איאן סטיוארט (מתמטיקאי)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איאן סטיוארט

איאן ניקולס סטיוארט (באנגלית: Ian Nicholas Stewart;‏ נולד ב-24 בספטמבר 1945) הוא מתמטיקאי בריטי, פרופסור אמריטוס למתמטיקה באוניברסיטת ווריק. נודע בתרומתו לתורת הקטסטרופות וככותב של ספרי מדע פופולרי ומדע בדיוני.

ביוגרפיה

איאן סטיוארט נולד בשנת 1945 באנגליה. מורהו למתמטיקה בבית הספר התיכון עמד על כשרונו המתמטי, וטיפל בקבלתו לאוניברסיטת קיימברידג', שבה קיבל סטיוארט תואר ראשון במתמטיקה. הוא המשיך לדוקטורט באוניברסיטת ווריק, שבה קיבל תואר דוקטור בשנת 1969, הצטרף לסגל האקדמי שלה, ובה הוא מכהן כפרופסור למתמטיקה. בסוף שנות ה-60 ערך את כתב העת המתמטי של האוניברסיטה, "Manifold". במשך שנים אחדות כתב טור בשם "שעשועים מתמטיים" בירחון "סיינטיפיק אמריקן".

היה פרופסור אורח באוניברסיטאות בגרמניה, בניו זילנד ובארצות הברית.

בשנת 1995 הוענקה לו מדליית מייקל פאראדיי ובשנת 1997 נשא את הרצאות חג המולד של המכון המלכותי. בשנת 2001 נבחר לעמית של החברה המלכותית.

יחד עם ג'ק כהן וטרי פראצ'ט חיבר שלושה ספרי מדע פופולרי המבוססים על "עולם הדיסק" של פראצ'ט.[1] בשנת 1999, בטקס שבו קיבל פראצ'ט תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת ווריק, מינה פראצ'ט את כהן וסטיוארט ל"קוסמי כבוד של האוניברסיטה הנעלמת".[2]

סטיוארט פרסם יותר מ-140 מאמרים מדעיים, בהם סדרה של מאמרים רבי השפעה ביחד עם ג'יימס קולינס מאוניברסיטת בוסטון.

פרסם כשלושים ספרי מדע פופולרי, מרביתם עוסקים במתמטיקה, שני ספרי מדע בדיוני וארבעה ספרי לימוד במתמטיקה. אחדים מספריו תורגמו לעברית:

בשנת 1970 נישא לאווריל, אותה הכיר במסיבה בעת שלמדה להיות אחות, ולהם שני בנים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים