הרב איתמר ורהפטיג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף איתמר ורהפטיג)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב איתמר ורהפטיג (נולד ב-תש"ג, 1943) עומד בראש צוות המחקר במכון "משפטי ארץ" בעפרה, מעביר שיעורים בדיני ממונות, מכהן כאב בית דין פרטי לממונות הפועל במעלה אדומים, וכרב קהילת "מעלות דוד" בעיר. מרצה למשפט עברי באוניברסיטת בר-אילן, ומעורכי כתב העת "תחומין".

ביוגרפיה

איתמר ורהפטיג נולד למשפחת משפטנים. אביו היה השר ד"ר זרח ורהפטיג, ודודו, ד"ר שילם ורהפטיג, כיהן כיועץ למשפט עברי במשרד המשפטים. בצעירותו למד בישיבת ההסדר כרם ביבנה[1], נפצע במלחמת ששת הימים בעת כיבוש מוצב ג'לבינה ברמת הגולן[2].

בשנת 1977 קיבל תואר דוקטור למשפטים מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, על עבודה שכותרתה "למהותו של החוזה במשפט העברי". למד בישיבת הר עציון ובשנת 1980 עם הקמת כתב העת "תחומין", היה לעורכו.

הרב איתמר ורהפטיג נחשב לאחד המומחים לנושא המשפט העברי ואפשרות שילובו בחקיקה בישראל. יוזמה, אשר החלה בטרם הקמת מדינת ישראל על ידי הרב הראשי דאז, הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג[1]. בפועל היא היא נשארה בתחומי לימודי המשפט העברי באוניברסיטאות, בבתי הדין לממונות וכמקור השראה ב"חקיקה הישראלית".

מסגרת עבודתו חקר את כתבי הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג ואף הוציא לאור חלק מכתביו. כיום הוא מגדיר עצמו משומעי לקחו של הרב זלמן נחמיה גולדברג. נכון לאפריל 2016, יצאו לאור 11 ספרים פרי עטו,[3] וכן מאות רבות של מאמרים.[4]

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ממאמריו:

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0