona State University) היא האוניברסיטה הגדולה במדינת אריזונה שבארצות הברית, ואחת האוניברסיטאות הציבוריות הגדולות בארצות הברית. בשנת הלימודים האקדמית 2017-2018 היו רשומים לאוניברסיטה 72,000 סטודנטים, מהם 59,198 לתואר ראשון ו-12,630 לתארים מתקדמים. לאוניברסיטה חמישה קמפוסים במטרופולין של פיניקס, ועוד ארבעה מרכזי למידה אזורים ברחבי אריזונה. האוניברסיטה מנוהלת על ידי 'מועצת המנהלים של אריזונה'.[1][2]

ב-2018, האוניברסיטה דורגה על ידי ה-U.S. News & World Report כאוניברסיטה החדשנית ביותר זו השנה השלישית ברציפות, ובמקום ה-115 בדירוג כל האוניברסיטאות בארצות הברית.

היסטוריה

האוניברסיטה הוקמה בשנת 1885 כבית ספר להכשרת מורים לטריטוריית אריזונה בטמפי. מאוחר יותר שונה שם המוסד ל'מכללת המדינה של אריזונה'.

במהלך שנות ה-50 של המאה ה-20, בעקבות גידול משמעותי באוכלוסיית אריזונה ומטרופולין פיניקס בפרט, נוצר צורך בפתיחת אוניברסיטה. בשנת 1958 לאחר הצבעה במשרד המושל של אריזונה נתנה החלטה לתת למכללה מעמד של אוניברסיטה, וכך ב-5 בדצמבר 1958 הפכה 'מכללת המדינה של אריזונה' ל'אוניברסיטת המדינה של אריזונה'.

עם השנים צמחה האוניברסיטה, נפתחו עוד ועוד קורסים וכמות הסטודנטים גדלה, מה שגרם לצורך לפתוח מספר קמפוסים נוספים. בשנת 1984 נפתח "הקמפוס המערבי" בצפון מערב פיניקס. ב-1996 נפתח "הקמפוס הפוליטכני" במסה ובשנת 2006 נפתח "קמפוס המרכז" במרכז פיניקס. עדיין הקמפוס הראשי והמקורי בטמפי נשאר הקמפוס הגדול.

הנהלה

האוניברסיטה מנוהלת על ידי 'מועצת המנהלים של אריזונה' המונה 12 חברים. 8 מהם ממונים על ידי מושל אריזונה לכהונה בת שמונה שנים, שני סטודנטים ממונים לתקופה של שנתיים כאשר בשנה הראשונה הם חניכים ואין באפשרותם להצביע. שני הנותרים הם המושל ומפקח להוראה הראשי של המדינה.

'מועצת המנהלים של אריזונה' אחראית גם על שאר האוניברסיטאות של אריזונה, אוניברסיטת אריזונה בטוסון ואוניברסיטת צפון אריזונה בפלאגסטאף.

אמצעי תקשורת

האוניברסיטה מפעילה את כל סוגי התקשורת ההמונית: עיתונות, טלוויזיה, רדיו ואינטרנט. התקשורת ההמונית של האוניברסיטה עצמאית ונעשית כולה על ידי הסטודנטים כאשר ישנו יועץ לסטודנטים ואחרי מחלקה אשר מועסקים על ידי האוניברסיטה. ישנו עיתון אחד יומי היוצא לאור מדי יום בימים שני-שישי ומופץ ב 18,000-20,000 עותקים. יותר מ 96% מהסטודנטים בכל ארבעת הקמפוסים קוראים את העיתון לפחות פעם בשבוע ו65% קוראים אותו כל יום. הממוצע הוא 2.5 קוראים לכל עותק של עיתון היוצא כ 45,000 קוראים בכל ארבעת הקמפוסים. אתר האינטרנט Web Devil מתעדכן 24 שעות, 7 ימים בשבוע בזמן אמת. ערוץ הטלוויזיה משודר בכל הקמפוסים ובמגורי הסטודנטים מדבר על כל הנושאים החשובים באוניברסיטה. שינן שתי תחנות רדיו השייכות לאוניברסיטה והן: KASC 1260AM וW7ASU.

  • KASC 1260AM היא תחנת רדיו המנוהלת על ידי הסטודנטים אך רשמית לא נחשבת לחלק מהמדיה של האוניברסיטה. התחנה משדרת מוזיקה 24 שעות ומבזק חדשות כל שעה עגולה.
  • W7ASU הוא מועדון חובבות רדיו, המקיים קשרי רדיו עם חובבי רדיו ברחבי ארצות הברית והעולם ומכשיר את המעוניינים להיות חובבי רדיו מורשים. המועדון מנוהל על ידי האוניברסיטה עצמה ועל ידי החוג לתקשורת רדיו. מועדון זה הוקם לראשונה ב-1935.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0