אות מערכת שלום הגליל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אות מערכת שלום הגליל
Lebanon war ribbon.svg
פרטים
מדינה ישראלישראל ישראל
סוג אות מערכה
המעניק שר הביטחון
זכאות חיילים ואזרחים על פי קריטריונים
היררכיה
הבא אות מלחמת לבנון השנייה
הקודם אות מלחמת יום הכיפורים

אות מערכת שלום הגליל הוא אות מערכה ישראלי המוענק על ידי צה"ל או משרד הביטחון למשתתפים ב"מבצע שלום הגליל", שהוא השם שניתן למלחמת לבנון הראשונה בתחילתה.

האות מוענק בהתאם לתקנות העיטורים בצבא הגנה לישראל (אות מערכת שלום הגליל - קביעת זכאים), התשמ"ג-1983 ותקנות העיטורים בצבא-הגנה לישראל (אות מערכת שלום הגליל - קביעת אזרחים זכאים), התשמ"ג-1983.

משמעות הצבעים באות

הכחול והלבן הם כצבעי דגל המדינה, האדום, הירוק והלבן שבמרכז מזכירים את צבעי דגל לבנון. הצבע האדום מסמל גם את דם ההרוגים.[דרוש מקור]

זכאות לאות

התקופה הקובעת, לעניין הזכאות לאות, היא התקופה שבין יום י"ד בסיוון ה'תשמ"ב (5 ביוני 1982) לבין יום י"ב בתשרי התשמ"ג (29 בספטמבר 1982).

אות מערכת שלום הגליל הוענק לחייל שעמד באחד מהתבחינים הבאים:

 • שירת בצה"ל בשירות סדיר או בשירות מילואים פעיל תקופה של 3 ימים רצופים לפחות בתקופה הקובעת.
 • שירת בתקופה הקובעת פחות מ-3 ימים רצופים אולם נעלם בתקופת שירותו ומאז לא נודעו עקבותיו, נפל, נשבה או נפצע בתקופת שירותו, נחבל או חלה בתקופת שירותו ועקב שירותו או מחלתו הוחמרה בתקופת שירותו ועקב שירותו.
 • נפל בפעולה קרבית, או נעלם, או נשבה בגזרת הלבנון לאחר תום התקופה הקובעת - כל עוד ערוכים כוחות צה"ל בגזרה זו.
 • שירת בגזרת הלבנון לאחר תום התקופה הקובעת וראש אכ"א או מי שהוא הסמיכו הורה כך, לאחר ששוכנע כי נתקיימו נסיבות מיוחדות בשלהן יש להעניק לו את האות.

חרף זאת, לא יהיה זכאי לאות -

 • מי שגויס לשירות סדיר בצה"ל ביום י' בתמוז התשמ"ב (1 ביולי 1982) או אחריו, אלא אם הורה ראש אכ"א אחרת;
 • מי שבמשך התקופה הקובעת ריצה עונש מחבוש לתקופה העולה על 28 ימים או נעדר לתקופה כלשהי מן השירות ונענש על כך כדין או היה מוצב או מסופח לתקופה העולה על 30 ימים לאחת הרשימות המקובצות הבאות, כמשמען בפקודות הצבא: ר"מ 3א', ר"מ 3ב', ר"מ 7 ו-ר"מ 8, אלא אם הורה ראש אכ"א אחרת;
 • מי שראש אכ"א הורה כך לגביו, אם הורשע בבית דין צבאי או בבית משפט אזרחי בעבירה שיש עימה קלון, או התנהג בתקופה הקובעת או לאחריה באופן החורג מאמות המידה הנדרשות מחייל וניתנה על כך חוות דעת של הפרקליט הצבאי הראשי.

אות מערכת שלום הגליל הוענק לאזרח שעמד באחד מהתבחינים הבאים:

 • שוטר, סוהר ועובד שירותי הביטחון הממלכתיים ששירת ביחידתו, בתקופה הקובעת, 21 ימים רצופים לפחות או ששירותו הסתיים עקב פציעה או מוות שאירעו לו בתקופת שירותו ועקב שירותו בתקופה הקובעת.
 • אדם שעבד או פעל בתקופה הקובעת 21 ימים רצופים לפחות והוא נמנה עם אחת הקבוצות המנויות להלן:
 • אדם שאינו נמנה עם אחת הקבוצות המנויות לעיל ובתקופה הקובעת פעל 21 ימים רצופים לפחות בסיוע ישיר לדרגי שדה והוכיח זאת להנחת דעתו של מי ששר הביטחון הסמיכו לכך.
 • אדם הנמנה עם אחת הקבוצות המנויות לעיל, שעבודתו הסתיימה עקב פציעה או מוות שאירעו לו בתקופת עבודתו ועקב עבודתו בתקופה הקובעת, אף אם לא סיים 21 ימי עבודה או פעילות רצופים.

הענקת אות מערכת שלום הגליל לבתי חולים

ב-3 באוגוסט 1984 הוענק אות של"ג ל-32 בתי חולים ומוסדות רפואיים בארץ. טקס הענקת אות הלחימה נערך בבית החולים "רמבם" בחיפה אשר אירח את נציגי המוסדות הרפואיים של המדינה. בטקס צוין שמאוגוסט 1982 אושפזו ברמב"ם כ-5,500 חיילים מהם כ-20% שסבלו מפציעות-קרב.

ראו גם

קישורים חיצוניים


הקודם:
אות מלחמת יום הכיפורים
אות מערכת שלום הגליל
5 ביוני 1982 - 29 בספטמבר 1982
הבא:
אות מלחמת לבנון השנייה