אינטגרציית מידע ארגונית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אינטגרציית מידע ארגוניתאנגלית: Enterprise Information Integration, בראשי תיבות: EII) היא תפיסה ארכיטקטונית לשילוב נתונים ממקורות מידע שונים בארגון תוך שימוש בשכבת תווכה. התפיסה מבוססת על מודל פדרטיבי של נתונים ולא על מודל ריכוזי של נתונים.

ככל שמערכות המחשוב בארגון נעשות מורכבות יותר והטרוגניות יותר כך גדלה מורכבות ניהול הנתונים ומודל הנתונים בארגון. בנוסף לכך גדלה תדירות השינויים הנדרשים בתכני הנתונים ובמבנם כתוצאה מגידול קצב השינויים העסקיים בארגונים. אינטגרציית נתונים ארגונית מנסה להתמודד עם אתגרים אלה. היא מאפשרת הפשטה (Absraction) של הנתונים מזווית ראיה של היישום הצורך אותם. היישום מתייחס לנתונים ללא קשר לסוג בסיס הנתונים או הקובץ שבו הם נמצאים. תווכת אינטגרציית הנתונים הארגונית מבוססת בדרך כלל על טכנולוגיות סטנדרטיות כגון XML ו Web Services התומכות ביכולת לטפל בנתונים בשקיפות של מודל הנתונים הפיזי והפורמט האמיתי בו הם מאוחסנים. סטנדרט חשוב המתייחס ישירות לאינטגרציית מידע ארגונית הוא Service Data Objects או בראשי תיבות SDO.

גישה זו שונה משתי גישות אחרות המנסות להתמודד עם מורכבות הנתונים בארגון:

  1. קונסולידצית נתונים - בתפיסה זו מאחדים בסיסי נתונים שונים לבסיס נתונים אחד. ריכוז מרבית הנתונים באותו בסיס נתונים מקטין את המורכבות
  2. מנגנונים לשילוב ישיר בין נתוני בסיסי נתונים הטרוגניים - בתפיסה זו מבצעים פעולות שנבנו לבסיס נתונים יחיד על מספר בסיסי נתונים הטרוגניים. במרבית המקרים משתמשים במנגנון של ביצוע פקודות SQL על מספר בסיסי נתונים הטרוגניים כשלא תמיד כולם בסיסי נתונים יחסיים. חלוצת תפיסה זו הייתה בשנות ה-90 של המאה הקודמת חברת התוכנה Information Builders, שהתימרה לבנות משפחת מוצרי תוכנה לשילוב אוניברסלי של בסיסי נתונים וקבצים. משפחת מוצרי התוכנה נקראה Enterprise Data Acces SQL או בקיצור EDA/SQL.

סוג אחר של אינטגרציית נתונים הוא ETL השונה במהותה ובתחום עיסוקה מאינטגרציית מידע ארגונית ומשתי הגישות שצוינו לעיל.

יתרונות וחסרונות של אינטגרצית מידע ארגונית

היתרון הגדול של גישת אינטגרציית הנתונים הכלל ארגונית ביחס לשתי הגישות האחרות הוא בגמישות ובזריזות (Agility) במימוש שינויים. יתרונות נוספים הם מניעת הצורך בשכפול נתונים, העלול לגרום לאי-עקביות ואיכות נמוכה של נתונים, היכולת לטפל במגוון רחב של סוגי מקורות נתונים, למשל היכולת לטפל גם בבסיסי נתונים מבוססי XML והיכולת לשנות באופן שקוף ליישומים המשתתפים את מקומם של נתונים, את בסיסי הנתונים בהם הם נמצאים ואת הפלטפורמות הטכנולוגיות בהם נמצאים אותם בסיסי נתונים. החיסרון של תפיסה זו הוא התקורה בביצועים ובמשאבים הנובעת מתוספת שכבת הפשטת הנתונים.

חסרונות מודל הקונסולידציה הם בחוסר הגמישות ובמשאבי זמן, כוח אדם ועלויות כספיות רבים הנדרשים למימוש הקונסולידציה. בחלק מהמקרים עלולה הקונסולידציה ליצור עומסים גדולים על בסיס הנתונים המאוחד העלולים להביא לירידה גדולה בביצועים.

חסרונו העיקרי של המודל של שילוב ישיר בין נתוני בסיסי נתונים הטרוגניים הוא בקושי לממש אותו מול מקורות מידע, שאינם בסיסי נתונים יחסיים. חיסרון אפשרי נוסף הוא מימוש שילוב בסיסי הנתונים באמצעות בסיס נתונים ייעודי לשילוב כך שמול כל בסיסי הנתונים המשתתפים משתמשים בדיאלקט SQL של אותו בסיס נתונים ובתכונות ובמאפיינים שלו. תוכנות ומאפיינים אלה אינם בהכרח אופטימליים לעבודה עם בסיסי נתונים אחרים גם במקרה שהם בסיסי נתונים יחסיים.

מוצרים בולטים לטיפול ב EII

  1. WebSphere Enterprise Information Integrator של חברת IBM
  2. AquaLogic Data services של חברת BEA שנרכשה לאחרונה על ידי חברת Oracle
  3. Avaki של חברת Sybase
  4. Information Integrattor של חברת Software AG

אינטגרציית מידע ארגונית ומגמות אחרות בארכיטקטורות תוכנה

אינטגרציית מידע ארגונית קשורה קשר הדוק ל SOA (ארכיטקטורה מוכונת שירותים). לשתיהן עקרונות משותפים כמו הפשטה (Abstraction) המחייבת תוספת שכבה ארכיטקטונית. שתיהן מנסות להשיג גמישות ולהקטין את התלות. הטכנולוגיות המאפשרות מימוש שתיהן הן טכנולוגיות מבוססות סטנדרטים בכלל ו XML ושירותי רשת בפרט. במקרים רבים המימוש נעשה בתפיסה של צימוד רפוי. אינטגרציית מידע ארגונית היא במקרים רבים הדרך למימוש שירותי נתונים במסגרת יישום ארכיטקטורה מוכוונת שירותים בארגון.

אינטגרציית מידע ארגונית כוללת תהליכים של איסוף ושילוב נתונים, המהווים חלק מהתהליכים העסקיים בארגון. אינטגרציית מידע ארגונית מהווה גם אחד מדפוסי האינטגרציה במימוש כולל של אינטגרציית EAI או הדור הקודם של כלי אינטגרציה, שמוחלף בהדרגה על ידי אינטגרציה המהווה חלק מארכיטקטורה מוכוונת שירותים.

מקורות חיצוניים

  1. לוג אינטרנטי של חברת Code Futures
  2. Enterprise Information Integration: The Foundation for Business Success and transformation,Michael Dortch, Aberdeen group, February 2008

ראו גם